Danmark halter bagud på gasdrevet transport

Den grønne omstilling bliver en udfordring for den danske transportsektor med de nuværende afgifter på biogas. Samtidig er lande som Sverige og Tyskland langt fremme, når det kommer til gasdrevet transport.

Omstillingen til grønne vognparker bliver for dyr med danske afgifter, mener Lars Petersen, administrerende direktør i KP Logistik. .

03.12.2019

CSR.dk

Men omstillingen til biogas-baserede vognparker er for dyr, siger administrerende direktør i KP Logistik, Lars Petersen, til Børsen: "Det er simpelthen for dyrt i Danmark at lave omstillingen. Der er ikke økonomi i det”, siger han.

En vognmand betaler i Danmark 40 procent mere i afgift pr. kørt kilometer, hvis han kører i en gaslastbil frem for en almindelig diesellastbil. Det viser tal fra foreningen Biogasbranchen. Det betyder, at vi er langt bagud i forhold til biogas, hvis man sammenligner med vores nabolande.

I Danmark er afgiften på biogas 4,18 kr. pr. kg. LNG (flydende naturgas), hvor den i Sverige og Tyskland henholdsvis er på 2,09 og 1,34 kr. pr. kg.

Derudover har Sveriges regering vist sin velvilje ved at støtte udbredelsen af gasdrevet transport med 200 mio. svenske kroner, mens Tyskland helt har fritaget deres gaskøretøjer for motorvejsafgifter.

Risikerer diesel-ø
Hos KP Logistik har man omstillet vognparken i selskabets tyske afdeling til gas – der har de i øjeblikket 100 lastbiler, der kører på LNG.

Selvom den gode vilje er der, er det dog ikke en mulighed at omstille den danske vognpark grundet de nuværende økonomiske forhold, forklarer Lars Petersen til Børsen.

Og det gælder ikke kun KP Logistik.

Ifølge Michael Svane, branchedirektør hos DI Transport, ville store dele af den danske transportbranche være villige til at benytte sig af gaslastbiler, hvis afgifterne sænkes.

"Hvis ikke vi får gjort det her, så risikerer Danmark at ende som en diesel-ø. I Sverige og Tyskland er bilerne allerede i drift. Grundlæggende har vi et behov for at være med på den her omstilling, så vi kan bidrage til regeringens målsætning om at reducere CO2 udslippet med 70 procent i 2030", siger han til Børsen. 

Læs også: Grønt transportkoncept modtager endnu en pris

Der er i øjeblikket otte tankstationer med flydende gas i Tyskland, 14 i Sverige og 24 i Holland – men endnu ingen i Danmark.

- SMP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

30.10.2025CSR.dk

Ny bydel i Billund skal sætte ny standard for klimavenligt byggeri

30.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Skab stemning med ekstra store lys fra Vance Kitira

29.10.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Nyt EUDR-forslag i 11. time: EU varsler lettelser for virksomheder – men usikkerheden vokser

29.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh har skabt udendørspotter, der kan stå ude hele året rundt

29.10.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Mad & drikke som strategisk bæredygtighedsværktøj på møder og konferencer

28.10.2025Alexandra Instituttet

Sponseret

Ny platform forbedrer produktionslinjen, bundlinjen og CO2-regnskabet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

28.10.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

03.11.2025

Sted

Odense

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - November 2025

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

03.11.2025

Tid

00:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

03.11.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

03.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus