To Danida-erhvervsordninger ophører midlertidigt

Ifølge en ny rapport har Danidas erhvervsordninger ikke været gode nok til at skabe job og bæredygtig vækst i udviklingslande. Derfor stilles de to støtteordninger nu i bero.

12.11.2014

CSR.dk

En ny rapport peger på, at Danidas to erhvervsordninger, Business Partnerships og Business Project Development, ikke har været gode nok til at skabe job og vækst i udviklingslande. Det oplyser Udenrigsministeriet i en pressemeddelelse.

Læs også: Flere midler til CSR i vækst- og udviklingslande

Rapporten omkring Danida er udarbejdet af konsulentbureauerne Devfin Advisers AB og Nordic Consulting Group og bygger på perioden 2006 til 2011.

Handels- og udviklingsminister Mogens Jensen har på baggrund af rapporten besluttet at sætte de to erhvervsordninger i bero. I stedet vil Mogens Jensen finde andre og bedre måder, hvorpå danske virksomheder kan støttes, når de indgår kommercielle samarbejder med partnere i udviklingslande. 

Vil bringe virksomheder bedre i spil
I forhandlingerne om udviklingsbistanden har SF og Enhedslisten presset på for, at en eventuel nedskæring i udviklingsbistanden skal findes på erhvervsstøtte – og ikke på hjælpen til de fattigste i verden.

”Jeg er meget optaget af at bringe den private sektor og i særdeleshed danske virksomheder bedre i spil på måder, der bidrager til bæredygtig vækst og udvikling i udviklingslandene. Derfor indleder vi nu en tæt dialog med erhvervsliv og civilsamfund for at nytænke vores erhvervsinstrumenter, så de kan blive mere tidssvarende og endnu mere effektive”, siger Mogens Jensen i en pressemeddelelse.

Ifølge Mogens Jensen vil der fortsat være en række forskellige instrumenter, heriblandt CSR-puljen, som ikke bliver berørt og som skal sikre et tæt samarbejde med dansk erhvervsliv.

-KLZ

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.06.2026CSR.dk

Dyrevelfærdsmærke udfases efter 34 år

29.05.2026UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Robert Habeck: "Jeg er træt af at undskylde for os og mig selv for at gøre det rigtige. For vi ved, hvad det rigtige er."

CSR.dk

Viegand Maagøes nye CEO involverer sig gerne aktivt

CSR.dk

Dyrevelfærdsmærke udfases efter 34 år

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

The invisible digital landfill: Why data sustainability is becoming a business issue

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

PwC Danmark
Webinar
Sustainability Strategy in the Boardroom

Sign up and gain insights into how boards and executive leadership teams work with sustainability strategy and reporting, featuring perspectives from Professor Andreas Rasche (CBS) and board members Mads Nipper and Jeanette Løgstrup, alongside PwC experts.

Dato

08.06.2026

Tid

15:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
TNFD webinar: How TNFD can support ESRS reporting

This webinar will explore how companies can use TNFD as a practical tool to prepare for ESRS reporting.

Dato

09.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Teams