Danske virksomheder i top af bæredygtighedsrangering

Ørsted har skubbet Chr. Hansen ned på andenpladsen i Corporate Knights' rangering af de 100 mest bæredygtige virksomheder i verden, mens Novozymes er sprunget fra nr. 58 til en sjetteplads. Vestas og Novo Nordisk fastholder deres pladser på listen.

Den store udbygning af havvind og omstillingen til vedvarende energi har sikret Ørsted årets topplacering hos Corporate Knights. Foto: Ørsted.

21.01.2020

CSR.dk

For Ørsted-topchef Henrik Poulsen er det ikke alene vigtigt, at man har er ’a purpose-driven company’, der har reduceret sit CO2-udslip med over 80 procent siden 2006 og regner med at være ’basalt CO2-neutrale i 2025’, som han siger til Corporate Knights. Han lægger også stor vægt på de finansielle aspekter i transformationen.

”Det er ligeså vigtigt, at vi har gjort de her ting og samtidig vist god værdiskabelse for vores aktionærer, og gode afkast. (…) Siden Ørsted gik på børsen i 2016 er virksomhedens værdi mere end fordoblet til 40 mia. dollars. At drive selskabet kun for profit giver ikke mening, men at drive kun for et højere formål er heller ikke bæredygtigt på langt sigt. At gøre det godt og klare sig godt skal høre sammen”, siger han.

Udover de to nævnte er Novozymes også at finde blandt rangeringens ti bedste selskaber, efter et solidt hop fra en placering som nr. 58 sidste år. Endelig er Vestas, der vil være CO2-neutrale i 2030, gået en smule tilbage fra nr. 34 i 2019 til nr. 37 i år, mens Novo Nordisk er gledet fra nr. 58 sidste år til nr. 71 på den nye liste.

Næstbedst i Norden
Blandt de nordiske lande overgås de fem danske virksomheder på listen, hvilket er sjettebedst globalt, kun af Finland med seks, mens Sverige har tre selskaber med, bl.a. H&M, der er nye som nr. 27, og Norge blot et enkelt i form af forsikringsselskabet Storebrand på en 13. plads.

Topscorere er USA med 17 og Canada med 12, mens Frankrig er bedst i Europa med ni på den samlede tredjeplads. Herudover kan det nævnes, at Kina har fået to virksomheder med gennem nåleøjet, fabrikanten Byd, der bl.a. laver elbusser, og IT-giganten Lenovo.

Læs også: Coop er kongen af bæredygtige brands

På nogle af rangeringens øvrige placeringer støder man bl.a. på Googles moderselskab Alphabet som nr. 62, Tesla (74), Unilever (46), Ericsson (52), Toyota (92), Adidas (55) og brasilianske Natura, der i efteråret 2017 opkøbte The Body Shop, som nr. 30.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: 15 mest læste i 2020

Læs eller genlæs de 15 mest læste artikler på CSR.dk i 2020. Vi har samlet dem her. 

Relateret indhold

13.11.2025CSR.dk

Forskere: Klimatiltag i landbruget kan forværre dyrevelfærd og true biodiversiteten

12.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service forankrer ESG-tiltag i driften for at styrke kundernes rapportering

12.11.2025CSR.dk

Danske pensionskasser tvivler på milliardmål for grøn omstilling: ”Ikke realistisk"

12.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Når rådgiver og leverandør spiller på samme hold – ikke hver sin banehalvdel

12.11.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Spar millioner og CO2 med målerdata

11.11.2025CSR.dk

Med 5 år at løbe på: Verden halter langt bagefter historiske klimamål

11.11.2025CSR.dk

Gennembrud i industrien: Elektrificeringen tager fart

10.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Arbejdskraft er industriens største mangelvare – men skal vi vente på flere uddannede eller tage teknologien i brug nu?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Comwell Hotel Aarhus