Dansk erhvervsliv klar til at hjælpe flygtninge i arbejde

Dele af dansk erhvervsliv bakker op om formanden for EU-Kommissionens udmelding om, at flygtninge skal kunne tage et job fra første dag, de kommer til EU. Flere brancher står klar med jobs.

10.09.2015

CSR.dk

Flygtninge, der kommer til Europa, skal kunne tage et job fra første dag. Sådan lød meldingen onsdag fra EU-Kommissionens formand, Jean-Claude Juncker. Her opfordrede han EU-landene til at gøre det muligt ved at ændre deres nuværende lovgivning. Han mener nemlig, at asylansøgere skal have mulighed for at tjene penge, mens deres ansøgning bliver behandlet.

Og den melding bakkes op af flere brancher i dansk erhvervsliv, der tilmed er klar med jobs, skriver Børsen.

Læs også: Tyske fodboldklubber taler flygtninges sag

En af de virksomheder, der er klar med jobs til asylansøgere, er byggefirmaet Max Mathiesen i Varde, der har 50 ansatte.

”Hvis der kom en syrisk flygtning og bankede på min dør og spurgte om arbejde, ville jeg byde ham velkommen”, siger ejer og direktør i Max Mathiesen, Michael Mathiesen, til Børsen.

Han mener, at opgaven er et samfundsansvar, man som virksomhed bør påtage sig. Og så kan det heller ikke udelukkes, at der gemmer sig kvalificeret arbejdskraft blandt asylansøgerne, som han siger.

Som det ser ud i dag, skal en asylansøger vente i minimum et halvt år, inden der er mulighed for at komme i job. Og Danmarks retsforbehold gør, at Danmark ikke skal følge EU’s lovgivning på udlændingeområdet, og dermed heller ikke Junckers opfordring.

Læs også: Rockwool vil donere stenuld til flygtninge

Ifølge Dansk Byggeri er det dog vigtigt at få flygtninge ud på arbejdsmarkedet, så de kan få en tilknytning til en virksomhed.

Derfor mener direktøren i Dansk Byggeri Michael H. Nielsen, at den danske regering bør fjerne de barrierer, der gør, at flygtninge ikke kan komme i arbejde.

Også gartneribranchen bakker op om Junckers mål om hurtigt at få flygtninge i job.

V: Ingen arbejdstilladelse før asylafklaring
Men Venstre afviser at give flygtninge en arbejdstilladelse, inden de har fået en afklaring på deres asyl.

”Vi mener ikke, at bare det, at man ankommer til Danmark, skal være det samme som en arbejdstilladelse. Så snart folk har fået deres sag gennemgået og fået at vide, om de skal sendes tilbage til hjemlandet, eller de kan få flygtningestatus, er det en anden situation”, siger Venstres udlændingeordfører Marcus Knuth og fortsætter:

”Folk, der kommer hertil fra lande, hvor der ikke er krig, og som ikke er forfulgt, er vi på ingen måde tilhængere af at sende ud på det danske arbejdsmarked”.

Han påpeger dog, at de flygtninge, der får lov at blive i landet, skal ud på arbejdsmarkedet hurtigst muligt.

Vejtransportbranchen er også klar til at tage flygtninge i job. 

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

10.02.2026CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

Kun hver anden arbejdsgiver er forberedt på nye regler om løngennemsigtighed og ligeløn

CSR.dk

Carlsberg lancerer opdateret ESG-strategi og plan for klimaomstilling

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

3H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
CSDDD - Introduktion

Dette kursus har til formål at give dig et helhedsindblik i CSDDD-direktivets intention, omfang og krav samt dets rolle i EU’s Green Deal.

Dato

10.03.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Dakofa
Seminar
Refurb af (W)EEE og batterier – hvilke potentialer kan udnyttes i Danmark?

Hvordan kan reparation, istandsættelse og genfremstilling af elektronik og batterier bidrage til mere cirkulære værdikæder i praksis?

Dato

10.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V