De små er også grønne til daglig – det halter for de store

Tre ud af fire små virksomheder prioriterer deres klimaansvar i den daglige drift. Det samme er kun tilfældet for under halvdelen af de store virksomheder, selvom de skilter med deres ansvar.

22.06.2009

CSR.dk

En undersøgelse foretaget af forsikringsselskabet Codan og Væksthus Hovedstadsregionen viser, at 75 procent af næsten 800 adspurgte små virksomheder tager deres ansvar for klimaforandringerne alvorligt i den daglige drift.

Modsat konkluderer en rundspørge fra Miljømærkning Danmark blandt 15 store danske virksomheder, at mindre end 50 procent har opstillet miljøkrav til deres daglige indkøb, på trods af at virksomhederne er kendte for, eller promoverer sig på at være i front, når det handler om miljø- og klimahensyn.

For de små virksomheder, defineret som havende mellem en enkelt og fire ansatte, er undersøgelsesresultatet ikke specielt overraskende. En selvstændig erhvervsdrivende, det være sig både inden for detailhandelen, konsulent- eller håndværksvirksomheder, kan simpelthen give sig selv mere i løn, hvis der gennem klimahensyn kan spares i hverdagen.

"Fælles for mange små virksomheders tiltag er, at de kombinerer klimaansvarlighed med sparsommelighed. Der er helt enkelt en økonomisk logik i at spare på strøm, vand og varme. Vi taler med mange små virksomheder i det daglige, og vi oplever, at viljen er stor, mens mulighederne ofte er begrænsede på grund af travlhed i hverdagen og på grund af små virksomheders små budgetter. Derfor er det vigtigt at kunne sætte ind der, hvor man gør mest nytte, og det er i de daglige rutiner", siger salgsdirektør Anders Hestbech fra Codan.

De store kan også spare penge
Anderledes forholder det sig, når det kommer til konklusionen fra undersøgelsen omkring de store virksomheder. De kunne nemlig også spare penge og pleje både bagland og kunder, hvis de fokuserede mere på miljøtiltag i den daglige drift.

"Resultatet er overraskende. Ikke mindst fordi man ved, at selv for tunge produktionsvirksomheder udgør andelen af udgifter til driftsindkøb altså typisk minimum 20 %, så her er både penge og miljø at spare. Økonomien er kun én god grund til at fokusere på grønne indkøb. En anden er, at det er et led i at pleje sit omdømme og sine relationer til blandt andre medarbejdere, investorer og kunder. Og så skal man jo heller ikke glemme, at de fleste har det bedst med at drive en virksomhed med god samvittighed,” siger Nina Schiøtz, formand for Miljømærkenævnet.

En årsag til det manglende miljøfokus kan være, at mange indkøbere fra de store virksomheder ikke har den rette viden om, hvilke redskaber, f.eks. miljømærkning, de kan benytte for at stille miljøkrav i forbindelse med driftsindkøb. Blandt de små virksomheder er dette punkt da også blandt dem, hvor der er plads til forbedring. Således svarer kun 21 procent af de adspurgte 784 virksomheder, at de køber miljømærkede produkter.

Hos Codan har man, gennem undersøgelsen, i øvrigt oplevet, at det ikke nødvendigvis er specielt nemt for de små virksomheder at få hjælp til at opnå en mere miljørigtig profil og drift. Således oplever de små virksomheder ofte, at deres henvendelser til f.eks. konsulenter og rådgivningsfirmaer bliver afvist, simpelthen fordi gevinsten er for lille.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

25.11.2025Klimaklar

Sponseret

Hovmand vinder talenterne med grøn omstilling og ansvarlighed

21.11.2025CSR.dk

DI-topchef efterlyser handling bag klimaambitioner

20.11.2025CSR.dk

Nyt studie kaster lys på effekter af forstyrrende demonstrationer

19.11.2025CSR.dk

Business casen for bæredygtighed – hvad betyder det?

19.11.2025CSR.dk

Trods lettere regler investerer kommunerne stadig ikke i solceller

18.11.2025CSR.dk

Danmark står uden for ny grøn koalition for skat på privatfly

18.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab førte til 40 tons mindre plastspild om året hos CK Produktion

18.11.2025Valified

Sponseret

Bestyrelsens blinde vinkel: ESG er ikke så komplekst, som mange tror

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

UN Global Compact Network Denmark
Seminar
Seminar: Building Sustainable Value Chains in South Asia

Would you like to get a better understanding of key sustainability challenges and opportunities in India and/or Bangladesh? Would you like to strengthen your work with ESG issues in South Asia? Or do you want to explore export of sustainable solutions to the South Asian industry? Then join this exciting seminar which brings together experts and advisors from India and Bangladesh to dive into the potential of both markets to advance ESG/sustainability issues, market sustainable solutions, and gain competitive advantages.

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

København

3H Law
Seminar
Seminar om grøn markedsføring

Formålet med seminaret er at belyse nogle af de hyppigt forekommende problemstillinger, som virksomheder kan stå overfor ved brugen af grønne udsagn i deres markedsføring. Deltagerne vil blive oplyst om de gældende vildledningsregler med fokus på grøn markedsføring og forstå hensynene bag reglerne, samt gøres bekendt med, hvilke udsagn der er sikrest at bruge.

Dato

25.11.2025

Tid

14:00

Sted

København (nærmere adresse TBA)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

26.11.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

26.11.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

Dansk Standard
Kursus
Kursus i Svanemærket renovering

Du får en dybdegående gennemgang af Svanemærkets krav til renovering af byggeri. Kurset tager udgangspunkt i kriteriegeneration 2 for renovering, der bl.a. stiller krav til miljøundersøgelser og kortlægning af eksisterende byggeri, energi, klima, ressourceeffektivitet, cirkulær økonomi, indeklima, materialer og kemi.

Dato

26.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn