Tendenser 2013: CSR skal bevise sin værdi for forretningen

Claus Stig Pedersen, Novozymes, blev kåret til årets CSR-professionel på CSR Award 2012. Her giver han sit bud på de væsentlige tendenser, som de CSR-professionelle vil forholde sig til i 2013.

"CSR-professionelle skal lære at sige nej. Vi skal passe på ikke at smøre os selv for tyndt ud", siger Claus Stig Pedersen, Novozymes Senior Director og Head of Sustainability Development. Foto: Novozymes. .

15.01.2013

Lasse Andersen og Ulla Bechsgaard, CSR.dk

Orden i baghaven og ordentlig etik er en selvfølgelighed, der aldrig går af mode. Novozymes Senior Director og Head of Sustainability Development Claus Stig Pedersen er ikke i tvivl om, hvad han vil pege på som CSR-tendenser i 2013, da Erhvervsmagasinet CSR opfordrer ham til at give sin vurdering. Claus Stig Pedersen vælger en hard core professionel forretningsvinkel:

"Nu skal CSR vise sin virkelige værdi, og det er en sund øvelse” Claus Stig Pedersen, Novozymes.

”Erhvervslivet er under pres, og det påvirker også CSR-arbejdet. Nu skal CSR vise sin virkelige værdi, og det er en sund øvelse”. Novozymes ansvarlige for bæredygtig udvikling identificerer tre indsatsområder for 2013: selektion, innovation og integration.

Første tendens er selektion
”For ti år siden blev vi CSR-professionelle glade, når nogen overhovedet interesserede sig for CSR. Sådan er det ikke mere. I 2013 skal vi i højere grad være selektive. Vi skal vælge, hvad der er vigtigt at beskæftige os med, og vi skal lære at sige nej. Vi skal passe på ikke at smøre os selv for tyndt ud. Måske der skal ryddes op i de mange forskellige CSR-medlemskaber. Vi skal i hvert fald forholde os kritisk til, om de giver værdi for forretningen”, siger Claus Stig Pedersen om den første tendens selektion.

Anden tendens er innovation
Anden tendens er innovation. Claus Stig Pedersen mener, det bliver en tendens, at CSR-professionelle i endnu højere grad skal gøre CSR-viden tilgængelig, attraktiv og operationel for forretningen: ”Vi skal billedlig talt ha’ klippet det lange hår og ta’ jakkesættet på. Vi skal finde nye kreative måder at forenkle CSR-arbejdet på og til at omsætte CSR-arbejdet til forretning”, siger Novozymes direktør for bæredygtig udvikling.

Tredje tendens er integration
Claus Stig Pedersen identificerer integration som den tredje tendens. ”CSR må ikke afkobles fra forretningen. CSR-professionelle skal sikre, at CSR bliver forankret i virksomheden og bliver flyttet fra CSR-funktionen til kerneforretningen, efterhånden som forretningsfolkene kan se forretningsmotiverne. Vi skal kort og godt arbejde tæt sammen med salgs- og marketingsfolk og med investorerne”, siger han til det trykte Erhvervsmagasinet CSR, som udkommer 26. januar. Heri fortæller en række andre CSR-professionelle også, hvad de ser som CSR-tendenser i 2013.

Ugebrevet Mandag morgen nævner i denne uge en artikel fra The Guardian om CSR-tendenser. I følge den artikel er det ikke længere nok at udskifte pærerne i virksomhedens lamper eller fokusere på genbrug på arbejdspladsen for at kunne kalde sig grøn. I løbet af de seneste år har der udviklet sig en øget bevidsthed for at tage aktivt del i klimadagsordenen, og ifølge Brandon Tidwell og The Guardian vil disse tendenser udvikle sig yderligere i 2013.

Læs om 2013s bæredygtige tendenser set med Brandon Tidwells øjne her.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

03.11.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Sales & sustainability – how can ESG drive sales and commercial growth?

29.10.2026MäRK

Sponseret

Selvom ESG-samtalen er forstummet, er B Corp stadig relevant

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

CSR.dk

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Cars from Cars, Buildings from Buildings, Shoes from Shoes

ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense