Dansk handelsinitiativ skal støtte syersker i Bangladesh

Et etisk handelsinitiativ fra Danmark, Norge og Storbritannien skal være med til at ændre arbejdsforholdene for ansatte i Bangladeshs tekstilindustri. Handelsinitiativet kommer som reaktion på katastrofer og undertrykte arbejdere.

Et nyt handelsinitiativ ændre skal ændre på adfærden hos de mange fabrikker, der i årevis årevis slået hårdt ned på fagligt aktive arbejdere i Bangladesh. Foto: Thinkstock. .

26.03.2014

CSR.dk

Sulteløn, katastrofer og mangel på rettigheder har vendt verdens øjne mod tekstilindustrien i Bangladesh. I dag kom det eksempelvis frem, at arbejderne på fabrikken Well-tex I Bangladesh, der leverer tøj til H&M, bliver afstraffet og fyret, hvis de ikke følger anvisningerne fra ledelsen. Nu forsøger tre etiske handelsinitiativer fra Danmark, Storbritannien og Norge at være med til at forbedre tekstilarbejdernes forhold. Det skriver Fagbladet 3F.

Strategierne i handelsinitiativet er blandt andet ’social dialog’ og bedre samarbejde mellem arbejderne, arbejdsgiverne og regeringen. Den seneste tid har arbejdsmarkedet i Bangladesh været præget af uro og strejker.  

Læs også: Bangladesh – en ny begyndelse?

”Alle parter skal sætte sig sammen og finde hinanden. Når man kan se, at det fungerer på nogle enkelte fabrikker, kan man udrulle det til andre. I første omgang handler det om at opbygge tillid og skabe lokale øjenåbnere, for retorikken er gennem flere år spidset til mellem arbejdsgivere, regering og fagforeninger i Bangladesh”, siger Hanne Gürtler, sekretariatsleder i Dansk Initiativ for Etisk Handel, Dieh, til Fagbladet 3F.

Idéen er, at udvalgte fabrikker skal være et forbillede for andre virksomheder ved at styrke social dialog og faglige rettigheder.

International opbakning og bevågenhed
Handelsinitiativet skal involvere både fagforbund og repræsentanter fra arbejdsgivere i tekstilindustrien. Fagbladet 3F oplyser, at 3F, Dansk Erhverv, organisationen Europe Commerce og det globale fagforbund, IndustriALLer blandt deltagerne i initiativet.

Desuden modtager initiativet 5 millioner kroner fra Danidas CSR-pulje.

Læs også: H&M støtter udviklingsprojekter med 180 millioner svenske kroner

Bangladesh har efter flere katastrofer, hvoraf det meste kendte er fabrikskomplekset Rana Plaza, der kollapsede i april 2013 med over 1.100 omkomne til følge, fået international bevågenhed. Det har affødt en lang række internationale initiativer i landet, og målet for handelsinitiativer er således at koordinere indsatsen med eksisterende projekter og de globale brands, der har produktion i Bangladesh.

H&M har efter dagens afsløringer af arbejdernes forhold på Well-tex valgt at stoppe samarbejdet med leverandøren.  

Det langsigtede mål for handelsinitiativer er, at arbejderne får rettigheder og selv kan være med til at forhandle løn og arbejdsforhold.

Læs mere om handelsinitiativet og 3F's indsats for arbejderne i Bangladesh her

Bangladesh-arrangement
Udenrigsministeriet inviterer i samarbejde med Dansk Initiativ for Etisk Handel til møde om forholdene i Bangladesh d. 3 april i 2014 i København.

Initiativet til mødet kommer som følge af situationen og episoderne i Bangladesh, og der vil blandt andet være talere fra myndighederne og foreninger i Bangladesh.

-TK

Se planen for mødet her: 

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.04.2026CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

08.04.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

CSR.dk

H&M introducerer videnskabeligt baserede mål for natur og biodiversitet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København