Dansk Elbil Alliance tilfreds med afgiftsfritagelse

Med den kommende skattereform bliver elbiler fritaget for afgifter frem til 2015. Det vækker glæde hos Dansk Elbil Alliance.

30.05.2012

Lasse Andersen, CSR.dk

Dansk Elbil Alliance glæder sig over, at elbiler, som følge af den nye skattereform, bliver fritaget for afgifter frem til 2015.

Dansk Elbil Alliance er meget tilfredse med, at afgiftsfritagelsen for elbiler nu fortsætter frem til 2015. Det betyder, ifølge alliancen, at der skabes sikre, stabile rammer og investeringsvilkår for aktørerne på elbilområdet.

Læs også: Interessen for elbiler accelererer

”At vi nu har fået forlænget afgiftsfritagelsen er meget positivt. Både den tidligere og nuværende regering har tilkendegivet, at de vil forlænge den eksisterende afgiftsfritagelse for elbiler frem til udgangen af 2015. Med skattereformen ser det nu ud til at blive vedtaget ved lov, og det betyder meget for vores branche, siger Lærke Flader, der er branchechef i Dansk Elbil Alliance, i en pressemeddelelse.

Grøn transportsektor
Dansk Elbil Alliance bemærker også, at regeringen på en række andre områder, sætter fokus på en grønnere transportsektor:

”Regulering af vægtafgift og grøn ejerafgift, øget beskatning af fri bil og forhøjelse af udligningsafgiften for dieseldrevne person- og varebiler, er alle tiltag, der viser frem til en grønnere transportsektor,” bemærker Lærke Flader.

Læs også: Elbiler går som varmt brød i Norge

Hun mener, at det er vigtigt for branchen, at der nu er taget hul på den kommende grønne og provenuneutrale omlægning af bilafgifter.

”At branchen har den nødvendige viden om bilbeskatningen frem i tiden, er et vigtigt rammevilkår for vores branche. Det har stor betydning for vores medlemmer, som er i gang med at udrulle infrastruktur og sælge elbiler til danskerne. Hvis ikke operatørerne kender de langsigtede rammevilkår, så har de vanskeligere ved at fortsætte deres omfattende investeringer,” pointerer Lærke Flader.

-LA

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.06.2026CSR.dk

Viegand Maagøes nye CEO involverer sig gerne aktivt

01.06.2026CSR.dk

Dyrevelfærdsmærke udfases efter 34 år

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

CSR.dk

Stadig flere vælger hotel med bæredygtighedscertificering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online