Danske modevirksomheder opnår fælles sprog for bæredygtighed med ny certificering

B Corp-certificeringen er hurtigt ved at vinde indpas hos danske modevirksomheder, der mangler fælles rammer for bæredygtighed i form af politisk regulering, og som i stedet må forsøge at regulere sig selv.

27.09.2022

CSR.dk

Først Moshi Moshi Mind, så Son Of a Tailor og nu Ganni. Danske modebrands er på stribe blevet optaget på B Corps certificeringsliste ved at score højt nok på i alt fem parametre for bæredygtighed: ledelse, arbejdsforhold, samfund, miljø og kunder.

Det skriver Fashion Forum.

Hver virksomhed, der vil opnå den eftertragtede certificering, skal igennem en ansøgningsproces med 300 spørgsmål vedrørende alle aspekter af din virksomhed, og bagefter løbende opretholde dine investeringer i en social og miljømæssig bæredygtig forretning.

”At blive certificeret er et vidnesbyrd om alt det arbejde, vores teams lægger i rejsen mod at blive den mest ansvarlige udgave af os selv. At modtage 90,6 point er værd at fejre, men der er stadig lang vej til at nå de 200 point, der er det ultimative mål,” lyder det fra Gannis grundlægger, Nicolaj Reffstrup, i en pressemeddelelse.

For Ganni har B Corp været en håndgribelig og gennemsigtig ramme, der holder virksomheder ansvarlige og sætter branchens bench marks. De bliver nemlig ikke sat politisk til stor frustration for Nicolaj Reffstrup:

”Jeg har håbet på en branchedækkende revision i årevis, fordi initiativer indenfor bæredygtighed stadig er stort set uregulerede,” tilføjer han.

Læs også: Succes med partnerskaber kræver mere end en god projektleder

Hos Moshi Moshi Mind er man også glade for at gøre det omfattende arbejde, som det er at opnå sin B Corp-certificering.

“Hele virksomheden; samtlige processer, aktiviteter og produkter, er blevet kortlagt, alt er dokumenteret og verificeret ned i mindste detalje. Det er en omfattende proces, og det har krævet tid og ressourcer. Vi er derfor rigtig stolte over nu at være blandt de mest ambitiøse i arbejdet med at skabe en bedre verden,” fortæller den ene af brandets to stiftere Stine Skjoldborg.

I bund og grund handler det om at lade bæredygtighed være i forgrunden på lige fod med økonomi og pris, som adm. direktør i Son Of a Tailor, Jess Fleicher, skrev i Børsen i august:

“Hvis vi for alvor skal sætte gang i den grønne omstilling af branchen i stedet for bare at snakke om den, skal vi som modebrands gøre bæredygtighed til et konkurrenceparameter på lige fod med omsætningen.”

- KCP

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.10.2026CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

07.10.2026CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Natur på dagsordenen: Sådan hænger TNFD, ISSB og EU's regler sammen

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Miljøkonferencen

Miljøretten og miljøprocesserne i centrum for udvikling af klimaprojekter, vandmiljø, jordforurening, naturbeskyttelse og biodiversitet.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Marriott Copenhagen Hotel, Kalvebod Brygge 5, 1560 København V

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig finans

Lær at koble bæredygtighed og økonomi, så du kan rådgive om investeringer og finansielle løsninger, der skaber værdi på flere bundlinjer. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J