CSR-stafet skal få flere af Horsens virksomheder til at tage et socialt ansvar

I Horsens Kommune har borgmester Peter Sørensen (S) sat gang i en ny stafet, der skal fremme CSR-indsatsen blandt virksomhederne i kommunen.

I Horsens Kommune vil de gerne fremme virksomhedernes CSR-indsats, og derfor starter de nu stafetten ”En chance til”. Arkivfoto..

07.01.2019

CSR.dk

I Horsens Kommune vil de gerne fremme virksomhedernes CSR-indsats, og derfor starter de nu stafetten ”En chance til”, som skal vandre mellem de 132 virksomheder i kommunen, der i 2018 modtog kommunens CSR-mærke. 

Det skriver Horsens Folkeblad.

Læs også: Aabenraa Kommune uddeler CSR-mærke

”2019 skal være et år, hvor der er ekstra fokus på noget, som allerede fungerer rigtig godt i Horsens, nemlig CSR-indsatsen”, siger borgmester Peter Sørensen (S) til Horsens Folkeblad.

De 132 virksomheder, der er med i stafetten, har modtaget CSR-mærket for at have gjort en indsats for at hjælpe folk på kanten af arbejdsmarkedet i beskæftigelse.

”Vi kan mærke, at CSR er noget, som fylder i virksomhederne. Mindsettet eksisterer, mange er bare ikke opmærksomme på at gøre noget ved det. I den forbindelse er det godt, hvis der kommer én og prikker på skulderen og spørger, om man har tænkt på muligheden for at gøre en CSR-indsats”, siger Peter Sørensen til Horsens Folkeblad.

Det skulderprik skal blandt andet fordres gennem den ny stafet, hvor virksomheder på skift fortæller om deres gode erfaringer med CSR. Når den gode historie er fortalt og delt gennem sociale medier, gives stafetten videre til en ny virksomhed med CSR-mærke, og sådan fortsætter stafetten med at vandre frem til dette års uddeling af CSR-mærket ved Horsens Inspirere-eventet i november.

En lang rejse
CSR-stafetten skal ifølge Peter Sørensen bidrage til at løse nogle af arbejdsmarkedets udfordringer.

”Mange brancher mangler arbejdskraft, og vi har en demografisk udfordring, der betyder, at flere går ud end ind på arbejdsmarkedet. Et af flere svar på at løse det er at få de borgere med, som står på kanten af arbejdsmarkedet. Det er borgere, der ikke kan starte på 37 timer, og som kræver en ekstra indsats af virksomhederne”, siger Peter Sørensen til Horsens Folkeblad og fortsætter:

”For visse borgere handler det om at genopbygge selvtillid, nogle har mødt mange bump i livet. To timer skal blive til fire, der skal blive til otte, der skal blive til 16”, siger han.

Med stafetten vil borgmesteren åbne virksomhederne øjne for at give disse mennesker en ny chance, og hans håb er, at der ved stafettens afslutning kan uddeles 200 CSR-mærker til virksomheder i Horsens.

”Men målet i sig selv er ikke det vigtigste. Det vigtigste er, at flere virksomheder får øjnene op for det her”, siger Peter Sørensen til Horsens Folkeblad.

Læs også: Indspark: Ikke alle CSR-mærker kan bruges til noget

Og i den forbindelse ser borgmesteren netop en styrke ved CSR-stafetten, fordi budskabet ikke skal leveres af kommunen, men af virksomhederne selv.

”Vi ved erfaringsmæssigt, at det åbner dørene bedre, når det er kollegerne i branchen, der fortæller om mulighederne. Når det kommer fra folk, der selv har hånden på kogepladen i forhold til deres virksomhed”, siger Peter Sørensen.

Det er kommunens jobtaskforce, der bliver tovholder på stafetten.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

26.05.2025Sex & Samfund

Sponseret

FN's Kvindekommission: Fremme af ligestilling og seksuelle rettigheder som et spørgsmål om retfærdighed

23.05.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Ny vejledning: Sådan bør danske virksomheder forholde sig til Trumps kamp mod DEI

21.05.2025CSR.dk

Gamle brædder, ny chance: STARK og TAMU skaber både sociale og miljømæssige gevinster

15.05.2025Dansk Standard

Sponseret

Tiden er inde til at sætte fokus på overgangsalder på arbejdspladser

15.05.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Skab et roligere kontormiljø med Zero Waste-uld

12.05.2025CSR.dk

Mærsk ramt af protestbølge: Aktivister forenet på tværs af Europa

09.05.2025CSR.dk

Danske Bank finder tech-talenter blandt oversete kvinder

08.05.2025Cabi

Sponseret

Sådan dokumenterer SMV'er S'et i ESG

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Aros Business Academy
Kursus
Fra CSRD til VSME – Skab overblik og struktur i din rapportering

Tag på kursus i EU’s nye rapporteringsdirektiv om bæredygtighed! Og kom godt i gang med CSRD-arbejdet allerede nu.

Dato

11.06.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København