Danske arkitekter bag verdens største waste-to-energy-anlæg

Schmidt Hammer Lassen Architects og Gottlieb Paludan Architects har vundet en international arkitektkonkurrence om designet af verdens største affaldsforbrændingsanlæg i Kina.

Shenzhen East Waste-to-Energy Plant bliver verdens største når det efter planen står færdigt i 2020. Illustration: Schmidt Hammer Lassen Architects.

05.02.2016

CSR.dk

Behovet for elektricitet i Kina er enormt, men samtidig er de kulkraftværker, der fortsat producerer størstedelen af landets energi, efterhånden ganske uglesete på grund af den massive luftforurening de medfører. Derfor har Riget i Midten efterhånden for alvor fået øjnene op for afbrænding af affald som kilde til en betydeligt renere energi, der samtidig modvirker de enorme lossepladser, der hober sig op ved landets mange millionbyer.

Læs også: Affaldsrobotter gavner både mennesker og miljø

Det har to danske arkitektfirmaer nu profiteret af. Et team bestående af Schmidt Hammer Lassen Architects og Gottlieb Paludan Architects har nemlig vundet den internationale arkitektkonkurrence om designet af verdens største affaldsforbrændingsanlæg i Shenzhen i det sydlige Kina, lige nord for Hong Kong.

Værkets cirkulære form skal minimere anlæggets fodaftryk, og reducere det nødvendige omfang af udgravning. For besøgende bliver det desuden muligt at gå hele vejen rundt langs kanten af taget, en tur på 1,5 km. Illustration: Schmidt Hammer Lassen Architects..

Solceller på taget
Værket med det fulde navn Shenzhen East Waste-to-Energy Plant vil ikke alene anvende den mest avancerede og effektive teknologi til affaldsforbrænding og elproduktion, det vil også invitere alle interesserede indenfor, hvor de dels kan se, hvordan anlægget fungerer, og dels kan lære om initiativer til, hvordan de kan reducere deres egen daglige mængde affald.

Derudover er bygningens tag designet til at kunne dækkes med op til 44.000 m2 solceller, så anlægget ikke kun håndterer byens affald på en renere måde, men også bidrager med vedvarende energi. Og endelig har de danske arkitekter valgt en ren cirkulær form for at minimere anlæggets fodaftryk, og samtidig reducere omfanget af udgravning, der skal til for at bygge i det ganske kuperede område.

Læs også: Dansk designet grøn bydel på vej i Kina

Med en samlet størrelse på godt 112.000 m2 og en kapacitet på 5.000 tons affald om dagen bliver det kinesiske værk ca. tre gange så stort som det 85 meter høje Amager Bakke-anlæg, der er under opførelse i København. Se en animation fra Schmidt Hammer Lassen af vinderdesignet her.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

18.09.2026CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

22.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

22.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

23.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Sted

Online