CSR-netværk jagter nye medlemmer

Virksomhedsnetværk for socialt ansvar(Vinsa), der formidler viden om fastholdelse, forebyggelse og indslusning på arbejdsmarkedet, har gennemgået en større omstrukturering og jagter nu nye medlemmer på fuld kraft.

14.03.2011

CSR.dk

I efteråret skiftede ”De regionale netværk”, som har levet et stille liv i 13 år, navn til Virksomhedsnetværk for socialt ansvar. Navneændringen var blot en lille del af en større omstrukturering, der også har betydet, at de syv regionalt forankrede netværk har fået ansat en overordnet netværkschef og lagt en klar strategi for medlemsvækst frem mod 2013.

”Nu har netværkene, som hører under Beskæftigelsesministeriet, eksisteret i 13 år, hvor der ikke har været fokus på antallet af medlemmer, men det kommer der nu. I øjeblikket er vi 180 medlemmer i det netværk, der dækker Storkøbenhavn og inden udgangen af 2013 er det målet, at vi når 1600, så det er ret ambitiøst,” fortæller Marianne Nissen, der er Netværkskoordinator for Vinsa i Storkøbenhavn. Hun uddyber, at der på landsplan er cirka 2000 medlemsvirksomheder, som efter planen skal blive til 6000, inden vi går ind i 2014.

Gratis at deltage

Det er ganske gratis for virksomheder at blive medlem af Vinsa, og for den beskedne pris får man fire nyhedsbreve om året samt invitationer til fire til seks netværks-arrangementer. Til arrangementerne vil der være oplæg fra andre medlemsvirksomheder eller eksterne oplægsholdere, der taler om aktuelle emner inden for fastholdelse af medarbejdere, forebyggelse af sygdom samt indslusning.

Netværkets tilknytning til Beskæftigelsesministeriet betyder, at emnerne begrænser sig til emner, der hører ind under arbejdslivet og altså ikke emner som miljø, klima eller leverandørstyring, der normalt hører ind under CSR-paraplyen.

Virksomheder inspirerer hinanden

Ifølge Marianne Nissen er målet med netværket, at virksomhederne suger til sig til netværksarrangementerne, lærer af hinanden og derefter implementerer den nye viden i det daglige arbejde i virksomhederne.

Det har Mads Cronquist gjort i mere end 10 år, hvor han har repræsenteret forskellige virksomheder, der er medlem af netværket i Storkøbenhavn. I dag er han HR-udviklingschef hos entreprenør-virksomheden Christiansen & Essenbæk og prioriterer netværksmøderne meget højt:

”Det handler om at få inspiration og høre om, hvad andre har af gode, konkrete eksempler, som har båret frugt. Det kan være inden for eksempelvis forebyggelse og integration. Man kan også selv ”spytte i kassen” og fortælle om noget, man har haft succes med på sin egen arbejdsplads,” siger Mads Cronquist.

”Jeg har blandet andet selv fortalt om, hvordan vi har nedbragt sygefraværet i flere af de virksomheder, hvor jeg har været ansat,” forklarer han.

I øjeblikket har Vinsa en meget broget skare af medlemmer lige fra enkeltmandsvirksomheder til sværvægtere som Novo Nordisk og Coloplast. Men netværket satser altså hårdt på at blive ramt af vokseværk i de kommende år – ifølge Marianne Nissen – håber man specielt at få flere SMV’er med.

www.csr.dk/strategi

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.08.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Virksomheder skal navigere i et EU med nye prioriteter

05.08.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

CSR.dk

Danmark misser eksportpotentialet i nye plantebaserede fødevarer

CSR.dk

Kan VM i fodbold blive bæredygtigt?

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Five EU Policy Developments Product Manufacturers Need to Have on Their Radar in 2026

CSR.dk

Aftale om elnettet får ros, men det er ikke nok at prioritere

Dansk Industri

Sponseret

Ny analyse: Produktionsdanmark rykker frem på den grønne omstilling – men der er stadig uudnyttet potentiale

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur Andelskasse går forrest i ny B Corp-certificering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I ESG i Store Virksomheder

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for kommerciel bæredygtighed.

Dato

13.08.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) - August 2026

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

19.08.2026

Tid

09:00

Sted

København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 19. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

19.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København