'De gode penge ligger i bæredygtighed'

Claus Stig Pedersen fra Novozymes indledte sit indlæg på årets CSR konference med en lille advarsel. ”Vi har altså tænkt os at tjene penge – mange penge – på at levere bæredygtige løsninger,” sagde han. For ifølge ham er det ganske enkelt. Der er mange flere penge i at løse verdens problemer end i skabe dem.

En tætpakket sal og spørgelystne deltagere var på plads i Børssalen, hvor CSR konferencen fandt sted. Her efterspørger Sanne Borges fra Amnesty International større fokus på menneskerettigheder. .

08.09.2015

CSR.dk

CSR-konferencen d. 7. september 2015 stod i de nye, globale bæredygtighedsmåls tegn. Det gennemgående budskab fra talerne var, at vi stod foran et skift. Nu handler bæredygtighed også om at tjene penge. 

Business kan og skal gøre godt
Om det så fører til mange penge eller ej, så var der opbakning til synspunktet om at bæredygtighed og bæredygtighedsmålene også handler om forretning og indtjening. Peter White fra World Business Council for Sustainable Development understregede i sit oplæg at vi gik fra et ensidigt fokus på virksomhedernes ansvar for bæredygtighed til også at pege på de mange muligheder globale bæredygtighedsambitioner også giver – og at det er to sider af samme sag.  

”Forretningslivet kan udrette meget som er god forretning,” sagde han. (På engelsk: a lot can be done by business that is good business).

Ikke noget valg

Så ud over pengene og mulighederne – hvad skal så få den private sektor til at kaste sig over udfordringerne fra bæredygtighedsmålene? Det var Claus Stig Petersen og Peter White også enige om. Hvor Peter White pegede på at virksomheder ikke kan få succes i en samfund der er brudt sammen. Fra Novozymes lød det, at man er nødt til at handle så man er forberedt, for alle ressourcer vil blive dyrere og der vil komme en pris på carbon osv. Det er ikke muligt at fortsætte som før. Og Ole Lund Hansen fra UN Global Compact tilføjede at i lyset af at det politiske niveau fremover kommer til at orientere sig efter bæredygtighedsmålene, så kommer målene til at definere virksomhedernes arbejdsvilkår. 

Læs også: Vejen fra FN til dansk erhvervsliv er ikke så lang endda

Klarest blev det måske udtrykt af formanden for FNS generalforsamling, Mogens Lykketoft, som havde indspillet en videobesked til konferencen. Heri sagde han:

”De gode penge – de er i den bæredygtige udvikling. For den verden, vi får uden at investere i bæredygtighed, den kan man ikke tjene penge på.”  

Hjælp til at komme i gang
Når bæredygtighedsmålene vedtages under FNS generalforsamling i slutningen af september 2015, lanceres samtidig en implementeringsguide til virksomheder, som gerne vil finde frem til hvad de kan gøre og få ud af målene. ”SDG Compass” udgives af UN Global Compact, Global Reporting Initiative og World Business Council for Sustainable Development.

"Det bliver en vigtig udgivelse for dem, der vil implementere, så man kan udnytte at SDGerne er en meget komplet ramme for at give retning og indhold til arbejdet internt i virksomhederne," sagde Ole Lund Hansen. 

Indtil udgivelsen af det færdige produkt er sidste udkast til guiden, et forslag til en oversigt over mulige indikatorer, som man kan knytte sit arbejde op på, og en guide til hvordan man måler effekten af ens arbejde tilgængeligt på SDG Compass’s hjemmeside

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

16.09.2025CSR.dk

Nordiske film- og tv-aktører går sammen om fælles grønne standarder

16.09.2025CSR.dk

Grønt kompromis i Bruxelles: Hybridbiler kan blive en del af bilindustriens grønne omstilling

16.09.2025Valified

Sponseret

Valified opruster: Ny CEO (interim) og ny retning skal styrke ESG som forretningsdriver

15.09.2025CSR.dk

EU udsætter klimamål: Uenigheder spænder ben for 2035- og 2040-mål

14.09.2025Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

12.09.2025CSR.dk

Rock Flour Company får investering til at udnytte grønlandsk gletjsermel til CO2-fangst og gødning

12.09.2025CSR.dk

Oprustningen presser bæredygtighed i baggrunden hos rådgivende ingeniører

11.09.2025CSR.dk

Ny rapport: Klimapolitik kan mindske ulighed og øge sammenhængskraften

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar September 22, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

22.09.2025

Tid

02:00

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

22.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart