Danskere er mere skeptiske overfor plantebaserede fødevarer, end man er i andre europæiske lande

Potentialet for plantebaserede fødevarer i Europa ser lovende ud, viser undersøgelse. Danmark trækker dog tallet ned.

12.11.2021

CSR.dk

Sammenlignet med lande som Sverige og Tyskland er vi danskere mindre omstillingsparate, når det drejer sig om at skifte kød ud med plantebaserede alternativer.

Det skriver FødevareWatch.

I en ny tværeuropæisk undersøgelse anført af Københavns Universitet svarer 46 procent af forbrugerne ja til at have nedbragt deres kødforbrug indenfor det seneste år. 39 procent har planer om at reducere deres forbrug af kød i løbet af de kommende seks måneder.

Kigger man isoleret på svarene fra Danmark ser tallene dog noget anderledes ud.

Kun 37 procent af danskerne har nedbragt deres kødforbrug indenfor det seneste år. Det er, sammen med Storbritannien, det laveste tal i undersøgelsen.
Til sammenligning ligger tallet for tyskerne og rumænerne på henholdsvis 51 og 52 procent.

42 procent af hollænderne betegner sig selv som flexitarer, hvor det kun er gældende for 27 procent af danskerne.

Læs ogsåFødevaremastodont retter blikket mod plantebaserede fødevarer

”Danmark er et meget progressivt land på mange punkter, men når det kommer til vores valg af fødevarer, er vi meget konservative. Det er bemærkelsesværdigt, at Danmark ikke flytter sig så hurtigt, mens man i Tyskland ser et bredere skifte i befolkningen”, siger Armando Perez-Cueto, der er lektor fra Institut for Fødevarevidenskab på Københavns Universitet og har ledet projektet.

Han fremhæver det faktum, at danskerne har indgroede vaner, når det kommer til fødevarer, og at mange ikke ved, hvad vi skal erstatte kødet med. Han mener desuden at det i høj grad er kulturelt betinget, og at man i Danmark stadig har en masse holdninger og forestillinger om, at plantebaseret kost f.eks. ikke er mættende nok.

35 procent af danskerne svarede at plantebaserede måltider ikke mætter nok og 31 procent, at de ikke får nok energi, hvis de skærer kødet fra.

Ser man på hele Europa er billedet alligevel tydeligt: Potentialet for plantebaseret kost i fremtiden må betegnes som stort.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.09.2026CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

10.09.2026Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

16.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

16.09.2026

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

16.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn