Danmarks Statistik vil undersøge virksomheders brug af verdensmålene

Danmarks Statistik har udsendt et spørgeskema til 600 store virksomheder, der fokuserer på, hvordan virksomhederne håndterer verdensmålene. Resultatet vil blive præsenteret på Folkemødet.

Danmark Statistik vil med en ny spørgeskemaundersøgelse belyse, hvordan den private sektor har reageret på verdensmålene. Arkivfoto..

05.03.2019

CSR.dk

Folkemødet til sommer kommer til at stå i verdensmålenes tegn, og derfor skal alle arrangørerne finde på tiltag, der kan inddrage eller få gæsterne til at forholde sig til de 17 mål.

Læs også: Verdensmål og virksomheder: Vi har slet ikke alle med

Danmark Statistik, som står for Danmarks officielle rapportering på verdensmålene, vil i den forbindelse gerne belyse, hvordan den private sektor har reageret på verdensmålene.

Derfor har de netop udsendt et spørgeskema til knap 600 store virksomheder med spørgsmål om, hvordan de fokuserer på målene, ligesom at det spørger yderligere ind til 21 delmål, som er vurderet at være mest relevante og konkrete for virksomhederne.

”Statistikken belyser om og hvordan større virksomheder bruger verdensmålene, vedtaget af FN’s 193 medlemslande, som pejlemærker for deres drift og udvikling. Det er en pilotundersøgelse, som det er frivilligt at deltage i”, skriver Danmarks Statistik  på deres hjemmeside.

Vil ikke repræsentere det samlede erhvervsliv
Danmarks Statistik er da også opmærksomme på, at pilotundersøgelsen ikke er statistisk repræsentativ for det samlede erhvervsliv, men formålet er i stedet at blive klogere på, hvor man kan se på virksomhedernes brug af verdensmålene med ”statistiske briller” - inden der evt. gennemføres en bredere undersøgelse.

Mere konkret vil der i pilotundersøgelsen bliver spurgt ind til virksomhedens fokus på opfyldelse af et eller flere af verdensmålene, virksomhedens aktuelle politik/praksis med hensyn til verdensmålene, virksomhedens baggrund for at se verdensmålene som en reference, virksomhedens aktuelle bidrag til opfyldelse af verdensmålene, samt virksomhedens fremadrettede overvejelser.

”Formålet med statistikken er at supplere Danmarks officielle rapportering med en særskilt belysning af, hvordan virksomheder relaterer sig til verdensmålene. Undersøgelsen sker i tæt kontakt med relevante partnere”, står der yderligere på hjemmesiden.

Læs også: Syv ud af ti virksomheder bruger verdensmålene i det daglige arbejde

Sidste frist for udfyldelse af Danmarks Statistiks spørgeskema er d. 22. marts 2019 - herefter vil resultaterne efter planen blive offentliggjort i forbindelse med året Folkemøde, der bliver afholdt på Bornholm fra d. 13.-16. juni 2019.

- JMA

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026CSR.dk

Danmark sakker bagud i globalt batteriboom

26.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Løftestang til en bedre arbejdsplads med ESG

26.02.2026CSR.dk

Danskerne spiser mere kød og mindre grønt trods kampagner

25.02.2026CSR.dk

Ekspert advarer: Klimakrisen må ikke drukne i andre kriser

24.02.2026CSR.dk

Regeringen lancerer klimatilpasningsplan til 14,9 milliarder kroner: Professor kalder det en begyndelse

24.02.2026Dansk Industri

Sponseret

Få en god start på jeres ESG arbejde

23.02.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

De fleste danske virksomheder måler på ESG. Spørgsmålet er, om de også styrer efter det.

23.02.2026CSR.dk

Ekspert: Private initiativer driver ansvarlig skatteadfærd i erhvervslivet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Klimamål for SMV’er

Hvordan kommer man godt i gang med at sætte klimamål som SMV? Og hvordan arbejder man med at nå dem?

Dato

26.02.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Wefood: Verdens første madspildssupermarked fylder 10 år!

Folkekirkens Nødhjælp fejrer 10 års kamp mod madspild, når der torsdag den 26. februar afholdes jubilæums-event i Wefood Amager.

Dato

26.02.2026

Tid

13:00

Sted

Wefood, Amagerbrogade 117, 2300 København S.

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

02.03.2026

Sted

Fredericia

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - Marts 2026

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

00:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til ISO 20121 - Bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen.

På kurset Introduktion til bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen får du en grundlæggende forståelse for ISO 20121. Vi gennemgår udvalgte kapitler i standarden og drøfter betydningen af de enkelte krav. For at øge forståelsen indeholder kurset eksempler på, hvordan du omsætter kravene til praksis.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København