De superrige frygter konsekvenserne af ekstrem koncentration af rigdom og magt

I et åbent brev til verdens ledere appellerer over 370 millionærer og milliardærer til at beskatte de superrige. Særligt advarer de om den ødelæggende indvirkning ekstrem rigdom har på vores demokratier.

Foto: 123rf.com

24.01.2025

CSR.dk

Til Donald Trumps indsættelse 20. januar 2025 var han ikke blot omringet af familie og kollegaer fra Capitol Hill. På sæderne bag ham sad også nogle af verdens rigeste og klappede med.

Det tegner et billede af de superriges indflydelse på Trump-administrationen, hvilket har fået en lang række – andre – superrige til at komme med et fælles opråb til verdens ledere: Beskat de superrige!

I en ny meningsmåling mener 63 procent af millionærer rundt om i verden således, at de superriges indflydelse på Trumps præsidentskab er en trussel mod den globale stabilitet.

Og i deres åbne brev til verdens ledere skriver de blandt andet, at ”rigdom handler ikke kun om penge, det handler om kontrol… Hvis vi fortsætter med at negligere konsekvenserne af ekstrem rigdom, risikerer vi, at vores hårdt tilkæmpede demokratier sprænges.”

Disse målinger kommer oveni Oxfams årlige ulighedsrapport, hvor det tydeliggøres, at verdens rigeste fortsat stikker af fra alle andre.

En trussel mod demokratiet

Særligt på områder som demokratiernes stabilitet, kontrol med medierne og de sociale medier, retssystemerne og den politiske integritet, er millionærerne fra meningsmålingen bekymret for den indflydelse de superrige har.

Her er et udsnit af resultaterne fra meningsmålingen

  • To tredjedele synes, at de superrige indblanding i det amerikanske valg var upassende.
  • Over 70 procent mener, at de superrige uforholdsmæssigt påvirker den offentlige mening gennem kontrol af medier og sociale medier og udnytter loven til deres egen fordel.
  • Syv ud af ti synes også, at de superriges indflydelse fører til et fald i offentlighedens tillid til institutioner.
  • Ligeledes mener 70 procent, at skattestigninger for de superrige er den bedste måde at reducere uligheden og øge investeringen i offentlige tjenester.

Om det åbne brev og meningsmålingerne udtaler Lars Koch, generalsekretær i Oxfam Danmark:

”De superrige køber sig til mere rigdom og mere magt, og mange demokratier er på vaklende grund. Brevet her viser, at der er stor opbakning – også fra de allerrigeste selv – at vi må tage fat på at løse den stigende ulighed og beskatte ekstrem rigdom.”

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

16.10.2026CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

16.10.2026Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

Kan din arbejdsgiver kræve bevis for, at du har sovet godt?

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Standard

Sponseret

Fra tabu til global standard: Ny standard skal hjælpe arbejdspladser med menstruation og overgangsalder

CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

Læger uden Grænser

Sponseret

Et reddet liv giver et mere modstandsdygtigt samfund

Dansk Erhverv

Sponseret

Fik du set vores webinar? Sådan måler virksomheder effekten af sociale indsatser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig finans

Lær at koble bæredygtighed og økonomi, så du kan rådgive om investeringer og finansielle løsninger, der skaber værdi på flere bundlinjer. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

JUC SERVICE ApS
Konference
Miljøkonferencen

Miljøretten og miljøprocesserne i centrum for udvikling af klimaprojekter, vandmiljø, jordforurening, naturbeskyttelse og biodiversitet.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Marriott Copenhagen Hotel, Kalvebod Brygge 5, 1560 København V