CSR-alliance hjælper SMV’er med samfundsansvar

Et nyt samarbejde mellem Dansk Erhverv, Deloitte og Green Network skal gøre det lettere for små og mellemstore virksomheder at arbejde med forretningsdrevet samfundsansvar.

16.12.2014

CSR.dk

I en undersøgelse foretaget af Erhvervsstyrelsen, begrunder 73 procent af de danske SMV’er deres CSR-indsats med, at CSR er en moralsk forpligtigelse. Samtidig er der kun 23 procent, der arbejder med CSR, fordi de mener, at det kan betale sig økonomisk. Derfor har Dansk Erhverv, Deloitte og Green Network indgået en alliance, der skal hjælpe SMV’erne med at øge forretningsværdien af CSR. Ambitionen er, at de sammen vil skabe en stærk platform med viden, værktøjer og sparring til virksomheder, som vil starte eller opgradere deres CSR-indsats. 

Læs også: SMV'er kan tjene penge på samfundsansvar

”90 procent af danske virksomheder er små eller mellemstore, men de færreste udnytter forretningspotentialet i samfundsansvar. Flere undersøgelser viser, at interessen for at komme i gang er der, men mange har svært ved at få igangsat en systematisk indsats til gavn for forretningen. Det vil vi gerne være med til at løfte sammen med vores partnere fra Deloitte og Green Network”, siger CSR-chef i Dansk Erhverv Louise Koch.

Viden om strategisk samfundsansvar
Konkret vil den nye alliance tilbyde små og mellemstore virksomheder træning i værktøjer og viden om strategisk samfundsansvar samt hjælp til at udforme en tilpasset strategi og handlingsplan.

”Vi vil tilbyde den bedste og mest effektive løsning på at komme godt i gang med CSR ved at tilbyde virksomhederne et robust trænings- og strategiforløb, som udmunder i et CSR-system, der er tilpasset den enkelte virksomhed og klar til implementering”, siger Louise Koch.

Stor efterspørgsel på starthjælp til CSR
Erhvervsstyrelsen bakker op om initiativet, der imødekommer et stigende behov blandt SMV’erne for adgang til viden og værktøjer til at igangsætte arbejdet med strategisk samfundsansvar.

”I 2014 har vi iværksat to projekter, hvor SMV’er har gennemgået et trænings- og strategiforløb for at komme godt i gang med samfundsansvar. Det er en stor succes, og vi kan konstatere, at behovet for lignende forløb er tilstede blandt mange andre. Derfor er vi glade for at se, at erhvervsorganisationer og private aktører indgår partnerskaber for at løfte den opgave”, siger Victor Kjær, vicedirektør i Erhvervsstyrelsen.

En af deltagerne i CRS-forløbet med Erhvervsstyrelsen er modevirksomheden Barbara I Gongini. Gennem forløbet har virksomheden blandt andet fået redskaber til at kunne minimere sin miljøpåvirkning.

Fire måneders effektivt forløb
De tre partnere fra Dansk Erhverv, Deloitte og Green Network udbyder et nyt trænings- og strategiforløb, som bygger videre på erfaringerne fra projekterne i Erhvervsstyrelsen og giver deltagerne de nødvendige CSR-værktøjer og support til at komme i gang med CSR.

”For mange mindre og mellemstore virksomheder kan det være svært at overskue, hvor man skal starte og stoppe, når man gerne vil i gang med CSR. Et kursus hist og her er ikke nok, og et langstrakt konsulentforløb kan være for tungt i budgettet. Derfor har vi taget det bedste fra begge verdener og udviklet et træningsforløb specifikt til SMV’er, der gør dem i stand til at analysere, planlægge og lede CSR-processen på en effektiv og overskuelig måde”, forklarer Louise Koch fra Dansk Erhverv.

Læs også: Mads Øvlisen: Samfundsansvar betaler sig

De deltagende virksomheder gennemgår et forløb på fire måneder med fire til fem fælles træningsdage, hvor de centrale CSR-begreber og værktøjer gennemgås. Desuden guides virksomhederne igennem en systematisk proces med at afdække forretningspotentialet for CSR i deres egen virksomhed, og de udvikler en skræddersyet strategi og handlingsplan. Efterfølgende tilbydes deltagerne at indgå i et CSR-netværk sammen med de øvrige deltagende virksomheder, så de fremadrettet kan hente viden og sparring til implementering og videreudvikling af deres CSR-arbejde. 

CSR-forløbene gennemføres parallelt på begge sider af Storebælt. Forløbet i København afholdes af Dansk Erhverv i samarbejde med Deloitte, mens forløbet i Jylland afholdes af Dansk Erhverv i samarbejde med Green Network. 

Læs mere om forløbet i København og i Jylland

-SSM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.05.2026NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

18.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

CSR.dk

Klimarisiko er ikke fremtidens problem – det er nu

CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

KLS PurePrint går foran på at forstå sin naturpåvirkning

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

27.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V