Den bæredygtige by skal først og fremmest være god at bo i

For Rambøll handler det at bygge bæredygtigt langt fra kun om CO2 og energiforbrug; byen skal være til at leve i både socialt, fysisk og mentalt for de mennesker, der udgør dens kerne. Kort og godt: liveable. Bygherren skal bare overbevises.

Dokk1 i Aarhus er et eksempel på en ’liveable building’ med mangfoldige faciliteter til sociale aktiviteter, foreningsliv og netværk. Foto: Rambøll.

30.11.2017

Anders Kampmann, CSR.dk

”Der er et stort fokus på energieffektivisering og minimering af CO2-udslip, men bæredygtighed er meget mere end det. Det er også noget socialt, hvor mennesket skal være i fokus. Vi skal bygge byer, der tager udgangspunkt i de mennesker, og vi skal gøre det miljømæssigt og økonomisk forsvarligt. Vi skal lave liveable cities”.

Læs også: Bæredygtighed skal give livskvalitet i byerne

Sådan beskriver Executive Director for Global Building i ingeniørvirksomheden Rambøll, Lars Ostenfeld Riemann, sin virksomheds tilgang til det at agere og bygge bæredygtigt. Samtidig understreger han, at disse aspekter i høj grad hænger sammen; en by, der er til at leve i, skal have ren luft, grønne områder, og generelt ikke gøre skade på klimaet, hvilket ”går hånd i hånd med bæredygtighed”, som han siger.

En by, der er til at leve i, skal have ren luft, grønne områder, og generelt ikke gøre skade på klimaet, hvilket ”går hånd i hånd med bæredygtighed”, siger Lars Ostenfeld Riemann. Foto: Rambøll.

Denne ’levedygtige’ by skal i høj grad skabes gennem enkelte projekter. Liveable buildings, altså bygninger designet med menneskelige behov for øje, som giver brugerne livskvalitet på arbejdspladsen, i skolen, i hjemmet etc., samtidig med at de miljømæssige hensyn er inddraget, er et eksempel.

Til at ramme dette menneskelige spektrum kan man som bygherre anvende en stribe værktøjer i form af fx checklister omkring de mere ’bløde’ aspekter (kulturelle og sociale værdier), ligesom en mængde parametre omkring eksempelvis sundhed, lys, akustik, udsigt, æstetik, luftkvalitet, rekreative aktivitetstilbud og lignende skal med i overvejelserne.

Bygherre skal se det lange perspektiv
Udfordringen i den sammenhæng kan være at overbevise netop bygherren om de økonomiske rationaler bag. Hvor let (eller svært) det er, afhænger langt henad vejen af bygherrens plan med projektet, forklarer Lars Ostenfeld Riemann.

”Kvalitetsløft af denne her type koster jo penge, men investeringerne vil ofte tjene sig selv hjem i form af bedre økonomisk afkast for investoren, fx fordi folk performer bedre og er mindre syge i ordentlige omgivelser. Derudover skal bygherren kunne se det langsigtede perspektiv i fx at spare energi og udgifter til renovering ved fra start at bruge bedre – og dyrere – materialer, der holder længere”, siger han og fortsætter:

”Hvis bygherren selv skal bruge bygningen, så er den dialog som regel ganske nem, men taler vi derimod om en developer, der sælger den færdige bygning videre med det samme, så kan det være sværere at overbevise om det her langsigtede perspektiv.”

Rambølls eget hovedkontor i Ørestad i København er designet med brugerne i centrum. Foto: Rambøll.

Rigtig retning med uddannet marked
I det store hele virker det dog på Lars Ostenfeld Riemann som om, at det går i den rigtige retning. Generelt er interessen for koncepter som cirkulært byggeri, life cycle engeneering og analyser, inkluderende byggeri og bæredygtighed som helhed voksende, og lovmæssige aspekter som Bygningsreglementet og Planloven ser ud til at følge efter.

Fremadrettet er spørgsmålet derfor, hvordan tankerne og idéerne om de levedygtige (og måske cirkulære) bygninger får større udbredelse. Det afhænger ifølge Lars Ostenfeld Riemann af to primære faktorer, som Rambøll forsøger at påvirke efter bedste evne.

”For det første er det vigtigt at folkene bag lovgivningen er opmærksomme på den her udvikling og sørger for at gøre plads til, at man kan bygge på den rigtige måde. Fx skal de så vidt som muligt være klar over, hvordan diverse krav influerer på det fysiske niveau”, siger han og fortsætter:

Læs også: Danske byer som bæredygtige forbilleder

”For det andet handler det om at uddanne markedet, så økonomien er tilstede. Hvis markedet sætter pris på høj kvalitet og er villig til at betale for det, så skal udviklingen og efterspørgslen nok følge efter. Det er noget vi er gode til i Danmark, når man sammenligner med den internationale scene, så det skal vi holde fast i”, slutter Lars Ostenfeld Riemann.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: bæredygtige byer

I verdens jagt på et bedre klima, renere luft og sundere mennesker, er klodens byer altafgørende. Her fortæller danske og udenlandske eksperter og partnere på CSR.dk om ny teknologi, tendenser og målsætninger, der skal skubbe udviklingen i den bæredygtige retning.

Relateret indhold

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

29.09.20253H Law

Sponseret

Løsninger frem for begrænsninger – juridisk rådgivning

24.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fire ud af fem forbrugere ser bæredygtighed som lige så vigtig som pris og bekvemmelighed

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

25.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: CO2-tal og klimadata – hvordan formidler man det juridisk korrekt?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

28.10.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Integrating Data into Business Strategy

This webinar will help businesses to value Scope 3 beyond compliance and regulatory needs and begin to recognise it as a source of value creation within their low-carbon transition. It will provide an overview of how leading businesses have elevated Scope 3 data into strategic decision-making for the whole business, through demonstrating the business case to key functions, and assessing the impacts of emissions reduction activities against relevant KPIs.

Dato

30.10.2025

Tid

15:00

Sted

Online via Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

31.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

03.11.2025

Sted

Odense

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - November 2025

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

03.11.2025

Tid

00:00

Sted

Online