Debat: Nye EU-regler for shippingindustrien skal gerne ramme alle skibsruter

Selvom det er værd at glæde sig over EU-Kommissionen nye krav for shippingindustrien, kan der være risiko for ”en myriade af målemetoder, rapporteringskrav og afgifter”. Det mener Søren C. Meyer, direktør i ZeroNorth.

Efter lange forhandlinger er man hos IMO blevet enige om en klimaaftale for skibsfarten. Arkivfoto..

20.09.2023

CSR.dk

I begyndelsen af juli kom Den Internationale Søfartsorganisation (IMO) officielt ud og lancerede en klimaaftale for den globale shippingindustri, der sigter mod at gøre branchen klimaneutral i 2050.

Og senere i juli kom EU-Kommissionen ud med sit nye FuelEU-initiativ, der introducerer skrappere krav for brugen og udbredningen af grønt brændstof i Europa.

Læs også: Derfor er en klimaaftale for shipping svær at få på plads

Fra 2024 skal shipping også være en del af kvotesystemet ETS. Det glæder Søren C. Meyer, der er direktør i it-selskabet ZeroNorth.

Men han mener samtidig, at det kan give et fragmenteret juridisk landskab, hvis aktørerne ikke arbejder sammen om lovgivning. Det skriver direktøren i et debatindlæg i Information.

”Der er altså noget, som tyder på, at EU kommer til at påtage sig lederskabet for den grønne omstilling af shippingindustrien. Det er der alt mulig grund til at hylde, men der er også en risiko for, at vi på den måde får en fragmenteret lovgivning med en myriade af målemetoder, rapporteringskrav og afgifter. Det kommer til at øge kompleksiteten væsentligt for en branche, der er involveret i 90 procent af den globale handel,” skriver han.

Søren C. Meyer tilføjer, at EU desuden har indført en mekanisme, hvor ETS- og FuelEU-reglerne også kommer til at gælde for skibe, der sejler til og fra EU-havne.

Ifølge ham forsøger man at aktivere den såkaldte Bruxelles-effekt, der gør, at EU opnår regulatorisk magt med global virkning.

Læs også: En plan for grønne brændstoffer mangler for flere shippingselskaber

”Globale virksomheder kan ikke undvære Europa, og da det typisk kan betale sig at have ensartede compliance-standarder, ender de strikse europæiske krav med at få global virkning. Dét er Bruxelles-effekten, som efterhånden er blevet et strategisk værktøj for EU,” skriver direktøren.

Søren C. Meyer håber derfor, at hvis IMO’s målsætning fejler, kan EU's lederskab styrkes.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.09.2026CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

14.09.2026CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tunge erhvervsorganisationer går med i Barselsalliancen

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

DTU

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

DTU

Sponseret

Stærk ledelse er afgørende for succesfulde forandringer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

21.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle