Tendenser 2013: CSR skal bevise sin værdi for forretningen

Claus Stig Pedersen, Novozymes, blev kåret til årets CSR-professionel på CSR Award 2012. Her giver han sit bud på de væsentlige tendenser, som de CSR-professionelle vil forholde sig til i 2013.

"CSR-professionelle skal lære at sige nej. Vi skal passe på ikke at smøre os selv for tyndt ud", siger Claus Stig Pedersen, Novozymes Senior Director og Head of Sustainability Development. Foto: Novozymes. .

15.01.2013

Lasse Andersen og Ulla Bechsgaard, CSR.dk

Orden i baghaven og ordentlig etik er en selvfølgelighed, der aldrig går af mode. Novozymes Senior Director og Head of Sustainability Development Claus Stig Pedersen er ikke i tvivl om, hvad han vil pege på som CSR-tendenser i 2013, da Erhvervsmagasinet CSR opfordrer ham til at give sin vurdering. Claus Stig Pedersen vælger en hard core professionel forretningsvinkel:

"Nu skal CSR vise sin virkelige værdi, og det er en sund øvelse” Claus Stig Pedersen, Novozymes.

”Erhvervslivet er under pres, og det påvirker også CSR-arbejdet. Nu skal CSR vise sin virkelige værdi, og det er en sund øvelse”. Novozymes ansvarlige for bæredygtig udvikling identificerer tre indsatsområder for 2013: selektion, innovation og integration.

Første tendens er selektion
”For ti år siden blev vi CSR-professionelle glade, når nogen overhovedet interesserede sig for CSR. Sådan er det ikke mere. I 2013 skal vi i højere grad være selektive. Vi skal vælge, hvad der er vigtigt at beskæftige os med, og vi skal lære at sige nej. Vi skal passe på ikke at smøre os selv for tyndt ud. Måske der skal ryddes op i de mange forskellige CSR-medlemskaber. Vi skal i hvert fald forholde os kritisk til, om de giver værdi for forretningen”, siger Claus Stig Pedersen om den første tendens selektion.

Anden tendens er innovation
Anden tendens er innovation. Claus Stig Pedersen mener, det bliver en tendens, at CSR-professionelle i endnu højere grad skal gøre CSR-viden tilgængelig, attraktiv og operationel for forretningen: ”Vi skal billedlig talt ha’ klippet det lange hår og ta’ jakkesættet på. Vi skal finde nye kreative måder at forenkle CSR-arbejdet på og til at omsætte CSR-arbejdet til forretning”, siger Novozymes direktør for bæredygtig udvikling.

Tredje tendens er integration
Claus Stig Pedersen identificerer integration som den tredje tendens. ”CSR må ikke afkobles fra forretningen. CSR-professionelle skal sikre, at CSR bliver forankret i virksomheden og bliver flyttet fra CSR-funktionen til kerneforretningen, efterhånden som forretningsfolkene kan se forretningsmotiverne. Vi skal kort og godt arbejde tæt sammen med salgs- og marketingsfolk og med investorerne”, siger han til det trykte Erhvervsmagasinet CSR, som udkommer 26. januar. Heri fortæller en række andre CSR-professionelle også, hvad de ser som CSR-tendenser i 2013.

Ugebrevet Mandag morgen nævner i denne uge en artikel fra The Guardian om CSR-tendenser. I følge den artikel er det ikke længere nok at udskifte pærerne i virksomhedens lamper eller fokusere på genbrug på arbejdspladsen for at kunne kalde sig grøn. I løbet af de seneste år har der udviklet sig en øget bevidsthed for at tage aktivt del i klimadagsordenen, og ifølge Brandon Tidwell og The Guardian vil disse tendenser udvikle sig yderligere i 2013.

Læs om 2013s bæredygtige tendenser set med Brandon Tidwells øjne her.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.05.2026CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

08.05.2026CSR.dk

KLS PurePrint går foran på at forstå sin naturpåvirkning

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

CBS Executive Fonden

Sponseret

Strategic Business Partnering

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Ethical AI & digital sustainability – how responsible is your data strategy?

CSR.dk

Alm. Brand Group vil nudge håndværkere til at vælge grønnere

CBS Executive Fonden

Sponseret

Pragmatic Innovation Management

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Across Differences

CBS Executive Fonden

Sponseret

Forretningsdrevet ESG og Operationel Resiliens

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

13.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online