Dansk CDM-duo i Sydamerika

Det dansk-ejede Nordic Ambiental Consultores rådgiver europæiske investerings- og energiselskaber i den latinamerikanske CDM-sektor. Men endnu har virksomheden ingen danske kunder. Den syd- og mellemamerikanske forretningsmentalitet er kortsigtet, og det er en barriere for danske virksomheder.

DSC00540: Metangas afbrændere på losseplads i Argentina CIMG2154: Biomasse kedel anlæg på cellulose fabrik i Brasilien DSCN0421: Metangas opsamling og afbrænding på losseplads i Chile CIMG2313: Installationer på cementfabrik i Peru CIMG2319: Rotations-ovn på cementfabrik i Peru DSC00268: Opførelse af cellulosefabrik og tilhørende el-kraftværk i Chile. .

13.06.2008

CSR.dk

Af Rune Vitus Harritshøj, Buenos Aires

Fra den chilenske hovedstad, Santiago, rådgiver det dansk-ejede Nordic Ambiental Consultores europæiske kunder, store investerings- og energiselskaber, udi den latinamerikanske CDM-sektor herunder om køb af klimakreditter og kontinentets miljø- og energisektor generelt. Direktør Niels Bordum oprettede firmaet i 2005, der siden da har samarbejdet med Grue & Hornstrup i Sydamerika. Den danske CDM-duo i Sydamerika har flere europæiske kunder fra blandt andet Tyskland, England og Schwiez, der er globalt engagerede på CDM-feltet og i Sydamerika læner sig op ad Nordic Ambiental for gode miljøvenlige forretninger.

”Men trods flere brede henvendelser i dansk erhvervsliv, hvor Grue & Hornstrup kontaktede mere end 50 danske virksomheder, har vi endnu ingen danske kunder. Generelt har vi mødt en meget begrænset interesse og forståelse, selvom særligt vedvarende energi og energieffektivisering netop nu har et stort potentiale i Sydamerika,” siger Niels Bordum.

Douglas A. Marett, leder for emission reduction development for Grue & Hornstrup siger, at energieffektivisering er det helt store i Sydamerika. Men også biogas, affaldsteknologi, biomasse energi og vindkraft er oplagte sektorer for danske virksomheder.

”Vi kender ingen danske virksomheder, der direkte arbejder i Sydamerika med CDM-udvikling og teknologioverførsel, investeringer og køb af CO2-kvoter. Virksomheder som Aalborg Industries og FLSmidth har en etableret position i Sydamerika men har meget lidt CDM-fokus i regionen,” siger Douglas A. Marett.

I FLSmidth bekræfter pressechef Pia Friis Andersen, at virksomheden ikke arbejder konkret med CDM i Sydamerika.

Mentalitetsforskelle spænder ben
Douglas A. Marett siger, at det danske fravær i Sydamerikas CDM-sektor delvist skyldes den korte sydamerikanske forretningsmentalitet:

”Syd- og mellemamerikansk forretningsmentalitet er kortsigtet, og det har tydeligvis været en barriere for for danske virksomheder. Vi kender flere danske virksomheder, der har undladt at engagere sig i regionen af denne grund, selvom danske teknologiske løsninger er gode indenfor energieffektivitet, biomasse- og vindenergi. Og på den anden side kan sydamerikanske virksomheder ikke helt forstå, hvorfor der kan være halvanden års leveringstid på en vindturbine,” siger Douglas A. Marett.

Grue & Hornstrup er for tiden ved at udarbejde rapporten, ”Danske virksomheders deltagelse i JI/CDM” (Joint Implementation, red.), som Klima- og Energiministeriet samt Danmarks Eksportråd udgiver dette forår.

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

21.10.2025CSR.dk

Danmark blandt de dårligste i EU: Madspild dobbelt så højt som gennemsnittet

17.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Hvad er definitionen på en gaveæske for dig?

17.10.2025CSR.dk

Får vi den første globale klimaskat i dag?

16.10.2025CSR.dk

Containerrederierne lover grønnere sejlads mens CO2-udledningerne slår rekord

14.10.2025CSR.dk

Forskere advarer om globale klimavendepunkter men ser også nye muligheder

14.10.2025CSR.dk

Tøjbjerge vokser: Ubrugt fast fashion fra Kina fylder danske genbrugspladser

14.10.2025Alexandra Instituttet

Sponseret

Fra grønne fingre til grønne strategier

13.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Vidensdeling på tværs af grænser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

22.10.2025

Sted

Odense

Dansk Industri
Workshop
Fredericia - ESG inspirationsdage: hvor godt kender du din værdikæde?

Kom til inspirationsdag med projekt ESG i værdikæder og få konkrete værktøjer og indsigter til at udvikle din virksomhed. Hør hvordan andre har arbejdet med ESG og skabt samarbejde og nye forretningsmuligheder i deres værdikæde – og få inspiration til, hvordan du kan gøre det samme.

Dato

22.10.2025

Tid

08:00

Sted

Fredericia

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Livscyklusanalyser og bæredygtigshedpåvirkninger

På dette kursus, som også er et diplommodul, lærer du at vurdere miljøbelastninger gennem et produkts livscyklus. Kurset dækker en LCA-screening af et produkt og dækker beregning af effekter på miljø, klima og natur.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
SBT Sector Exchanges: FLAG (Forest, Land and Agriculture)

In this sector-specific session participants will have the opportunity to go deeper into questions and opportunities regarding the FLAG sector and the SBTi methodology and approach.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk mini MBA med certificering - Hybrid - Efterår 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Holdstart oktober 2025.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol/KBH + Online