Danske Bank under beskydning på grund af klima

Når Danske Bank tilsyneladende arbejder i strid med egne klimamål og -beslutninger, har de masser af selskab fra andre banker i Europa. Bankernes udlån hænger nemlig slet ikke sammen med eksisterende klimamålsætninger.

Banker - inklusive Danske Bank - er for langsomme til at neddrosle finansiering af aktiviteter i kul, olie og gas.. Foto: 123rf.com

02.02.2024

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Danske Bank har for nylig hjulpet det norske selskab Odfjell Drilling, der er specialiseret i dybhavsboringer og olieefterforskning, med at rejse 2,6 mia. kroner via obligationer. På trods af, at banken tidligere har taget generel afstand fra olieselskaber, der eftersøger ny olie, og specifickt sortlistet Odfjell Drilling på grund af “alvorlige skadevirkninger på klimaet”. Noget som får både en forsker og en investor til at undre sig og pege på manglende konsekvens i bankens beslutninger. Det skriver Danwatch. 

Europæiske banker helt ude af trit

Men det er egentlig ikke så underligt endda. For en nyligt udgivet analyse fra den Europæiske Centralbank (ECB) viser, at ikke mindre end 90 procent af de europæiske bankers låneaktiviteter er ude af trit med både globale klimamål og EU’s 2050 klimamål. Analysen dækker 95 banker, som står for 75 procent af alle lån i eurozonen. 72 af bankerne har selv forpligtet sig på et net zero-mål, men 93% af dem er endnu ikke på sporet af det mål – hverken i form af konkrete handlinger, strategier og interne processer, vurdere ECB. 

Det er ikke godt for kampen mod klimaforandringerne, men det er også dårligt nyt for bankerne selv. Fordi bankerne dermed får højere risici for egen forretning. 

Det er især risikoen for skader på omdømme og juridiske søgsmål, som ECB vurderer påvirker omkring 70 procent af bankerne. I en blogpost udgivet i forbindelse med rapportens lancering, udtaler Frank Elderson, som er en del af bankens øverste ledelse: 

“Dette er mere relevant end nogensinde før, når man tager i betragtning, at antallet af klimasøgsmål er steget voldsomt de seneste år. Globalt er der blevet anlagt omkring 560 nye sager siden 2021 og de implicerer i stigende grad også virksomheder og banker.” 

ECB’s rapport viser, at meget af uoverensstemmelsen mellem målsætninger og låneaktiviter skyldes, at bankerne stadig har store udlån til virksomheder, som kun langsomt udfaser deres brug af CO2-intensive teknologier, særlig udvinding af kul, olie og gas og bilproducenter. Desuden har bankerne ikke nok finansiering af vedvarende energi. 

Det handler om afgrænsninger 

Danske Bank fremlagde i 2023 en fossil politik, som bl.a. angiver, at man ikke vil finansiere jagten på ny olie, og at man banken er særligt opmærksom på sårbare miljøer i Arktis. 

Dog har man i politikken givet sig selv en slags kattelem, for beslutningerne er afgrænset til at gælde selskaber med licenser til efterforskningen og udvindingen, de såkaldte E&P-selskaber (exploration and production). Licenser har Odfjell Drilling ikke, de er blot specialister i at udføre opgaven.

Carsten Tanggaard, professor i finansiering ved Aarhus Universitet, er dog ikke overbevist: 

”Det forekommer meget søgt. Der er jo ingen tvivl om, at det i hvert fald er imod ånden i deres (Danske Banks, red) politik. Der står jo i prospektet, at selskabet lever af at eftersøge olie og endda er specialiseret i at gøre det i de sårbare områder, som banken selv italesætter som særligt problematisk,” siger Carsten Tanggaard til Danwatch og Finans. 

Ikke desto mindre kunne man tro, at når Danske Bank har sortlistet Odfjell Drilling i forhold til investeringer, så ville de måske heller ikke have dem som kunde. Men det, forklarer Danske Banks chef for bæredygtighed, Samu Slotte, kan sagtens lade sig gøre, for den beslutning gælder investeringssiden – ikke finansielle services. 

Work in progress 

Danwatch og Finans har spurgt WWF Verdensnaturfondens generalsekretær Bo Øksnebjerg, som før har fremhævet Danske Banks klimapolitik positivt, om hans syn på den konkrete sag.

»Jeg kan godt forstå, hvis banken ikke har lyst til at gå ud med det samme og sige, at man har fortrudt dette. Men jeg vil opfordre Danske Bank til at tage det næste skridt og kommunikere, at dens klimapolitik fremover gælder alle typer olieselskaber,« siger han og peger på, at det viser, at banken trods gode tiltag ikke er i mål.

Det er Samu Slotte enig i, og udtaler at de i banken udmærket er klar over, at de ikke er færdige med klimaarbejdet og skal have flere dele af deres værdikæde med. 

Banken fortæller også, at det er de har været involveret i fem obligationsudstedelser til olierelaterede selskaber over de seneste to år ud af i alt 283 obligationsudstedelser i samme periode.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.03.2026CSR.dk

Dansk topchef: Klimadagsordenen skal frem i rampelyset

10.03.2026SustainImpact ApS

Sponseret

WEBINAR RECORDING: Should Medium Sized Businesses Prioritize Sustainability?

CSR.dk

Fjerde år i træk: Änglamark opfattes som det mest bæredygtige brand

CSR.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2 i nyt partnerskab

CSR.dk

Eksperter: Modebranchens grønne omstilling kræver fundamentale opgør

CSR.dk

Villum Fonden vinder Handlingsprisen for at bidrage til at flytte byggeriets grønne dagsorden fra vision til virkelighed

CSR.dk

“Hej CEO: Vores planet har brug for dig nu”

CSR.dk

ESG taber terræn lederes lønpakke: ”Et tegn på manglende seriøsitet”

CSR.dk

Unge og virksomheder samles om bæredygtighed

Valified

Sponseret

ESG uden retning koster tid og effekt – nu inviteres konsulenter til at arbejde mere datadrevet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene?

Dato

11.03.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ligestilling, Diversitet og Ledelsessystemet Introduktion til DS 5001 og ISO 30415

Ligestilling og diversitet er for alvor kommet på virksomhedernes dagsorden og flere studier peger på, at et strategisk fokus på emnet skaber robuste virksomheder, tilfredse medarbejdere og bedre bundlinjer. Med andre ord er der god grund til at have et stærkt fokus på diversitet, men hvordan får man hjulpet udviklingen og virksomhedskulturen i den rigtige retning.

Dato

12.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

12.03.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Seminar
AQAP Inspiration Seminar Online (English)

The NATO AQAP – Allied Quality Assurance Publications – 2000 series / AQAP-2110 inspiration seminar provides you with a fundamental understanding of the purpose, background, and content of the AQAP-2000 series standards and guides, including the AQAP-2110 standard, which is the certification wanted by the NATO defence organisations for its suppliers to be eligible to bid on defense contracts.

Dato

12.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

12.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle