Danfoss’ køber stort ind af solenergi i Nordamerika

En ny aftale markerer endnu en milepæl i retning af forpligtelse til at dekarbonisere driftsaktiviteter inden 2030.

03.05.2023

CSR.dk

Danfoss har indgået en aftale om at købe omkring 75 MW solenergi fra en solcellefarm i Texas, startende i 2025. Aftaleperioden løber 12 år, hvilket giver Danfoss mulighed for fuldt ud at erstatte sit årlige elforbrug i Nordamerika med grøn energi frem til 2037.

Den nye aftale vil give Danfoss grønne certifikater, hvilket betyder, at de forsyner det nordamerikanske elnet med den fulde mængde grøn elektricitet, der er nødvendig for at drive alle Danfoss’ 24 fabrikker og 36 andre lokationer i Nordamerika. Det vil reducere Danfoss' CO2-fodaftryk i Nordamerika med 75 procent.

Søren Revsbech Dam, Head of ESG and Decarbonization, Global Services Real Estate, hos Danfoss siger:

”Som en del af vores ESG-mål har Danfoss forpligtet sig til at opnå CO2-neutralitet på tværs af vores globale aktiviteter inden 2030. Denne aftale skal sikre grøn energi til vores aktiviteter i Nordamerika. Dette er ikke kun et vigtigt skridt i vores rejse mod at blive CO2-neutral, men det viser også, at vi er seriøse, når vi siger bæredygtighed er hjertet i vores forretning.”

Længere ned med egen teknologi
Det næste fokus for Danfoss’ dekarbonisering vil være at reducere og genbruge energi på tværs af sine lokaliteter i Nordamerika ved at anvende forskellige Danfoss-teknologier, såsom oliefrie kompressorer med variabel hastighed og andre varme- og køleløsninger, der understøtter genbvrug af overskudsvarme og energieffektivitet. Danfoss’ 250.000 kvm store hovedkvarterscampus i Nordborg er allerede CO2-neutral, bl.a. ved hjælp af denne type teknologier.

Som en del af Science Based Targets-initiativet (SBTi) er Danfoss forpligtet til at blive CO2-neutral i sine globale aktiviteter (scope 1 & 2) inden 2030 og reducere sine værdikædeemissioner (scope 3) med 15 % inden 2030. Danfoss rapporterede den 1. marts, at man havde reduceret sine scope 1 og scope 2 emissioner med 7% i 2022, mens koncernen voksede 15% organisk i 2022.

- EHS

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Fra ambition til action – succes med miljømærkede indkøb

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

03.09.2025CSR.dk

Der er råstoffer for milliarder i europæernes skuffer

03.09.2025Schneider Electric

Sponseret

Nyt podcastafsnit: Kan vindindustrien blive CO₂-neutral – og hvordan?

01.09.2025CSR.dk

Ny forskning advarer om mulig kollaps af afgørende havstrøm

29.08.2025CSR.dk

Ministerens nationalfisk-kampagne møder hård kritik: "Greenwashing"

28.08.2025CSR.dk

DTU og Topsoes tætte samarbejde om fremtidens brintteknologi

28.08.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Grow Up Farm

27.08.2025CSR.dk

Danske forskere gør genbrug af beton muligt

26.08.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Mål klimaaftrykket på din IT-Løsning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Efteruddannelse
Nordic Programme on Non-Discrimination

The Nordic Programme on Non-Discrimination is an online programme designed to support Nordic businesses in advancing equality and inclusion across their operations. If your company is ready to take meaningful steps to identify, assess, and address discrimination-related risks, this programme will guide you through the process with practical tools and expert insights. Sign up before 16 June.

Dato

29.08.2025

Tid

09:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

01.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Intro til NIS2

- Hvad er det, hvad betyder det, og hvordan kommer vi i gang?

Dato

04.09.2025

Tid

08:00

Sted

Fredericia

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

På kurset, som også er et diplommodul, vil du få forståelse for sammenhængen mellem kvalitetsstyring af produkter og services og virksomhedens drift.

Dato

04.09.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.09.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Valified
Webinar
Webinar: Gratis introduktion til ESG rapporteringen

Gratis webinar med fokus på at hjælpe din virksomhed i gang med ESG-rapporteringsarbejdet

Dato

05.09.2025

Tid

09:00

Sted

Online