CSR-alliance hjælper SMV’er med samfundsansvar

Et nyt samarbejde mellem Dansk Erhverv, Deloitte og Green Network skal gøre det lettere for små og mellemstore virksomheder at arbejde med forretningsdrevet samfundsansvar.

16.12.2014

CSR.dk

I en undersøgelse foretaget af Erhvervsstyrelsen, begrunder 73 procent af de danske SMV’er deres CSR-indsats med, at CSR er en moralsk forpligtigelse. Samtidig er der kun 23 procent, der arbejder med CSR, fordi de mener, at det kan betale sig økonomisk. Derfor har Dansk Erhverv, Deloitte og Green Network indgået en alliance, der skal hjælpe SMV’erne med at øge forretningsværdien af CSR. Ambitionen er, at de sammen vil skabe en stærk platform med viden, værktøjer og sparring til virksomheder, som vil starte eller opgradere deres CSR-indsats. 

Læs også: SMV'er kan tjene penge på samfundsansvar

”90 procent af danske virksomheder er små eller mellemstore, men de færreste udnytter forretningspotentialet i samfundsansvar. Flere undersøgelser viser, at interessen for at komme i gang er der, men mange har svært ved at få igangsat en systematisk indsats til gavn for forretningen. Det vil vi gerne være med til at løfte sammen med vores partnere fra Deloitte og Green Network”, siger CSR-chef i Dansk Erhverv Louise Koch.

Viden om strategisk samfundsansvar
Konkret vil den nye alliance tilbyde små og mellemstore virksomheder træning i værktøjer og viden om strategisk samfundsansvar samt hjælp til at udforme en tilpasset strategi og handlingsplan.

”Vi vil tilbyde den bedste og mest effektive løsning på at komme godt i gang med CSR ved at tilbyde virksomhederne et robust trænings- og strategiforløb, som udmunder i et CSR-system, der er tilpasset den enkelte virksomhed og klar til implementering”, siger Louise Koch.

Stor efterspørgsel på starthjælp til CSR
Erhvervsstyrelsen bakker op om initiativet, der imødekommer et stigende behov blandt SMV’erne for adgang til viden og værktøjer til at igangsætte arbejdet med strategisk samfundsansvar.

”I 2014 har vi iværksat to projekter, hvor SMV’er har gennemgået et trænings- og strategiforløb for at komme godt i gang med samfundsansvar. Det er en stor succes, og vi kan konstatere, at behovet for lignende forløb er tilstede blandt mange andre. Derfor er vi glade for at se, at erhvervsorganisationer og private aktører indgår partnerskaber for at løfte den opgave”, siger Victor Kjær, vicedirektør i Erhvervsstyrelsen.

En af deltagerne i CRS-forløbet med Erhvervsstyrelsen er modevirksomheden Barbara I Gongini. Gennem forløbet har virksomheden blandt andet fået redskaber til at kunne minimere sin miljøpåvirkning.

Fire måneders effektivt forløb
De tre partnere fra Dansk Erhverv, Deloitte og Green Network udbyder et nyt trænings- og strategiforløb, som bygger videre på erfaringerne fra projekterne i Erhvervsstyrelsen og giver deltagerne de nødvendige CSR-værktøjer og support til at komme i gang med CSR.

”For mange mindre og mellemstore virksomheder kan det være svært at overskue, hvor man skal starte og stoppe, når man gerne vil i gang med CSR. Et kursus hist og her er ikke nok, og et langstrakt konsulentforløb kan være for tungt i budgettet. Derfor har vi taget det bedste fra begge verdener og udviklet et træningsforløb specifikt til SMV’er, der gør dem i stand til at analysere, planlægge og lede CSR-processen på en effektiv og overskuelig måde”, forklarer Louise Koch fra Dansk Erhverv.

Læs også: Mads Øvlisen: Samfundsansvar betaler sig

De deltagende virksomheder gennemgår et forløb på fire måneder med fire til fem fælles træningsdage, hvor de centrale CSR-begreber og værktøjer gennemgås. Desuden guides virksomhederne igennem en systematisk proces med at afdække forretningspotentialet for CSR i deres egen virksomhed, og de udvikler en skræddersyet strategi og handlingsplan. Efterfølgende tilbydes deltagerne at indgå i et CSR-netværk sammen med de øvrige deltagende virksomheder, så de fremadrettet kan hente viden og sparring til implementering og videreudvikling af deres CSR-arbejde. 

CSR-forløbene gennemføres parallelt på begge sider af Storebælt. Forløbet i København afholdes af Dansk Erhverv i samarbejde med Deloitte, mens forløbet i Jylland afholdes af Dansk Erhverv i samarbejde med Green Network. 

Læs mere om forløbet i København og i Jylland

-SSM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

12.12.2025CSR.dk

Dan Jørgensen vil samle EU om grøn strøm: Nyt udspil skal sænke elregningen og styrke uafhængigheden

11.12.2025CSR.dk

Nyt værktøj skal være med til at halvere CO2-udledningen i Københavns Kommunes nybyggeri

11.12.2025CSR.dk

Ny opgørelse: Meget langsom fremgang for kvinder i toppen af dansk erhvervsliv

10.12.2025CSR.dk

Fra mayonnaise til hudcreme: Forskere opdager vandmændenes store potentiale

10.12.2025CSR.dk

Innovationsprojekt skal skære 15 procent af procesindustriens CO2-udledning inden 2030

08.12.2025CSR.dk

Usikre rammer står i vejen for CO2-fangst: Seks ud af ti selskaber trækker sig fra milliardpulje

05.12.2025CSR.dk

Millioner til cirkulære løsninger i SMV’er skal skabe bæredygtig vækst

05.12.2025CSR.dk

IEA: De næste år bliver afgørende for verdens energifremtid

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) December 2025

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

15.12.2025

Tid

09:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Briefing on Regulatory Trends in the European Union and at the International Level

A joint initiative of the Global Compact Country Networks in Europe and the USA.

Dato

15.12.2025

Tid

14:00

Sted

Online via Zoom

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

17.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams