Dansk direktør skal rådgive polsk vicepremierminister

Den polske Vicepremierminister Waldemar Pawlak har udpeget en gruppe af udenlandske rådgivere. Blandt dem er den internationale direktør for NIRAS, Karol Marcinkowski.

Karol Marcinkowski, International direktør i NIRAS. .

30.01.2009

CSR.dk

- Jeg er glad for, at I har taget imod invitationen til samarbejdet. Jeg regner også med, at vi i fællesskab vil bidrage til udvidelse af kontakten mellem Polen og de lande, hvor I bor og driver forretning. I krisetiden er det vigtigt at komme i kontakt med nye handelspartnere, sagde vicepremierminister og økonomi- og erhvervsminister Waldemar Pawlak ved den officielle overrækkelse af nomineringsbreve til medlemmerne af Økonomi- og Erhvervsministerens Udenlandske Rådgivergruppe i Warszawa.

Økonomi- og erhvervsministeren udpeger Den Udenlandske Rådgivergruppe for en 3-årig periode. Den enkelte Rådgiver må gerne være udpeget i flere perioder. Stillingen som Udenlandsk Rådgiver er en æresstilling. Økonomi- og erhvervsministerens Udenlandske Rådgivere skal samarbejde med ministeriet bl.a. inden for følgende områder:

• skabelse af gunstigt lovgrundlag for erhvervslivet,
• overvågning af markeder, information om erhvervsudvikling og investeringsmuligheder,
• aktiv deltagelse i sager til fordel for polsk erhvervsliv,
• samarbejde med Økonomi- og erhvervsministeren ifm. opbygning af Polens økonomiske strategi,
• støtte og organisatorisk bistand i forbindelse med messer, erhvervsdelegationer og fremstød,
• information om opståede trusler for polske erhvervsinteresser og polske virksomheder i Rådgiverens opholdsland.

I Rådgivergruppen deltager modtagere af Eugeniusz Kwiatkowski prisen ”for særlig indsats for udvikling af erhvervssamarbejdet mellem udenlandspolakker og fædrelandet”. Prisen gives til erhvervsledere som i deres nye fædrelande har opnået erhvervsmæssig og økonomisk succes og som kender de økonomiske forhold, den gældende lovgivning og har et stort forretningsnetværk.

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.06.2026CSR.dk

Dyrevelfærdsmærke udfases efter 34 år

29.05.2026UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Robert Habeck: "Jeg er træt af at undskylde for os og mig selv for at gøre det rigtige. For vi ved, hvad det rigtige er."

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

CSR.dk

Blinde og kørestolsbrugere fravælges allerede før jobsamtalen

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

The invisible digital landfill: Why data sustainability is becoming a business issue

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

10.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Navigating biodiversity in global supply chains

Navigating biodiversity in global supply chains – but how?

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

11.06.2026

Sted

Online