Dansk CDM-duo i Sydamerika

Det dansk-ejede Nordic Ambiental Consultores rådgiver europæiske investerings- og energiselskaber i den latinamerikanske CDM-sektor. Men endnu har virksomheden ingen danske kunder. Den syd- og mellemamerikanske forretningsmentalitet er kortsigtet, og det er en barriere for danske virksomheder.

DSC00540: Metangas afbrændere på losseplads i Argentina CIMG2154: Biomasse kedel anlæg på cellulose fabrik i Brasilien DSCN0421: Metangas opsamling og afbrænding på losseplads i Chile CIMG2313: Installationer på cementfabrik i Peru CIMG2319: Rotations-ovn på cementfabrik i Peru DSC00268: Opførelse af cellulosefabrik og tilhørende el-kraftværk i Chile. .

13.06.2008

CSR.dk

Af Rune Vitus Harritshøj, Buenos Aires

Fra den chilenske hovedstad, Santiago, rådgiver det dansk-ejede Nordic Ambiental Consultores europæiske kunder, store investerings- og energiselskaber, udi den latinamerikanske CDM-sektor herunder om køb af klimakreditter og kontinentets miljø- og energisektor generelt. Direktør Niels Bordum oprettede firmaet i 2005, der siden da har samarbejdet med Grue & Hornstrup i Sydamerika. Den danske CDM-duo i Sydamerika har flere europæiske kunder fra blandt andet Tyskland, England og Schwiez, der er globalt engagerede på CDM-feltet og i Sydamerika læner sig op ad Nordic Ambiental for gode miljøvenlige forretninger.

”Men trods flere brede henvendelser i dansk erhvervsliv, hvor Grue & Hornstrup kontaktede mere end 50 danske virksomheder, har vi endnu ingen danske kunder. Generelt har vi mødt en meget begrænset interesse og forståelse, selvom særligt vedvarende energi og energieffektivisering netop nu har et stort potentiale i Sydamerika,” siger Niels Bordum.

Douglas A. Marett, leder for emission reduction development for Grue & Hornstrup siger, at energieffektivisering er det helt store i Sydamerika. Men også biogas, affaldsteknologi, biomasse energi og vindkraft er oplagte sektorer for danske virksomheder.

”Vi kender ingen danske virksomheder, der direkte arbejder i Sydamerika med CDM-udvikling og teknologioverførsel, investeringer og køb af CO2-kvoter. Virksomheder som Aalborg Industries og FLSmidth har en etableret position i Sydamerika men har meget lidt CDM-fokus i regionen,” siger Douglas A. Marett.

I FLSmidth bekræfter pressechef Pia Friis Andersen, at virksomheden ikke arbejder konkret med CDM i Sydamerika.

Mentalitetsforskelle spænder ben
Douglas A. Marett siger, at det danske fravær i Sydamerikas CDM-sektor delvist skyldes den korte sydamerikanske forretningsmentalitet:

”Syd- og mellemamerikansk forretningsmentalitet er kortsigtet, og det har tydeligvis været en barriere for for danske virksomheder. Vi kender flere danske virksomheder, der har undladt at engagere sig i regionen af denne grund, selvom danske teknologiske løsninger er gode indenfor energieffektivitet, biomasse- og vindenergi. Og på den anden side kan sydamerikanske virksomheder ikke helt forstå, hvorfor der kan være halvanden års leveringstid på en vindturbine,” siger Douglas A. Marett.

Grue & Hornstrup er for tiden ved at udarbejde rapporten, ”Danske virksomheders deltagelse i JI/CDM” (Joint Implementation, red.), som Klima- og Energiministeriet samt Danmarks Eksportråd udgiver dette forår.

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.03.2026CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

05.03.2026Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

04.03.2026CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

03.03.2026CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

02.03.2026CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

09.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Online