Dansk indkøbssystem bruges i kampen mod korruption

Korruption er et dagligt problem for private og offentlige danske virksomheder i Uganda. Derfor har Danida allieret sig med indkøbsorganisationen Dansk Indkøb i kampen mod korruption og bestikkelse i det afrikanske land.

15.12.2008

CSR.dk

Dania er nu så trætte af den omfattede korruption i det afrikanske land Uganda, at de har bedt den danske indkøbsorganisation, Dansk Indkøb, om hjælp til at sno sig uden om korrupte mellemhandlere. Samarbejdet betyder, at Dansk Indkøb i dag har etableret eget kontor i Uganda under navnet SMARTbuy. Herfra arbejdes der målrettet på at etablere et netværk af medlemsvirksomheder og leverandører, der alle ønsker at komme de utallige bestikkelsessager til livs.
”Vores medlemsvirksomheder i Uganda er primært multinationale virksomheder, ambassader og NGO´ere. En stor international virksomhed eller organisation kan ikke leve med at blive involveret i sager om korruption. Derfor henvender de sig til os – eller vi henvender os til dem. Vi har etableret et netværk af leverandører, de kan stole på”, siger Steen Egsdal, Business Development Director i Dansk Indkøb.
På nuværende tidspunkt består Dansk Indkøbs netværk af omkring hundrede medlemsvirksomheder, der alle arbejder på at bekæmpe korruptionen.

Undgår mellemmanden
Dansk Indkøbs rolle som indkøbsorganisation i Uganda er – lige som i Danmark – at sikre, at deres medlemmer får en række fordelagtige rabatter gennem store, fælles indkøb. Men når det danske indkøbssystem overføres til et land som Uganda, er fordelen, at det kan det være med til at forhindre korruption.
”Man undgår korruptionen, når vi står for forhandlingen. En leverandør skal ikke forhandle med en person, der ønsker bestikkelse for at aflevere en indkøbsordre. Vi har allerede stået for forhandlingen og har aftalt en fast pris hos leverandøren. Den kender virksomheden og kan derfor ikke diskuteres. Denne procedure gør det meget gennemskueligt for en virksomhed, fordi man hurtigt kan finde ud af, om en indkøbsmedarbejder i virksomheden er ude på at tjene sorte penge”, forklarer Steen Egsdal fra Dansk Indkøb, der netop er vendt hjem fra Uganda, hvor han inspicerede det afrikanske kontor.

Manglede et værktøj
En af Dansk Indkøbs største kunder er Danida, der bruger indkøbssystemet for at undgå bestikkelsessager.
”Vi fik i sin tid en henvendelse fra Dansk Industri, der så en oplagt mulighed for at samarbejde med Danida for at eliminere korruption og svindel ved at bruge vores indkøbssystem. I Uganda er det helt naturligt, at der indgår bestikkelse, når man handler varer eller tjenesteydelser. Derfor havde de brug for et værktøj i kampen mod de mange problemer med bestikkelse – og Danida og Dansk Industri mente, at vores indkøbssystem kunne hjælpe”, forklarer Steen Egsdal fra Dansk Indkøb.
Danida bruger eksempelvis Dansk Indkøb og SMARTbuy, når de skal købe en bil. De henvender de sig til Dansk Indkøb, der indhenter tilbud i netværket eller etablerer en forbindelse til en leverandør. Dansk Indkøb præsenterer tilbuddene for Danida, og de kan vælge det bedste. Mellemmanden er forsvundet, og bestikkelse er ikke mulig.

Leverandører udvælges med omhu
Før en leverandør kan blive medlem af Dansk Indkøbs SMARTbuy i Uganda gennemgås den i detaljer for at sikre, at virksomheden kan leve op til en række standarder.
”Først undersøger vores medarbejdere i Uganda, om virksomheden overhovedet eksisterer og ikke bare har en falsk hjemmeside. Derefter tjekker vi, om de har et lager med varer, så de kan levere, hvad de siger, de sælger. Vi undersøger også, om virksomheden er momsregistreret, bruger børnearbejde, om de forurener, og hvordan de behandler deres medarbejdere. Alle disse forhold skal overholdes, før vi kan indgå en aftale med en leverandør”, siger Steen Egsdal fra Dansk Indkøb.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.09.2026CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

02.09.2026Troldtekt A/S

Sponseret

Cradle to Cradle: Troldtekt får guld efter skærpet standard

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Kan skolen bestemme over madpakken?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg