Dansk klimaindsats er verdens bedste

Danmark er igen i år førende inden for klima- og energipolitik, viser rapporten Climate Change Performance Index.

Den danske indsats for vedvarende energi og energieffektivisering medvirker i høj grad til Danmarks placering som verdens klimaduks. .

09.12.2014

CSR.dk

Danmark er verdens bedste, når det gælder vedvarende energi, CO2-udslip, energieffektivisering samt klimapolitik både nationalt og globalt. Det viser rapporten Climate Change Performance Index, som blev offentliggjort ved klimatopmødet COP20 i Lima.

Læs også: FN klar til at uddele klima-milliarder

”Climate Change Performance Index viser med al ønskelig tydelighed, at Danmark i disse år styrker sit globale lederskab inden for klima og bæredygtig energi, og det er virkelig en glædelig nyhed”, siger Søren Dyck-Madsen, klima- og energiekspert i Det Økologiske Råd.

Landendes faktiske klimaindsats
Rapporten, der er udarbejdet af miljøorganisationerne Climate Action Network Europe og Germanwatch, vurderer hvert år verdens lande på deres faktiske indsats for at skære ned på CO2-udslippet og fremme vedvarende energi, energieffektivitet nationalt samt klimavenlig energipolitik på globalt og nationalt plan.

Skemaet viser Climate Change Performance Index's bedste og dårligste placeringer. Pilene angiver, i hvilken retning landet har rykket sin placering. Klik for at forstørre billedet. Kilde: The Climate Change Performance Index. .

I år har Danmark fået 77,76 point ud af 100 mulige. Vores naboland Sverige fik 71,44 point på grund af en stor indsats for energibesparelser i husholdningerne.

”Det er tydeligvis en kombination af den stærke danske nationale energipolitik, som har 95 procent opbakning i Folketinget, og den faktiske udvikling, hvor Danmark år for år reducerer sin udledning af drivhusgasser, som igen i år er grundlaget for den flotte placering”, vurderer Søren Dyck-Madsen.

Danmark skubber udledningen til Kina
Men der er et forbehold i det danske klimabillede. Rapporten er udelukkende udarbejdet på bagrund af det direkte danske udslip af drivhusgasser fra aktivitet inden for Danmarks egne grænser. Det betyder, at rapporten ikke medtager importerede varer, og dermed ikke dækker danskernes fulde forbrug.

”Vi har et højt forbrug, og vi importerer rigtig mange af de energitunge varer, og herved skubber vi så at sige en del af vores udledning af drivhusgasser til især Kina. Det bør vi have in mente, når vi vurderer den flotte placering”, siger Søren Dyck-Madsen.

Læs også: Concito: Danmarks klimaindsats skal gøres langtidsholdbar

Ifølge det Økologiske Råd ville Danmarks placering være betydeligt ringere, hvis man i stedet baserede opgørelsen på udslippet fra det danske forbrug. 

Se hele rapporten her

-SSM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

03.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Firmajulegaven har betydning for klimaet - Sådan gør du dem mere bæredygtige

03.12.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Kreativ forhandler viser vejen for grøn omstilling: En inspiration for branchen

02.12.2025Klimaklar

Sponseret

Nordicco vil ikke bruge alle ressourcerne på et klimaregnskab - men i stedet på faktiske reduktioner

02.12.2025SustainImpact ApS

Sponseret

National ESG undersøgelse

01.12.2025CSR.dk

Kinas udledninger er fladet ud: Måske for altid?

28.11.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Bæredygtige løsninger til plantedyrkning

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle