Danskerne er trætte af midlertidige ansættelser

Mere end hver anden vikar, sæsonarbejder og projektansatte er træt af at have tidsbegrænsede ansættelser, viser en ny undersøgelse. Særligt lønnen kan være ringe i de korte kontrakter.

Næstformand i LO Lizette Risgaard mener, at den store efterspørgsel efter job gør, at mange danskere vælger at takke ja til de korte kontrakter trods de ringere vilkår. .

11.08.2015

CSR.dk

Korte kontrakter og midlertidige ansættelser skaber stor frustration blandt danske medarbejdere, viser en ny analyse fra tænketanken Cevea. Det skriver Ugebrevet A4.

I analysen fremgår det, at mere end hver anden vikar, sæsonarbejder og projektansatte er utilfreds med at være i en tidsbegrænset stilling. Blandt de lidt ældre, der ofte har stiftet familie, optaget dyre lån og har flere forpligtelser, vil mere end tre ud af fire midlertidigt ansatte hellere have et fast job.

Læs også: Danmark i front med gode arbejdspladser

Og der er særlige grunde til, at de kortidsansatte hellere vil have et fast job, fastlår Analysechef hos Cevea, Frank Skov. Med de korte kontrakter er det nemlig nemmere for en arbejdsgiver at undgå at betale barsel, ferie, pension og andre goder, som de fastansatte får. Særligt smitter de korte kontrakter af på lønnen:

”Gennem de her midlertidige ansættelser får folk en løn, der ligger væsentligt under, hvad andre får i samme branche”, siger Frank Skov til Ugebladet A4.

Ifølge Cevea tjener en midlertidigt ansat 19 procent mindre i timen end en fastansat i samme branche. Den forskel er noget større end tilfældet var i 2006, hvor en midlertidig ansat tjente 10 procent mindre end en fastansat.

Manglende overenskomst
I en virksomhed med overenskomst skal midlertidigt ansatte have de samme forhold som de fastansatte. Men på de arbejdspladser, hvor der ingen overenskomst er, ser det anderledes ud, forklarer næstformand i LO Lizette Risgaard.

”Flere steder ser vi indikationer på lavere løn, manglende ekstra ferie og hverken pension eller ret til løn under sygdom”, siger hun til Ugebrevet A4.

Hun mener, at den store efterspørgsel efter job gør, at mange ledige danskere vælger at takke ja til de korte kontrakter trods de ringere vilkår.

Læs også: Dårligt arbejdsmiljø får ansatte til at sige op

Et nødvendigt kompromis
Ifølge Peter Halkjær, arbejdsmarkedspolitisk chefkonsulent hos Dansk Erhverv, er de midlertidige kontrakter et nødvendigt kompromis, der i sidste ende kommer medarbejderne til gode. Han mener nemlig, at alternativet kan være, at den pågældende arbejdsgiver ikke vil udbyde jobs.

Og det er da heller ikke alle, der mistrives med de midlertidige ansættelser:

”Det er vigtigt at huske, at mange, især unge mennesker, trives med at have den her type ansættelser, hvor de hopper fra projekt til projekt og er deres egen herre. Det er først, når folk får børn og fast ejendom, at det pludselig er rigtig vigtigt med en forudsigelig indtægt”, siger Frank Skov.

-SSM

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

21.10.2026ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Dakofa
Seminar
Storskrald - den nyeste viden

På dagens seminar vil vi dels høre om resultaterne fra Miljøstyrelsens miljøprojekt "Strømlinet indsamling af storskrald - potentialer ved best practice" og dels høste erfaringer fra den virkelige verden.

Dato

27.10.2026

Tid

12:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg