Debat: Danskere skal kunne tage klimaboliglån

Med mere voldsomt vejr, som også rammer Danmark, skal danskere kunne sikre sig gennem boliglån mod blandt andet skybrud og stormfloder. Det skriver to direktører i Forenet Kredit og Nykredit i et debatindlæg.

Lånet skal være med til at finansiere tiltag, der kan forebygge vandskader på boliger. Foto: 123rf.com.

07.06.2024

CSR.dk

Klimaforandringerne rammer også Danmark, og det truer den nok største investering, de fleste danskere tager i deres liv. Nemlig boligen.

I et debatindlæg i Finans argumenterer Marie Bender Foltmann, direktør i Forenet Kredit, og Tonny Thierry Andersen, koncerndirektør i Nykredit, for danskerne skal kunne tage sig et såkaldt boligsikringslån. 

”På baggrund af et foreningsejerskab, hvor overskuddet deles med kunderne, ønsker Forenet Kredit og Nykredit-koncernen derfor at give de danske boligejere en håndsrækning og sætte skub i klimasikringen af private boliger. Derfor indfører Nykredit et klimasikringslån med en aktuel rente på 2,0 pct. for kunder med boligfinansiering og daglig økonomi i koncernen”, skriver direktørerne i debatindlægget.

Læs også: Klimakrisen medfører millionomkostninger i timen

Lånet skal ikke kun være med til at sørge for, at danskerne har pengene til at rydde op efter fx stormfloder og skybrud, men også at forebygge skaderne. 

”Hvis man lægger værdien af samtlige huse i Danmark sammen, udgør den over 4.500 mia. kroner ifølge Danmarks Statistik. Det er mere end Danmarks samlede nationalprodukt, og manglende klimasikring er en stor trussel mod de aktiver, som boligmassen udgør. Der er store værdier, der kan gå tabt, hvis der ikke handles i tide. Samfundsøkonomisk er der derfor store gevinster at hente ved at forebygge,” lyder det.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.05.2026CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

28.05.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

The invisible digital landfill: Why data sustainability is becoming a business issue

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

CSR.dk

Klimarisiko er ikke fremtidens problem – det er nu

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

01.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Workshop
GRATIS WORKSHOP: VSME i praksis - dokumentér jeres klimaaftryk

Mød op hos Bæredygtig Herning og lær at arbejde struktureret med virksomhedens klimadata og dokumentér jeres klimaaftryk med VSME'en og Klimaklar.

Dato

01.06.2026

Tid

13:00

Sted

Bæredygtig Herning, Gl Skolevej 1, 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense