De fleste kommuner arbejder ikke med FN’s bæredygtighedsmål

De fleste kommuner kender ikke til regeringens handleplan for implementeringen af FN’s bæredygtighedsmål, viser ny rapport. De der gør, har til gengæld planer om at bruge målene aktivt til at skabe partnerskaber og vækst lokalt.

Kun en tredjedel af de danske kommuner kender til regeringens handleplan, og kun hver tiende kommune er kommet i gang med at bruge verdensmålene strategisk ved at lave en lokal handleplan. Foto: flickr/CCRE-CEMR. .

16.06.2017

CSR.dk

For få måneder siden fremlagde regeringen sin handlingsplan for implementeringen af FN’s 17 bæredygtighedsmål. For at nå målene er regeringens plan blandt andet, at hele den offentlige sektor skal arbejde for at fremme realiseringen af dem.

Der er dog lang vej igen, viser ny undersøgelse fra Deloitte (se fil nederst i artiklen). Det fremgår nemlig, at kun en tredjedel af de danske kommuner kender til den danske regerings handleplan, og kun hver tiende kommune er kommet i gang med at bruge verdensmålene strategisk ved at lave en lokal handleplan.

Læs også: Handlingsplan for verdensmål modtages forsigtigt positivt

Til gengæld viser undersøgelsen samtidig, at de kommuner, der arbejder med bæredygtighedsmålene, ser positivt på, hvordan de overordnede mål kan forme sig til konkrete og lokale planer.

”Vores konklusion er, at få kommuner kender til verdensmålene, men de som kender dem, ser store muligheder i at bruge dem. Det er naturligt nok især de store kommuner, der har haft kræfter til at få begyndt på at få verdensmålene ind i den kommunale hverdag. Det er jo meget abstrakt. Men også en historisk mulighed for kommunerne til at samle lokale aktører på tværs af sektorer for drive udvikling, vækst og innovation på en ny måde”, siger partner og leder af Deloittes afdeling for den offentlig sektor, Carsten Jørgensen.

Verdensmålene giver retning for lokale projekter
En af de kommuner, der arbejder aktivt med bæredygtighedsmålene er Aarhus Kommune. Her fortæller stadsdirektør Niels Højberg, at kommunen især bruger målene til at sætte retning for konkrete projekter.

”FN-målene er særdeles vigtige for at kunne sætte retninger for bæredygtig byudvikling og samle kommunen på tværs af forvaltninger og engagerede medarbejdere.  For eksempel ved at Aarhus nu er selvforsynende med grøn energi – og ved den energi- og klimarådgivning, Aarhus Kommune sammen med lokale virksomheder yder over for byer i Sydafrika, Indien og Kina, ” siger Niels Højberg.

Læs også: Hollandske virksomheder: Regeringen skal føre bæredygtig politik

Deloittes har i forbindelse med undersøgelsen kontaktet 60 ud af Danmarks 98 kommuner. Heraf har 45 kommunaldirektører deltaget i telefoninterview.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.03.2026CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

17.03.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C