CSR i supermarkedet

Forbrugerrådet lægger pres på supermarkederne for at få mere etik og ansvarlighed på hylderne, og inviterer i den forbindelse forbrugerne til at sende et elektronisk postkort til deres eget supermarked.

07.06.2010

CSR.dk

Der skal mere etik på hylderne i de danske supermarkeder. Det mener i alt fald Forbrugerrådet, der derfor vil lægge pres på de største danske kæder, for at få dem til at påtage sig deres del af ansvaret for, at deres varer bliver produceret og distribueret under ordentlige forhold for både miljøet og de ansatte. Således inviterer man eksempelvis forbrugerne til selv at give deres mening til kende ved at sende et elektronisk postkort til deres eget lokale supermarked og på den måde søge at påvirke kædernes indkøbsstrategi direkte. En undersøgelse fra netop Forbrugerrådet omkring fairplay i supermarkederne viser nemlig, at der er gode takter på nogle områder, men også, at det samlede billede er skuffende. Eksempelvis deltog kun COOP og Lidl i den danske undersøgelse, mens Dansk Supermarked, Spar, SuperBest, Rema1000 og Aldi valgte ikke at besvare det udsendte spørgeskema.
Håbet er derfor, at man via forbrugeradfærd kan vække butikkernes ansvarsfølelse. Hvis supermarkederne mærker, at produktionsforhold og arbejdstagerrettigheder i udviklingslandene betyder noget for, hvilke varer forbrugerne vælger, så vil det, ifølge Forbrugerrådet, give endnu mere mening for dem at sikre, at deres varer rent faktisk bliver produceret ordentligt.
-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur Andelskasse går forrest i ny B Corp-certificering

15.06.2026CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

CSR.dk

DTU spinout udvikler grønt skibsbrændstof med bl.a, Mærsk

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Dyrevelfærdsmærke udfases efter 34 år

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Robert Habeck: "Jeg er træt af at undskylde for os og mig selv for at gøre det rigtige. For vi ved, hvad det rigtige er."

CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online