Debat: Danskere skal kunne tage klimaboliglån

Med mere voldsomt vejr, som også rammer Danmark, skal danskere kunne sikre sig gennem boliglån mod blandt andet skybrud og stormfloder. Det skriver to direktører i Forenet Kredit og Nykredit i et debatindlæg.

Lånet skal være med til at finansiere tiltag, der kan forebygge vandskader på boliger. Foto: 123rf.com.

07.06.2024

CSR.dk

Klimaforandringerne rammer også Danmark, og det truer den nok største investering, de fleste danskere tager i deres liv. Nemlig boligen.

I et debatindlæg i Finans argumenterer Marie Bender Foltmann, direktør i Forenet Kredit, og Tonny Thierry Andersen, koncerndirektør i Nykredit, for danskerne skal kunne tage sig et såkaldt boligsikringslån. 

”På baggrund af et foreningsejerskab, hvor overskuddet deles med kunderne, ønsker Forenet Kredit og Nykredit-koncernen derfor at give de danske boligejere en håndsrækning og sætte skub i klimasikringen af private boliger. Derfor indfører Nykredit et klimasikringslån med en aktuel rente på 2,0 pct. for kunder med boligfinansiering og daglig økonomi i koncernen”, skriver direktørerne i debatindlægget.

Læs også: Klimakrisen medfører millionomkostninger i timen

Lånet skal ikke kun være med til at sørge for, at danskerne har pengene til at rydde op efter fx stormfloder og skybrud, men også at forebygge skaderne. 

”Hvis man lægger værdien af samtlige huse i Danmark sammen, udgør den over 4.500 mia. kroner ifølge Danmarks Statistik. Det er mere end Danmarks samlede nationalprodukt, og manglende klimasikring er en stor trussel mod de aktiver, som boligmassen udgør. Der er store værdier, der kan gå tabt, hvis der ikke handles i tide. Samfundsøkonomisk er der derfor store gevinster at hente ved at forebygge,” lyder det.

- HCL

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.03.2026CSR.dk

Unge og virksomheder samles om bæredygtighed

03.03.2026Valified

Sponseret

ESG uden retning koster tid og effekt – nu inviteres konsulenter til at arbejde mere datadrevet

02.03.2026CSR.dk

Nemlig vil halvere madspild og udfase turbokyllinger i ny ansvarlighedsoffensiv

27.02.2026CSR.dk

Kina sætter tempoet i grøn innovation: Dansk erhvervsliv kalder på europæisk selvransagelse

27.02.2026CSR.dk

Evaluering sår tvivl om nabokompensation til grønne energiprojekter

26.02.2026CSR.dk

Danmark sakker bagud i globalt batteriboom

26.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Løftestang til en bedre arbejdsplads med ESG

26.02.2026CSR.dk

Danskerne spiser mere kød og mindre grønt trods kampagner

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle