CSR 2018: Rådgiverne fokuserer på værdiskabelse og partnerskaber i ny virkelighed

B Corp, BSR, TANIA ELLIS – The Social Business Company og Green Network fornemmer tydeligt nye tider for CSR, og planlægger at hjælpe deres kunder med at sætte skub i en udvikling, der tilgodeser både samfund og virksomhed.

Rådgivernes håb om impact handler mestendels om at bidraget til at skabe mere bæredygtig forretning i en verden, der har brug for at virksomhedernes forandringspotentiale bliver aktiveret..

23.02.2018

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

CSR.dk har siden nytår talt med repræsentanter for CSR-Danmark. Vi har spurgt dem, hvad de skal arbejde med i 2018, og hvad de håber at opnå med arbejdet.

I denne artikel kan man læse, hvad fire CSR-rådgivere siger. Vi har valgt at tale med både den globale, de lokale og den mere aktivistisk orienterede CSR-hjælper. Fælles for dem er, at de har mange års erfaring med at arbejde i krydsfeltet mellem virksomheder og samfundsudfordringer.

De fælles budskaber fra deres indmeldinger for 2018 er:

  1. Forståelsen af CSR er under forandring og virksomheder skal spille en større rolle i den globale samfundsudvikling, som har brug for at virksomhedernes forandringspotentiale bliver aktiveret.
  2. Interessen for CSR har nok aldrig været større i virksomhederne, som inspireres af både regulering, verdensmål og kundekrav.
  3. Der skal stadig arbejdes med at skabe værdi ud af CSR-arbejdet: gennem forretningsudvikling og medarbejderinvolvering.
  4. Partnerskaber med fokus på forretningsudvikling og innovation eller på at løse de helt store globale udfordringer er et nyt omdrejningspunkt. De bevæger sig ud over virksomhed og NGO-relationen og involverer f.eks. også bæredygtige iværksættere og aktivister.

Læs om rådgivernes planer her 

Green Network: Datadrevet og professionel CSR i fokus

BSR: Det er tid til at re-definere bæredygtighed

Tania Ellis: Løsninger skal hurtigere til verden

B Corp: Vi skal skabe en regulær bølge i Danmark

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.10.2026Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

30.09.2026CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

DTU

Sponseret

Hvordan skaber man kundeværdi i en teknisk B2B-virkelighed?

CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark