Danmarks klimaportal for børn og unge

I april 2008 lanceres Danmarks første klimaportal for børn og unge. Projektet sigter efter mere end 30.000 registrerede børn og unge i Danmark alene, og vil danne rammen om et helt nyt online koncept, som vil engagere og oplyse op til Københavns Kommunes Ungdoms Klimatopmøde i 2009. Projektets producent, CONGIN, efterlyser nu flere samarbejdspartnere, blandt både private og offentlige organisationer.

07.03.2008

CSR.dk

KlimaMysteriet består af en spændingsføljeton i fire sæsoner, som blander en række virkemidler til en stærk, samlet oplevelse. De unge vil blandt andet blive involveret i onlinespil, hvor de leger sig til viden om klimaforhold, samt et aktivt forum, hvor holdninger og viden debatteres. KlimaMysteriet benytter dramatiske og interaktive virkemidler fra underholdningsindustrien og læringssektoren til at motivere 13-18- årige til at tilegne sig viden om klima - og ikke mindst til at interessere sig for de naturvidenskabelige fag.

Firmaet bag portalen er indholdsproducenten CONGIN, der gennem en årrække har opbygget erfaring med at integrere viden og læring i underholdende kommunikationsprodukter. CONGIN startede projektet i efteråret, 2007, og Københavns Kommunes Børne- og Ungdomsforvaltning var den første partner, der steg ombord. Projektet rummer nu en række samarbejdspartnere (se boks), og både Klima- og Energiministeriet, Byggematerialebranchen og Energi Industrien støtter op om projektet. Som garant for de videnskabelige fakta står Dansk Meteorologisk Institut.

En lærende thriller om Klima og Kærlighed
”Projektet er primært udviklet til fritidslæring,” siger Christian Fonnesbech, CONGINs kreative direktør, ”Og en gang om året afvikler vi så et tre uger langt undervisningsforløb, rettet mod 7.-10. klasse, samt mod det naturvidenskabelige grundforløb i gymnasiale uddannelser. KlimaMysteriet vil være tilgængeligt over hele landet - og det vil blandt andet blive distribueret igennem UNI-C’s undervisningsportal, EMU.”

Konceptet er bygget op omkring tre hovedelementer. Det drejer sig dels om et community, hvor de unge får lejlighed til at konstruere en identitet gennem deres viden og holdninger omkring klima og miljø. Dels bydes der på et stort klimaspil, som understøttes af flere lærerige og faglige spil. Endelig består et centralt element af en føljetonhistorie, som skaber en spændende og involverende ramme om konceptet.

KlimaMysteriet er en interaktiv spændingshistorie, som sætter fokus på viden om klimaet. Mysteriets hovedpersoner - Axel, Nadeem og Louise – har sat sig for at bygge et online community, men da de pludselig møder en mystisk fjende, som truer hele planeten, får de brug for al den hjælp, viden og gode råd, som de mange unge brugere kan give dem.

”Vi ser dette som et skridt imod fremtidens fortælleformer, hvor dramatisk fiktion, læring og underholdning blandes med interaktion. Brugerne lever med i historien, og leger sig samtidig til relevant viden.” udtaler Christian Fonnesbech, ”Det bedste er, at vi nu ved, at det virker. Sidste år afviklede vi Galathea Mysteriet over otte måneder, sammen med Dansk Energi. Her så vi tusindvis af unge vende tilbage igen og igen for at følge udviklingen i historien og interagere med community og spil. Denne gang kører vi i 2 år, hvor historiens klimaks lægger sig op til Ungdoms Klima Topmødet, som afvikles lige inden COP15, i december 2009.”

Søger flere partnere
KlimaMysteriet lanceres til april, 2008, i Danmark - og forhandlinger er indledt med internationale samarbejdspartnere omkring en global lancering, allerede til efteråret. CONGIN søger netop nu flere partnere til projektet, både blandt private og offentlige organisationer. Se mere på www.klimamysteriet.dk og www.congin.com

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.09.2026DTU

Sponseret

Hvordan skaber man kundeværdi i en teknisk B2B-virkelighed?

21.09.2026CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tommy Ahlers vil gøre op med kontrolkultur i Energinet

Dansk Industri

Sponseret

2.000 virksomheder er i gang - hvor begynder jeres klimaarbejde?

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense