Debat hos IKEA satte forbrug og bæredygtighed på agendaen

Dagen før Black Friday diskuterede repræsentanter fra Folketinget, erhvervslivet og forbrugerne, hvis ansvar bæredygtigt forbrug egentlig er. Det skete i det nye IKEA København.

Paneldebatten om bæredygtigt forbrug handlede i høj grad om cirkulær økonomi.. Foto: IKEA

23.11.2023

CSR.dk

Kan vi forbruge med god samvittighed i en tid, hvor klimaet er mere udfordret end nogensinde? Og hvem bærer ansvaret for at fremme et mere bæredygtigt forbrug?

Det var nogle af de spørgsmål, der blev diskuteret dagen før årets største handelsdag, Black Friday, da politikere, erhvervsliv og forbrugere var samlet til paneldebat i det nye IKEA varehus i København. Debatten, der blev modereret af nyhedsvært, Cecilie Beck, kastede blandt andet lys over, at et mindre forbrug er en del af løsningen, men det kan ikke stå alene.

“Forbrug er ikke i sig selv et problem, men vi skal forbruge smartere og dermed bruge færre af jordens ressourcer. Mange er i fuld gang, og IKEA er et godt eksempel på en virksomhed, der arbejder for at fremme et mere ansvarligt forbrug. Næste step er, at der politisk vedtages en strategi for cirkulær økonomi, både nationalt og på EU-plan. Rammevilkårene skal på plads, og så er jeg meget fortrøstningsfuld omkring, at virksomhederne nok skal tage ansvar og få de grønne løsninger udover Danmarks grænser,” sagde paneldeltager Jacob Kjeldsen, der er branchedirektør for DI Handel.

Panelet bestod desuden af folketingsmedlem for Det Radikale Venstre, Samira Nawa, formand for Forbrugerrådet Tænk, Anja Philip, chefredaktør hos BO BEDRE, Erik Rimmer og Country Communications Manager Christian Mouroux Pedersen, der debatterede på vegne af IKEA Danmark.

“Diskussionerne understregede, at det er vigtigere end nogensinde, at vi handler på de udfordringer, vi står over for og kommer med konkrete løsninger og initiativer. For mig viste samtalen blandt paneldeltagerne også, at udfordringerne ikke er løst med et enkelt initiativ eller ved at undgå forbrug fuldstændigt,” sagde Christian Mouroux Pedersen efterfølgende.

Alle har en del af ansvaret

Debatten forløb over tre runder, der stillede skarpt på, hvilket ansvar man har som forbruger, som virksomhed og på Christiansborg - og hvilke lovgivningsmæssige krav, der skal til for at fremme et mere bæredygtigt forbrug. Senest har Radikale Venstre som en del af partiets finanslovsudspil foreslået et reparationsfradrag, der var et emne Samira Nawa også berørte under debatten.

Læs også: Cirkulær økonomi er et opgør med mainstream 

“Fra politisk hold skal vi sørge for, at det grønne valg også er det nemme valg. Det gør vi både via afgifter på varer med et stort CO2-aftryk, men i høj grad også ved at nudge forbrugerne til at genbruge mere. I Radikale Venstre har vi foreslået et reparationsfradrag, så vi gør det attraktivt for forbrugere at reparere varer, så vi kan genbruge mere og forlænge levetiden på vores ting,” sagde Samira Nawa.

Forbruget skal være cirkulært

Panelet var grundlæggende enige om, at alle parter skal arbejde for et mere cirkulært forbrugsmønster. Ifølge Christian Mouroux Pedersen har IKEA både en forpligtelse og en unik mulighed for at gøre en forskel. Vi skal genbruge, reparere og genanvende i stedet for at smide ud, lød det.

“For mig var det vigtigt at få frem i debatten, at forbrugerne skal kunne købe nyt med god samvittighed. Vi har alle behov for en stol at sidde på, et bord at spise ved og en seng at sove i. Men vi skal forbruge ansvarligt, og det har vi et ansvar for, at forbrugerne kan. Det kræver, at det grønne valg ligger lige for til en pris, hvor alle kan være med,” sagde Christian Mouroux Pedersen og uddybede:

“Hos IKEA arbejder vi for et mere cirkulært forbrug, så kunderne ikke behøver at købe nyt ligeså ofte som i dag. Samtidig skal de nye produkter, vi tilbyder kunderne, være af enten fornybare eller genanvendte materialer og designet til at kunne blive repareret og genbrugt. I 2030 skal alle vores produkter møde disse designprincipper, så vi kan holde klimabelastningen på et minimum.”

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.09.2026Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

01.09.2026CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Efterår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Lær hvordan du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 8. september: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

08.09.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom