Danskere er mere skeptiske overfor plantebaserede fødevarer, end man er i andre europæiske lande

Potentialet for plantebaserede fødevarer i Europa ser lovende ud, viser undersøgelse. Danmark trækker dog tallet ned.

12.11.2021

CSR.dk

Sammenlignet med lande som Sverige og Tyskland er vi danskere mindre omstillingsparate, når det drejer sig om at skifte kød ud med plantebaserede alternativer.

Det skriver FødevareWatch.

I en ny tværeuropæisk undersøgelse anført af Københavns Universitet svarer 46 procent af forbrugerne ja til at have nedbragt deres kødforbrug indenfor det seneste år. 39 procent har planer om at reducere deres forbrug af kød i løbet af de kommende seks måneder.

Kigger man isoleret på svarene fra Danmark ser tallene dog noget anderledes ud.

Kun 37 procent af danskerne har nedbragt deres kødforbrug indenfor det seneste år. Det er, sammen med Storbritannien, det laveste tal i undersøgelsen.
Til sammenligning ligger tallet for tyskerne og rumænerne på henholdsvis 51 og 52 procent.

42 procent af hollænderne betegner sig selv som flexitarer, hvor det kun er gældende for 27 procent af danskerne.

Læs ogsåFødevaremastodont retter blikket mod plantebaserede fødevarer

”Danmark er et meget progressivt land på mange punkter, men når det kommer til vores valg af fødevarer, er vi meget konservative. Det er bemærkelsesværdigt, at Danmark ikke flytter sig så hurtigt, mens man i Tyskland ser et bredere skifte i befolkningen”, siger Armando Perez-Cueto, der er lektor fra Institut for Fødevarevidenskab på Københavns Universitet og har ledet projektet.

Han fremhæver det faktum, at danskerne har indgroede vaner, når det kommer til fødevarer, og at mange ikke ved, hvad vi skal erstatte kødet med. Han mener desuden at det i høj grad er kulturelt betinget, og at man i Danmark stadig har en masse holdninger og forestillinger om, at plantebaseret kost f.eks. ikke er mættende nok.

35 procent af danskerne svarede at plantebaserede måltider ikke mætter nok og 31 procent, at de ikke får nok energi, hvis de skærer kødet fra.

Ser man på hele Europa er billedet alligevel tydeligt: Potentialet for plantebaseret kost i fremtiden må betegnes som stort.

- MTN

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.02.2026Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

12.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Hampton kollektionen: Afslappet luksus møder ansvarligt design

11.02.2026CSR.dk

En stille energirevolution er ved at ændre spillereglerne for den grønne omstilling

06.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Når lotusblomster bliver til design: Påskekollektion med ansvarlighed

06.02.2026CSR.dk

Dansk virksomhed er nu den højest scorende B Corp i hele EU

05.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarlig interiørfavorit vender tilbage i ny nuance

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online