Dansk Erhverv savner fokus på serviceerhverv

En stor del af den danske industriproduktion er flyttet ud af landet – fx til Kina, mens en større del af beskæftigelsen er flyttet over i serviceerhvervene. Det betyder, at de kommer til at veje tungt, når vi skal opfylde vores CO2-reduktionsmål.

29.08.2008

CSR.dk

Dansk erhverv er for øjeblikket i gang med et større analysearbejde blandt sine medlemsvirksomheder. Analysen skal dels kortlægge, hvordan servicevirksomhederne på det ledelsesmæssige plan arbejder med yderligere nedbringelse af CO2-udslip i egne virksomheder og dels, hvilke forretningsmæssige muligheder, reduktionsmålene åbner op for. En stor del af analysearbejdet foregår i dialog med virksomhederne.

Udgangspunktet for arbejdet er, at beskæftigelsen i Danmark i stigende grad har bevæget sig over i serviceerhvervene. Ser man på udviklingen i beskæftigelsen i de sidste fem år, så har antallet af arbejdspladser i serviceerhvervene overhalet antallet af arbejdspladser i industrien.

Serviceerhvervenes klimapåvirkning er langt mindre end industriens, så Klima- og energiministeriets fortælling om, at Danmarks økonomi vokser, samtidig med at energiforbruget er konstant, skyldes ifølge politisk konsulent Marie Louise Rasmussen fra Dansk Erhverv ikke kun, at ”vi er verdensmestre i energieffektivitet.”

En gennemsnitlig arbejdsplads i serviceerhvervene bruger ifølge Elsparefondens beregninger 1.994 kilowatttimer pr. ansat på årsbasis. Det tilsvarende tal for produktion er 11.107 kilowatttimer per ansat om året. Det viser, at en hel del af faldet i CO2-udledningen er forårsaget af strukturelle ændringer på arbejdsmarkedet.

Det ændrer imidlertid ikke ved Danmarks reduktionsmål frem til 2020, så der bliver hårdt brug for serviceerhvervenes aktive deltagelse.

”Der har været stor fokus på industriproduktion og på nye produkter, det vil især sige clean-tech samt de helt store industrivirksomheder, mens serviceerhvervene i høj grad er blevet glemt, selvom de i dobbelt forstand er vigtige. De skal selv bidrage til at nedbringe til CO2-udslippet ved reduktion i deres egne virksomheder, og samtidig kan mange af dem spille en vigtig rolle i opnåelsen af det samlede mål – fx i form af rådgivning og konkret arbejde med energiforbrugende installationer,” siger Marie Louise Rasmussen fra Dansk Erhverv.

Energibesparelser i praksis
”Analysen skal vise, hvilke redskaber og metoder, der virker bedst, uden samtidig at give virksomhederne stort besvær. Det er også vigtigt at finde ud af, hvilke eksisterende teknologier vi skal anvende. Det er ikke nok, at det er effektivt, tilbagebetalingstiden må ikke være for lang. Der er stor forskel på om den ligger på fem eller ti år – ikke mindst for en mindre virksomhed, så alt, der kan bidrage til en kortere tilbagebetalingstid er velkomment,” siger hun.

Med hensyn til initiativer fra politisk hold nævner hun, at man bør se på, om afgiftssystemet kan gøres mere effektivt. Øvrige kommentarer vil hun helst gemme til analysearbejdet er afsluttet.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.12.2025CSR.dk

Flere perspektiver giver bedre beslutninger: Norlys-topchef efterlyser større fokus på diversitet

12.12.2025CSR.dk

Dan Jørgensen vil samle EU om grøn strøm: Nyt udspil skal sænke elregningen og styrke uafhængigheden

11.12.2025CSR.dk

Nyt værktøj skal være med til at halvere CO2-udledningen i Københavns Kommunes nybyggeri

11.12.2025CSR.dk

Ny opgørelse: Meget langsom fremgang for kvinder i toppen af dansk erhvervsliv

10.12.2025CSR.dk

Fra mayonnaise til hudcreme: Forskere opdager vandmændenes store potentiale

10.12.2025CSR.dk

Innovationsprojekt skal skære 15 procent af procesindustriens CO2-udledning inden 2030

08.12.2025CSR.dk

Usikre rammer står i vejen for CO2-fangst: Seks ud af ti selskaber trækker sig fra milliardpulje

05.12.2025CSR.dk

Millioner til cirkulære løsninger i SMV’er skal skabe bæredygtig vækst

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Briefing on Regulatory Trends in the European Union and at the International Level

A joint initiative of the Global Compact Country Networks in Europe and the USA.

Dato

15.12.2025

Tid

14:00

Sted

Online via Zoom

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

17.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online