Dansk CDM-duo i Sydamerika

Det dansk-ejede Nordic Ambiental Consultores rådgiver europæiske investerings- og energiselskaber i den latinamerikanske CDM-sektor. Men endnu har virksomheden ingen danske kunder. Den syd- og mellemamerikanske forretningsmentalitet er kortsigtet, og det er en barriere for danske virksomheder.

DSC00540: Metangas afbrændere på losseplads i Argentina CIMG2154: Biomasse kedel anlæg på cellulose fabrik i Brasilien DSCN0421: Metangas opsamling og afbrænding på losseplads i Chile CIMG2313: Installationer på cementfabrik i Peru CIMG2319: Rotations-ovn på cementfabrik i Peru DSC00268: Opførelse af cellulosefabrik og tilhørende el-kraftværk i Chile. .

13.06.2008

CSR.dk

Af Rune Vitus Harritshøj, Buenos Aires

Fra den chilenske hovedstad, Santiago, rådgiver det dansk-ejede Nordic Ambiental Consultores europæiske kunder, store investerings- og energiselskaber, udi den latinamerikanske CDM-sektor herunder om køb af klimakreditter og kontinentets miljø- og energisektor generelt. Direktør Niels Bordum oprettede firmaet i 2005, der siden da har samarbejdet med Grue & Hornstrup i Sydamerika. Den danske CDM-duo i Sydamerika har flere europæiske kunder fra blandt andet Tyskland, England og Schwiez, der er globalt engagerede på CDM-feltet og i Sydamerika læner sig op ad Nordic Ambiental for gode miljøvenlige forretninger.

”Men trods flere brede henvendelser i dansk erhvervsliv, hvor Grue & Hornstrup kontaktede mere end 50 danske virksomheder, har vi endnu ingen danske kunder. Generelt har vi mødt en meget begrænset interesse og forståelse, selvom særligt vedvarende energi og energieffektivisering netop nu har et stort potentiale i Sydamerika,” siger Niels Bordum.

Douglas A. Marett, leder for emission reduction development for Grue & Hornstrup siger, at energieffektivisering er det helt store i Sydamerika. Men også biogas, affaldsteknologi, biomasse energi og vindkraft er oplagte sektorer for danske virksomheder.

”Vi kender ingen danske virksomheder, der direkte arbejder i Sydamerika med CDM-udvikling og teknologioverførsel, investeringer og køb af CO2-kvoter. Virksomheder som Aalborg Industries og FLSmidth har en etableret position i Sydamerika men har meget lidt CDM-fokus i regionen,” siger Douglas A. Marett.

I FLSmidth bekræfter pressechef Pia Friis Andersen, at virksomheden ikke arbejder konkret med CDM i Sydamerika.

Mentalitetsforskelle spænder ben
Douglas A. Marett siger, at det danske fravær i Sydamerikas CDM-sektor delvist skyldes den korte sydamerikanske forretningsmentalitet:

”Syd- og mellemamerikansk forretningsmentalitet er kortsigtet, og det har tydeligvis været en barriere for for danske virksomheder. Vi kender flere danske virksomheder, der har undladt at engagere sig i regionen af denne grund, selvom danske teknologiske løsninger er gode indenfor energieffektivitet, biomasse- og vindenergi. Og på den anden side kan sydamerikanske virksomheder ikke helt forstå, hvorfor der kan være halvanden års leveringstid på en vindturbine,” siger Douglas A. Marett.

Grue & Hornstrup er for tiden ved at udarbejde rapporten, ”Danske virksomheders deltagelse i JI/CDM” (Joint Implementation, red.), som Klima- og Energiministeriet samt Danmarks Eksportråd udgiver dette forår.

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.09.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Klimakampen: Når små handlinger bliver til store resultater

15.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Nostalgi i smukt nyt design

12.09.2025CSR.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025Klimaklar

Sponseret

Sidder du alene med klimaregnskab? Få en klimasparringspartner.

11.09.2025Dagrofa aps

Sponseret

Ny digital løsning skal lette klimarapportering og bekæmpe madspild i danske professionelle køkkener

11.09.2025Fristads Kansas

Sponseret

Fristads Kansas tager næste skridt i udfasningen af PFAS

09.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh tilføjer varme og elegance til julen med farven Wine

09.09.2025CSR.dk

Rekordstor skovpulje er nu åben for ansøgninger

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Seminar
Hybrid-Seminar: Hvordan kan den fremme den cirkulære omstilling i byggebranchen?

Den nye byggevareforordning trådte i kraft den 7. januar 2025 og vil få fuld anvendelse frem mod 8. januar 2026. Forordningen fastlægger harmoniserede EU-regler for byggevarer. Hensigten er, at den skal fremme byggevarers frie bevægelighed på markedet, reducere den administrative byrde (gennem digitale løsninger) og sikre, at byggevarer er i overensstemmelse med principperne for cirkulær økonomi og nye byggeteknologier.

Dato

17.09.2025

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetsleder

Kompetencegivende kvalitetslederuddannelse

Dato

18.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

MäRK
Morgenmøde
AT DRIVE FORRETNING ER IKKE EN RET – MEN ET ANSVAR

Vi lever i en tid, hvor compliance ikke er nok. Hvor ansvar ikke kan reduceres til regneark, dokumentation og business as usual. Verden har brug for virksomheder, der handler med etisk dømmekraft og menneskelig integritet. Som ikke kun spørger “Hvad må vi?”, men “Hvad er rigtigt – ikke bare her og nu, men også for kommende generationer?”

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Merkur Andelskasse, Vesterbrogade 40, 1. sal, 1620 København

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00