Danmark blandt verdens bedste til grønne indkøb

Danmark ligger nr. tre i EU, når det gælder om at købe energieffektivt ind i det offentlige, og mangler kun få procent for at nå EU’s overordnede målsætning.

14.06.2010

CSR.dk

Mindst 50 procent af de offentlige indkøb i EU skal være grønne til nytår. Sådan lyder målsætningen fra EU, og Danmark har bedre chancer for at nå målet end de fleste andre EU-lande. Ved den sidste måling i 2007 lå Danmark nummer tre i EU med 46 procent grønne indkøb.

Det er resultatet af en målrettet indsats fra offentlige indkøbere, mener klima- og energiminister Lykke Friis.

”Indkøberne er simpelthen gode til at købe energieffektivitet ind. Deres indsats kan bringe os over 50 procent inden den næste måling i 2011. Men det er vigtigt, at vi er klar til at hjælpe både den lille børnehave, som skal have nyt fjernsyn og den store statsinstitution, der laver udbud på indviklede it-løsninger,” siger Lykke Friis.

Vejledning hjælper
Den hjælp kan de offentlige indkøbere få fra Center for Energibesparelsers Indkøbsvejledning.

”Anbefalingerne i Indkøbsvejledningen bygger blandt andet på Energy Star-mærket, som også danner grundlaget for mange af EU-kriterierne til grønne indkøb,” siger Projektleder Anders Hjort fra Center for Energibesparelser.

Laila Gravgaard Jensen, der er indkøbschef i Skive Kommune mener, at vejledningen virker efter hensigten og gør en forskel, når de cirka 280 indkøbere i Kommunen hvert år køber ind for 200 millioner.

”Den gør det simpelthen nemt at finde de grønne produkter. Så vi giver den til alle med indkøbsansvar i kommunen,” siger hun og understreger, at indkøberne kan være alt fra børnehavelederen, som køber et køleskab, til den tekniske serviceleder, som tænker energiforbrug ind i hele rådhuset.

Mindst halvdelen af de danske kommuner bruger allerede Indkøbsvejledningen i dag - blandt andre Danmarks tre største byer, København, Århus og Odense.

-LA

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

08.12.2025CSR.dk

Usikre rammer står i vejen for CO2-fangst: Seks ud af ti selskaber trækker sig fra milliardpulje

05.12.2025CSR.dk

Millioner til cirkulære løsninger i SMV’er skal skabe bæredygtig vækst

05.12.2025CSR.dk

IEA: De næste år bliver afgørende for verdens energifremtid

04.12.2025Dansk Standard

Sponseret

ISO 14001:2026 på vej: Nye dokumentationskrav og integrering af klima og biodiversitet

04.12.2025CSR.dk

Tre vigtige nøgletal: Så langt er Danmark fra sine egne klimamål

04.12.2025CSR.dk

Ny investeringsfond vil redde udpint landbrugsjord

03.12.2025Dansk Standard

Sponseret

Forslaget til ISO 9001 oversat til dansk

03.12.2025CSR.dk

Tobaksindustrien har solidt fodfæste i dansk politik, viser ny opgørelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

10.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

10.12.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
Afværgeforanstaltninger ved miljøskader og forurening

Dette kursus tager udgangspunkt i retspraksis og konkrete eksempler. Det giver en indføring i den komplicerede offentligretlige og privatretlige lovgivning. Emnerne omfatter ansvar for miljøskader, forurening og overhængende risiko. Det dækker, hvem der kan gøre ansvar gældende, og hvad ansvaret indebærer. Derudover undersøges rettigheder og pligter for naboer og andre tredjeparter.

Dato

10.12.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Special closing event for the Business & Human Rights Accelerator

Join us in Copenhagen on 10 December 2025-International Human Rights Day-for the special closing event of the Business & Human Rights Accelerator.

Dato

10.12.2025

Tid

13:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Event
Business & Human Rights Accelerator Networking Reception

Join us in Copenhagen on 10 December 2025 - to a networking reception of Human Rights Day - and the continued efforts of companies advancing business respect for human rights.

Dato

10.12.2025

Tid

15:00

Sted

København