Dansk elbiloperatør indtager Sverige

Den danske elbiloperatør Clever har skrevet kontrakt med det svenske energiselskab Öresundskraft og åbner forretning i Sverige.

22.04.2015

CSR.dk

Den danske elbiloperatør Clever åbner forretning i Sverige. Det sker efter, at virksomheden har skrevet kontrakt med det svenske energiselskab Öresundskraft om at etablere Clever Sverige. Samarbejdet betyder samtidig, at Öresundskraft bliver hovedaktionær i Clever Sverige.

Læs også: Tank elbilen op på færgen

Og det nye partnerskab kommer naturligt for Clever, der nu er klar til at række ud over Danmarks grænser.

”Vi har længe haft ambitioner om at etablere os i andre lande. Nu har vi fundet en stærk partner i Öresundskraft og er klar til at udvide forretningen til Sverige med samme solide ejerskabsstruktur af energiselskaber som i Danmark”, siger Lars Bording, administrerende direktør i Clever.

Clever Sverige skal levere opladning til elbiler hjemme, på arbejdspladsen og hos virksomheder samt opbygge et ladenetværk af hurtiglade-stationer, der passer til alle elbiler. Clever Sverige er allerede i gang med at etablere 35 hurtiglade-stationer med 50 kW-opladning i Sverige, som åbner i forsommeren 2015.

Opladning og betalingssystem vil være det samme i Sverige og Danmark, hvilket gør det nemmere at tage elbilen over grænsen til Danmark eller omvendt. Og det er netop Clevers ambition, at det skal være det samme system i andre lande, hvor elbiloperatøren ønsker at udvide forretningen til.

Læs også: Nye standere til hurtigopladning af elbiler i København

Det nye samarbejder glæder Öresundskraft, der dog har en ambition om, at flere ejere skal til på sigt. Allerede nu er Öresundskraft langt fremme i forhandlingerne med det svenske energiselskab Jämtkraft, der forventes at tilslutte sig ejerkredsen i Sverige.

Clever er ejet af energiselskaberne SEAS-NVE, SE, NRGi, EnergiMidt og Energi Fyn.

-SSM

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

14.01.2026CSR.dk

Mærsk vil undersøge ethanol som grønt brændstof og mindske afhængighed af Kina

12.01.2026CSR.dk

Samsung Chef: Techbranchen står i tillidskrise midt i AI-kapløbet

12.01.2026Valified

Sponseret

ESG og grøn omstilling: Ny tilskudspulje åbner for SMV’er i januar 2026

08.01.2026CSR.dk

Gensalg af tøj: Sådan kan modebranchen få del i kæmpe potentiale

08.01.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG-rapportering om innovative gulvløsninger

07.01.2026CSR.dk

Ny forskning peger på nøglen til stærkere klimaledelse i kommuner

06.01.2026CSR.dk

Ni er hoppet fra statens CCS-pulje, kun Aalborg Portland står tilbage

06.01.2026Dansk Standard

Sponseret

Det danske EU-formandskab bæredygtighedscertificeret – igen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Velkomstmøde for medlemmer

Introduktion til netværket: Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Ny udgave af ISO 14001 på vej – det skal du vide om ændringerne

Webinaret giver en introduktion til den kommende opdaterede udgave af ISO 14001:2026, som udkommer i marts 2026. Du får indsigt i, hvordan ændringerne kan påvirke din organisation, og hvordan du kan forberede dig.

Dato

15.01.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

16.01.2026

Sted

Online