Debat: Nye EU-regler for shippingindustrien skal gerne ramme alle skibsruter

Selvom det er værd at glæde sig over EU-Kommissionen nye krav for shippingindustrien, kan der være risiko for ”en myriade af målemetoder, rapporteringskrav og afgifter”. Det mener Søren C. Meyer, direktør i ZeroNorth.

Efter lange forhandlinger er man hos IMO blevet enige om en klimaaftale for skibsfarten. Arkivfoto..

20.09.2023

CSR.dk

I begyndelsen af juli kom Den Internationale Søfartsorganisation (IMO) officielt ud og lancerede en klimaaftale for den globale shippingindustri, der sigter mod at gøre branchen klimaneutral i 2050.

Og senere i juli kom EU-Kommissionen ud med sit nye FuelEU-initiativ, der introducerer skrappere krav for brugen og udbredningen af grønt brændstof i Europa.

Læs også: Derfor er en klimaaftale for shipping svær at få på plads

Fra 2024 skal shipping også være en del af kvotesystemet ETS. Det glæder Søren C. Meyer, der er direktør i it-selskabet ZeroNorth.

Men han mener samtidig, at det kan give et fragmenteret juridisk landskab, hvis aktørerne ikke arbejder sammen om lovgivning. Det skriver direktøren i et debatindlæg i Information.

”Der er altså noget, som tyder på, at EU kommer til at påtage sig lederskabet for den grønne omstilling af shippingindustrien. Det er der alt mulig grund til at hylde, men der er også en risiko for, at vi på den måde får en fragmenteret lovgivning med en myriade af målemetoder, rapporteringskrav og afgifter. Det kommer til at øge kompleksiteten væsentligt for en branche, der er involveret i 90 procent af den globale handel,” skriver han.

Søren C. Meyer tilføjer, at EU desuden har indført en mekanisme, hvor ETS- og FuelEU-reglerne også kommer til at gælde for skibe, der sejler til og fra EU-havne.

Ifølge ham forsøger man at aktivere den såkaldte Bruxelles-effekt, der gør, at EU opnår regulatorisk magt med global virkning.

Læs også: En plan for grønne brændstoffer mangler for flere shippingselskaber

”Globale virksomheder kan ikke undvære Europa, og da det typisk kan betale sig at have ensartede compliance-standarder, ender de strikse europæiske krav med at få global virkning. Dét er Bruxelles-effekten, som efterhånden er blevet et strategisk værktøj for EU,” skriver direktøren.

Søren C. Meyer håber derfor, at hvis IMO’s målsætning fejler, kan EU's lederskab styrkes.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.03.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan omsætter Service By Larsen samfundsansvar til forretning i rengøringsbranchen

18.03.2026CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

Annonce

CSR.dk

Ekspert advarer om at sammenblande ESG og bæredygtighed

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

CSR.dk

De grønne ambitioner er ved at løbe fra løsningerne i dansk erhvervsliv

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

ESG-jobs forsvinder ikke – de flytter ind i forretningen

CSR.dk

Iran-krigen sætter to streger under sammenhængen mellem grøn omstilling og sikkerhed

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

CSR.dk

Global måling: Befolkninger ønsker bedre balance mellem vækst og bæredygtighed

CSR.dk

Planteingredienser skal produceres i større skala

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Cabi
Webinar
Fra tal til handling – knæk koden til sygefravær

Data om sygefravær kan gøre en stor forskel, når du skal nedbringe sygefraværet. Men hvordan arbejder du som leder konkret og systematisk med tallene, så du opnår mærkbare resultater? Det får du inspiration og værktøjer til på dette webinar.

Dato

19.03.2026

Tid

10:15

Sted

Online

Dakofa
Seminar
Cirkulære møbler og nye markedspladser

Hvordan skaber private virksomheder og organisationer værdi med mere cirkulære møbler?

Dato

19.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

CEMAsys
Webinar
Webinar: Fra kompleksitet til kontrol: Scope 3 rapportering

I dette webinar bevæger vi os ud over rapporteringsræset og tager fat i hvordan man faktisk kan arbejde med Scope 3 forbedringer over tid. Du får praktiske råd til hvordan man styrker interne processer, forbedrer jeres datas sporbarhed, og opbygger de strukturer I har brug for, for at gøre næste års rapporteringscyklus gnidningsfri og mere pålidelig. I kommer også til høre fra Gina Tricot, som vil dele deres erfaringer med Scope 3-rapportering i retailsektoren. Og hvis du bliver hængende helt til sidst vil du også være blandt de første til at høre vores hidtil største nyhed.

Dato

19.03.2026

Tid

14:00

Sted

Online

CEMAsys
Webinar
Webinar: Fra kompleksitet til kontrol: Scope 3 rapportering

I dette webinar bevæger vi os ud over rapporteringsræset og tager fat i hvordan man faktisk kan arbejde med Scope 3 forbedringer over tid. Du får praktiske råd til hvordan man styrker interne processer, forbedrer jeres datas sporbarhed, og opbygger de strukturer I har brug for, for at gøre næste års rapporteringscyklus gnidningsfri og mere pålidelig. I kommer også til høre fra Gina Tricot, som vil dele deres erfaringer med Scope 3-rapportering i retailsektoren.

Dato

19.03.2026

Tid

14:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby