CSR er landet på økonomichefens bord

Der hersker en klar sammenhæng mellem social ansvarlighed og finansiel performance, viser Deloitte-undersøgelse.

07.04.2015

CSR.dk

I en undersøgelse foretaget af revisionsfirmaet Deloitte blandt 250 økonomichefer verden over svarer hele 73 procent, at de ser en klar sammenhæng mellem virksomhedens sociale ansvar og den finansielle performance.

”At økonomicheferne i den grad lægger vægt på ansvarlighed sender et klart signal til medarbejderne om, at virksomheden tager sin omverden alvorlig. Det er ikke længere nok at have en effektiv drift og et stærkt salgsapparat. Som virksomhed er du også nødt til at agere ordentligt, hvis du vil skabe langvarig værdi”, siger partner i Deloitte Anne Mette Christiansen.

Undersøgelsen viser, at CSR-agendaen har sat sit præg på mange af de discipliner, der traditionelt har ligget på økonomichefens bord. Det gælder blandt andet den overordnede risikostyring, den finansielle rapportering, relationerne til investorerne, skatteagendaen samt opkøb og frasalg.

”Økonomicheferne kan ikke længere nøjes med at tage stilling til de tørre tal. Forventninger til energiforbrug, miljøvenlige produkter, bæredygtig produktion og social ansvarlig er også landet på CFO’ens bord, hvor de skal håndteres på linje med de finansielle indikatorer. Det er en global tendens, som vi absolut også ser i Danmark”, siger Anne Mette Christiansen.

83 procent af de adspurgte økonomichefer siger, at de ofte eller altid er involveret i udformningen af deres virksomheds bæredygtighedsstrategi.

Deloittes undersøgelse ”CFOs and Sustainability Survey” er gennemført blandt 250 økonomichefer i 15 lande.

- JKK 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.03.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan omsætter Service By Larsen samfundsansvar til forretning i rengøringsbranchen

18.03.2026CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

Annonce

CSR.dk

Ekspert advarer om at sammenblande ESG og bæredygtighed

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

CSR.dk

De grønne ambitioner er ved at løbe fra løsningerne i dansk erhvervsliv

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

ESG-jobs forsvinder ikke – de flytter ind i forretningen

CSR.dk

Iran-krigen sætter to streger under sammenhængen mellem grøn omstilling og sikkerhed

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

CSR.dk

Global måling: Befolkninger ønsker bedre balance mellem vækst og bæredygtighed

CSR.dk

Planteingredienser skal produceres i større skala

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til retningslinjer for FN’s verdensmål

På dette 1-dags kursus lærer du, hvordan din organisation kan arbejde målrettet med FN’s verdensmål. Du lærer at forstå, hvordan verdensmålene kan omsættes til konkret handling, fra strategisk planlægning og bæredygtighedsstrategi til implementering og måling af resultater.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Valified
Webinar
Webinar for konsulenter, rådgivere og konsulenthuse

Sådan bruger du ESG-benchmark som salgs- og analyseprodukt i din rådgivning

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

JUC SERVICE ApS
Kursus
Bæredygtigt byggeri

Dette kursus giver en dybdegående introduktion til bæredygtighed byggeri med særligt fokus på krav og retningslinjer, der er relevante for offentlige bygherrer.

Dato

19.03.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Cabi
Webinar
Fra tal til handling – knæk koden til sygefravær

Data om sygefravær kan gøre en stor forskel, når du skal nedbringe sygefraværet. Men hvordan arbejder du som leder konkret og systematisk med tallene, så du opnår mærkbare resultater? Det får du inspiration og værktøjer til på dette webinar.

Dato

19.03.2026

Tid

10:15

Sted

Online

Dakofa
Seminar
Cirkulære møbler og nye markedspladser

Hvordan skaber private virksomheder og organisationer værdi med mere cirkulære møbler?

Dato

19.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V