Dansk blomsterforretning sætter fokus på alternativ rekruttering

Der er i øjeblikket stor mangel på arbejdskraft i Danmark, viser tal fra Dansk Industri. En del af løsningen skal findes i alternativ rekruttering, mener Flowering, der har en medarbejderstab, hvor lidt under halvdelen er udsatte borgere.

Ifølge grundlæggerne skal man aldrig ansætte udsatte borgere, hvis det er som middel til billig arbejdskraft. Foto: Flowering..

28.11.2022

CSR.dk

Den nuværende mangel på arbejdskraft er massiv, viser tal fra Dansk Industri, og det kan være et problem for de danske virksomheder, der ikke kan producere og omsætte lige så optimalt, som de ellers gerne ville.

Men det kan også være en udfordring at finde kvalificeret arbejdskraft på deltid. Det kan man mærke hos blomsterforretningen Flowering, fortæller grundlæggerne Johan Vang Wildt og Artin Hodanloo.

Læs også: Fleksjobbere giver virksomhed værdi og vækst

Løsningen på dette, mener de, skal findes i såkaldt alternativ rekruttering, hvor man ansætter borgere, der på forskellige måde står i en udsat position i samfundet.

Og det har forretningen oplevet stor succes med, der i dag har en medarbejderstab, som består af 40 procent udsatte borgere.

Socialt ansvar og øget vækst går hånd i hånd
Artin Hodanloo peger på, at man gennem fleksible arbejdstider kan skabe de nødvendige rammer, hvor udsatte ledige kan skabe værdi – både for virksomhedens bundlinje, men især for de enkelte individers selvforståelse.

Det gør Flowering blandt andet med seks faser i deres Flowering Academy, hvor medarbejderne bliver fortrolige med teknikkerne inden for blomsterpakning, blomsterbinding samt teoretisk viden om blomsterbranchen.

Indtil videre har Flowering hjulpet mange udsatte borgere på rette vej, fortæller Johan Vang Wildt.

“I takt med, at vi efterhånden har gjort brug af alternativ rekruttering i længere tid, har vi erfaret, at det også er en god kanal til at finde arbejdskraft helt generelt set.”

Glem fordomme og se mennesket bag
Der er mange fordomme omkring udsatte ledige, mener Johan Wildt. Mange arbejdsgivere undgår helt alternativ rekruttering, fordi de er bange for at få umotiverede og illoyale medarbejdere.

Det vil dog bygge endnu flere barrierer op, og derfor mener grundlæggerne, at man skal glemme fordommene.

Læs også: Vestas oplever succes med opdateret whistleblower-ordning

“Det er absolut essentielt, at man som arbejdsgiver ikke tænker, at det blot er en vej til billig arbejdskraft”, siger Johan Wildt og fortsætter:

“Som arbejdsgiver skal man gå ind i alternativ rekruttering med ambitionen om at opkvalificere og udvikle kompetencer ved at tænke ud af boksen. Det kan være ved at fokusere på hybride arbejdspladser og fleksible arbejdstider, som i højere grad afspejler fremtidens arbejdsmarked.”

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.01.2026CSR.dk

Gratis arbejdsklausuler skal løfte social ansvarlighed på byggepladserne

28.01.2026CSR.dk

Overraskende svag indsats for menneskerettigheder i finanssektoren

26.01.2026Forenede Service

Sponseret

Sådan passer vi på vores rengøringsassistenters arbejdsmiljø

20.01.2026CSR.dk

Ny undersøgelse: Økonomi er danskernes stærkeste motivation til at undgå madspild i 2026

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Få guides og vejledning: Sådan fremmer du diversitet og inklusion i din virksomhed

07.01.2026Toms Gruppen A/S

Sponseret

Nyt initiativ: Toms Gruppen faciliterer dialog om ansvarligt forbrug på tværs af generationer

06.01.2026CSR.dk

Finansiel ustabilitet truer verdenshandlen – udviklingslande rammes hårdest

30.12.2025CSR.dk

Flere kvinder og forskningsprofiler: Den danske magtelite følger med tiden

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Business & Human Rights Accelerator

The Business & Human Rights Accelerator is a six-month programme activating companies participating in the UN Global Compact across industries and regions. The objective is to help businesses swiftly move from commitment to action on human rights and labour rights through establishing an ongoing human rights due diligence process in line with the UN Guiding Principles on Business and Human Rights.

Dato

29.01.2026

Sted

A combination of webinars and in-person sessions

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

03.02.2026

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

04.02.2026

Sted

Hvidovre

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 1: Due Diligence

– from commitment to action

Dato

04.02.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København