Danske pensionskroner lægges på sort fremfor grøn

En rapport fra WWF konkluderer, at for mange af danskernes pensionspenge havner hos olie-, gas- og kulindustrien fremfor hos grønne virksomheder.

16 pensionsselskaber har investeret 7,3 milliarder kroner i projekter, WWF betegner som højrisikable..

18.11.2014

CSR.dk

Ifølge en rapport fra WWF Verdensnaturfonden lander en stor del af danskernes pensionspenge hos olie-, gas- og kulindustrien, skriver dr.dk.

Rapporten har undersøgt 16 pensionsselskabers evne og vilje til at komme ind i klimakampen. Konklusionen er, at der stadig er lang vej. 

”Helt grundlæggende er problemet, at pensionsselskaber ikke har strategier for, hvordan vi kommer ud af den sorte økonomi og ind i den grønne energi. Faktisk viser kun få af selskaberne vilje til at gøre noget ved det her”, siger generalsekretær i WWF Verdensnaturfonden Gitte Seeberg til dr.dk.

Risikable projekter
WWF-rapporten viser, at pensionsbranchen har milliarder af kroner investeret i decideret farlige projekter, som kan risikere at ende i miljøkatastrofer. Konkret peger rapporten på 17 projekter, der af WWF betegnes som højrisikable, hvor pensionselskaberne har investeret 7,3 milliarder kroner. 

Læs også: Pensionsselskaber undlader at sætte klare grønne mål

Ét af de projekter er det russiske olieselskab Gazproms boringer efter olie i Arktis. Projektet er ifølge WWF så risikabelt, at det kan ende med at være en dårlig investering for danske pensionsopsparere.

Bæredygtige investeringer
WWF efterlyser en mere klar forståelse hos pensionsselskaberne af, at grønne investeringer kan være økonomisk fornuftige.

Hos pensionsselskabet PKA afviser man kritikken og henviser til, at man blandt andet har investeret 2,8 milliarder kroner i en havmøllepark, grønne obligationer og regeringens klimainvesteringsfond.

Læs også: Danske pensionskasser investerer i israelske bosættelser

”Nu kan man altid diskutere, hvor store investeringerne i bæredygtig energi skal være, før det er tilstrækkeligt. Men faktum er, at PKA, og branchen generelt, har øget investeringerne betydeligt i vedvarende energi de senere år, og det vil fortsætte”, siger administrerende direktør i PKA, Peter Damgaard Jensen, til dr.dk.

-KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.02.2026CSR.dk

Nye regler skal give CO2 kreditter større troværdighed

04.02.2026CSR.dk

Virksomheder har klimaplanerne klar, men de går glip af gevinsten

04.02.2026CSR.dk

Langsom udbygning af elnettet kan komme i vejen for grønne tiltag

04.02.2026Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Vil du hjælpe dine kunder til en enklere IT-infrastruktur?

03.02.2026CSR.dk

Danske topøkonomer lancerer ny tænketank med fokus på klima og økonomi

03.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dobbelt Væsentlige Samtaler Værktøjer Bæredygtige Bundlinjer

02.02.2026CSR.dk

Svenske CO2 projekter rammer samme stopklods som i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Flere end én million træer på vej: København rejser mere skov uden for byen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

05.02.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dakofa
Seminar
Genanvendelse af storskrald – hvad er mulighederne? (Hybrid-Seminar)

Ifølge affaldsbekendtgørelsen skal indsamling af storskrald fra husholdninger ske på en måde, så der ikke bare sikres så høj en grad af genbrug som muligt, men også en høj reel genanvendelse af storskraldet. De fleste danske kommuner har en storskraldsordning, men hvad er de gode og de mindre gode erfaringer? Og hvad er effekten af at lade et sorteringsanlæg forestå den efterfølgende proces? Og hvad er de relevante organisationers syn på sagen?

Dato

05.02.2026

Tid

12:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Sådan skaber salgs- og driftsplanlægning bedre forsyningskæder

Gratis event på fredag den 6. februar i Aarhus om S&OP og styring af forsyningskæder.

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København