Tania Ellis: Løsninger skal hurtigere til verden

Hos Tania Ellis – The Social Business Company handler 2018 om CSR og salg, medarbejderinvolvering og innovationsalliancer. Målet er at hjælpe kunderne til at koble forretningsudvikling, samfundsansvar og innovation. CSR.dk har talt med Tania Ellis.

Tania Ellis ejer og driver The Social Business Club, som gennem 15 år har uddannet og rådgivet inden for CSR..

23.02.2018

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Hvad er jeres top-prioriteter i 2018?
Vores overordnede fokus, i alt hvad vi arbejder med, er at hjælpe virksomhederne med at bygge ovenpå deres compliance-arbejde, så de får koblet forretning, samfundsansvar og innovation sammen i bæredygtig forretningsudvikling.

I 2018 vil det betyde, at vi især kommer til at arbejde med inspiration, træning og rådgivning inden for tre hovedområder:

For det første at stille skarpt på disciplinen salg. Vi skal se på, hvordan virksomhederne kan bygge deres arbejde med CSR og bæredygtighed ind i relationen til virksomhedskunderne og slutkunderne. Det handler om at differentiere og positionere sig på markedet, og om at engagere kunderne, så virksomhedens CSR-arbejde mere konkret understøtter også forretningens kommercielle indsats.

Vores anden prioritet er at zoome ind på medarbejderne, som jo er dem, der udfører og driver arbejdet internt i virksomhederne. Det er en fortsættelse fra 2017, og det vi arbejder for er at hjælpe virksomhederne med at få CSR og verdensmål til at leve i alle dele af forretningen – lige fra HR, indkøb, salg og marketing til forretningsudvikling, leverandørstyring og kommunikation. Spørgsmålet er, hvordan man får CSR og CSR-målsætninger til at leve i det daglige arbejde og får ejerskabet ført ud i hele virksomheden?

Endelig skal vi se på hvordan virksomheder kan indgå innovationsalliancer, som vi ser som endnu en vigtig nøgle til bæredygtig forretningsudvikling. Vi har altid arbejdet med både store virksomheder og sociale og grønne iværksættere. I 2018 vil vi gøre mere for at få de to typer virksomheder til at mødes og indgå i ”corporate social entrepreneurship” alliancer. Det kan f.eks. handle om en stor kommerciel virksomhed, som vil ind på et nyt marked, f.eks. Indien. Samtidig er der en social virksomhed med mange års erfaring derfra, og som derfor har netværk, kulturforståelse og indsigt i behov og præferencer på det marked. Det kunne være en oplagt alliance. Eller måske ved udvikling af nye produkter, som en større virksomhed gerne ville gøre mere bæredygtige, så kan der være grønne iværksættere, som kan hjælpe med det.

Hvorfor har I valgt netop de indsatsområder?
Vi arbejder med koblingen mellem forretningsudvikling, samfundsansvar og innovation, og vores analyse er, at de tre prioriterede områder er vigtige nøgler til at styrke den kobling.

Hvilken impact håber I jeres arbejde får?
Vi ønsker bedre løsninger, og at den tid og ressourcer, man investerer, bliver brugt bedre og mere effektivt. Vi vil gerne se løsninger komme hurtigere til verden, og at de gør en reel forskel for både virksomhedens forretning og for den CSR-relaterede dagsorden, man ønsker at påvirke. Det skal batte noget!

Hvem skal i arbejde sammen med og/eller have hjælp af, for at nå jeres mål?
Gennem de sidste 15 år har vi inspireret tusindvis af fagfolk og hjulpet hundredevis af virksomheder til at udvikle forretningsløsninger, der skaber værdi for både samfund og bundlinje. Men hvad kommer der i sidste ende ud af alt det gode arbejde? Det er noget, som vi er begyndt at spørge både os selv og vores kunder om. For vi ved jo, at der rundtomkring i virksomhederne bliver arbejdet seriøst og målrettet på en lang række forskellige CSR-tiltag. Så impact målinger er også noget af det, vi kommer til at tage hul på i løbet af 2018. Og her kunne det eksempelvis være rigtig interessant at samarbejde med uddannelses- og forskningsinstitutioner eller andre  aktører der udvikler og dokumenterer praksis. Vi vil gerne bidrage til, at der bliver udviklet effektive metoder til effektmåling – især i relation til social impact. Det ville være meget spændende at finde alliancepartnere til at udvikle den form for værdifastsættelse.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.06.2025CSR.dk

Eksperter advarer: Grøn fjernvarme er en illusion

06.06.2025CSR.dk

Danske virksomheder arbejder seriøst - og bøvler med - ESG

06.06.2025CSR.dk

Komfort over klima: Virksomheder ignorerer klimaaftryk fra rejser

06.06.2025CSR.dk

Nyt liv til gamle biler: Toyota åbner europæisk genbrugsfabrik

05.06.2025CSR.dk

Grøn magt i Danmark er i erhvervslivets hænder

04.06.2025CSR.dk

Organisationen bag klimamålenes guldstandard vil stramme kravene

02.06.2025CSR.dk

Naturen som juridisk person: En ny tilgang til miljøbeskyttelse

02.06.2025CSR.dk

Teknologivirksomhed planter nyt liv baghaven

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Aros Business Academy
Kursus
Fra CSRD til VSME – Skab overblik og struktur i din rapportering

Tag på kursus i EU’s nye rapporteringsdirektiv om bæredygtighed! Og kom godt i gang med CSRD-arbejdet allerede nu.

Dato

11.06.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København