Danske arkitekter bag verdens største waste-to-energy-anlæg

Schmidt Hammer Lassen Architects og Gottlieb Paludan Architects har vundet en international arkitektkonkurrence om designet af verdens største affaldsforbrændingsanlæg i Kina.

Shenzhen East Waste-to-Energy Plant bliver verdens største når det efter planen står færdigt i 2020. Illustration: Schmidt Hammer Lassen Architects.

05.02.2016

CSR.dk

Behovet for elektricitet i Kina er enormt, men samtidig er de kulkraftværker, der fortsat producerer størstedelen af landets energi, efterhånden ganske uglesete på grund af den massive luftforurening de medfører. Derfor har Riget i Midten efterhånden for alvor fået øjnene op for afbrænding af affald som kilde til en betydeligt renere energi, der samtidig modvirker de enorme lossepladser, der hober sig op ved landets mange millionbyer.

Læs også: Affaldsrobotter gavner både mennesker og miljø

Det har to danske arkitektfirmaer nu profiteret af. Et team bestående af Schmidt Hammer Lassen Architects og Gottlieb Paludan Architects har nemlig vundet den internationale arkitektkonkurrence om designet af verdens største affaldsforbrændingsanlæg i Shenzhen i det sydlige Kina, lige nord for Hong Kong.

Værkets cirkulære form skal minimere anlæggets fodaftryk, og reducere det nødvendige omfang af udgravning. For besøgende bliver det desuden muligt at gå hele vejen rundt langs kanten af taget, en tur på 1,5 km. Illustration: Schmidt Hammer Lassen Architects..

Solceller på taget
Værket med det fulde navn Shenzhen East Waste-to-Energy Plant vil ikke alene anvende den mest avancerede og effektive teknologi til affaldsforbrænding og elproduktion, det vil også invitere alle interesserede indenfor, hvor de dels kan se, hvordan anlægget fungerer, og dels kan lære om initiativer til, hvordan de kan reducere deres egen daglige mængde affald.

Derudover er bygningens tag designet til at kunne dækkes med op til 44.000 m2 solceller, så anlægget ikke kun håndterer byens affald på en renere måde, men også bidrager med vedvarende energi. Og endelig har de danske arkitekter valgt en ren cirkulær form for at minimere anlæggets fodaftryk, og samtidig reducere omfanget af udgravning, der skal til for at bygge i det ganske kuperede område.

Læs også: Dansk designet grøn bydel på vej i Kina

Med en samlet størrelse på godt 112.000 m2 og en kapacitet på 5.000 tons affald om dagen bliver det kinesiske værk ca. tre gange så stort som det 85 meter høje Amager Bakke-anlæg, der er under opførelse i København. Se en animation fra Schmidt Hammer Lassen af vinderdesignet her.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

CSR.dk

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense