Danish Crown stopper klimakampagne efter omfattende kritik

Danish Crown har valgt at indstille sin klimakampagne og klimamærket ”klimakontrolleret gris” efter omfattende kritik fra en række klimaorganisationer, og efter de danske supermarkeder takker nej til at sælge svinekødet.

Danish Crown, ser supermarkedernes beslutning om at stoppe salget, som ærgerlig. Foto: Danish Crown. .

20.10.2021

CSR.dk

Sidste år igangsatte den danske slagterikoncern Danish Crown en større klimakampagne og satte et klistermærke på deres svinekød med betegnelsen ”klimakontrolleret gris”. Men nu melder koncernen, at de har indstillet initiativet.

Det er nemlig ikke længere muligt at finde det runde, lyserøde mærke blandt kødet i landets kølediske, da samtlige supermarkeder har valgt at stoppe salget. Coop valgte f.eks. at droppe mærket med begrundelsen, at Danish Crown ikke kunne dokumentere konkret, hvorfor svinkødet var mere klimavenligt end andet svinekød.

Læs også: Nye tider i vente for Danish Crown

”Der må ikke være tvivl om, hvad der står på pakkerne. Det her svinekød adskiller sig ikke fra alt andet dansk svinekød i køledisken. Så vi vil gerne sælge kødet, men vi vil ikke have mærket på”, siger Thomas Roland, der er CSR-chef i Coop til DR.dk.

Efterfølgende har Aldi, Rema 1000, Dagrofa med Meny og Spar samt Salling Group med supermarkederne Netto og Bilka også valgt at indstille salget.

Ros for tilbagetrækning
Siden Danish Crown lancerede sin klimakampagne, har flere klimavirksomheder og -organisationer løbende været ude og kritisere mærkningsordningen og særligt kommunikationen bag tiltaget.

Forbrugerrådet Tænk og den grønne tænketank Concito har kritiseret Danish Crown for at vildlede forbrugerne og greenwashing. Desuden har Dansk Vegetarisk Forening, Klimabevægelsen og Den Grønne Studenterbevægelse stævnet Danish Crown for vildledning.

I juni måned anmeldte Greenpeace også slagterikoncernen til Forbrugerombudsmanden. Retssagen skal afgøre, hvorvidt der er tale om brud på markedsføringslovgivningen, når Danish Crown kalder sit svinekød for ”mere klimavenlig, end du tror” og i samme forbindelse bruger betegnelsen ”klimakontrolleret gris” på sine kødindpakninger.

Greenpeace er derfor også tilfredse med Danish Crowns beslutning om at indstille kampagnen.

”Det er fantastisk nyt. Der skal lyde en stor ros herfra til de danske supermarkeder for at tage ansvar, når Danish Crown ikke ville. Og vi vil også gerne rose Danish Crown for endelig at drage konsekvensen af den omfattende kritik, som vi og mange andre har rettet mod deres kampagne”, lyder det fra organisationen gennem en artikel på deres hjemmeside.

En ærgerlig situation
Danish Crown afviser selv, at kampagnen er vildledende, og ytrer samtidig ærgrelse over, ikke at kunne kommunikere omkring klimatiltag, som, ifølge dem, er bakket op af konkrete data.

Læs også: Kødproducenters klimahvidvisk trækker tråde til tobaksindustriens retorik

”Landmændene er i fuld gang med at reducere deres klimaaftryk, og hvis man ikke kan fortælle forbrugerne om, hvad landmændene arbejder med, så er det rigtigt ærgerligt. Alle de initiativer, vi tager, skal være datadrevet, så vi er også helt trygge ved, at nogen kigger os efter i sømmene både med henblik på vores kommunikation og det program, der ligger nedenunder", siger kommunikationsdirektør hos Danish Crown, Astrid Gade Nielsen til Landbrugsavisen.

Derfor mener hun også, at retssagen kan give anledning til afklaring i forhold til, hvordan koncernen kan kommunikere om sine initiativer fremover.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.04.2026CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

21.04.2026CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

27.04.2026

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom