CSR 2018: Rådgiverne fokuserer på værdiskabelse og partnerskaber i ny virkelighed

B Corp, BSR, TANIA ELLIS – The Social Business Company og Green Network fornemmer tydeligt nye tider for CSR, og planlægger at hjælpe deres kunder med at sætte skub i en udvikling, der tilgodeser både samfund og virksomhed.

Rådgivernes håb om impact handler mestendels om at bidraget til at skabe mere bæredygtig forretning i en verden, der har brug for at virksomhedernes forandringspotentiale bliver aktiveret..

23.02.2018

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

CSR.dk har siden nytår talt med repræsentanter for CSR-Danmark. Vi har spurgt dem, hvad de skal arbejde med i 2018, og hvad de håber at opnå med arbejdet.

I denne artikel kan man læse, hvad fire CSR-rådgivere siger. Vi har valgt at tale med både den globale, de lokale og den mere aktivistisk orienterede CSR-hjælper. Fælles for dem er, at de har mange års erfaring med at arbejde i krydsfeltet mellem virksomheder og samfundsudfordringer.

De fælles budskaber fra deres indmeldinger for 2018 er:

  1. Forståelsen af CSR er under forandring og virksomheder skal spille en større rolle i den globale samfundsudvikling, som har brug for at virksomhedernes forandringspotentiale bliver aktiveret.
  2. Interessen for CSR har nok aldrig været større i virksomhederne, som inspireres af både regulering, verdensmål og kundekrav.
  3. Der skal stadig arbejdes med at skabe værdi ud af CSR-arbejdet: gennem forretningsudvikling og medarbejderinvolvering.
  4. Partnerskaber med fokus på forretningsudvikling og innovation eller på at løse de helt store globale udfordringer er et nyt omdrejningspunkt. De bevæger sig ud over virksomhed og NGO-relationen og involverer f.eks. også bæredygtige iværksættere og aktivister.

Læs om rådgivernes planer her 

Green Network: Datadrevet og professionel CSR i fokus

BSR: Det er tid til at re-definere bæredygtighed

Tania Ellis: Løsninger skal hurtigere til verden

B Corp: Vi skal skabe en regulær bølge i Danmark

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.02.2026CSR.dk

Ny rapport: Klare prioriteringer giver plads til flere hensyn i arealomlægningen af Danmark

06.02.2026CSR.dk

Næstved vil gøre grønne valg synlige i butikker og spisesteder

06.02.2026CSR.dk

Dagrofa satser stort på bæredygtighedsprogram

05.02.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

ESPR will not reward late movers

04.02.2026CSR.dk

Nye regler skal give CO2 kreditter større troværdighed

04.02.2026CSR.dk

Virksomheder har klimaplanerne klar, men de går glip af gevinsten

04.02.2026CSR.dk

Langsom udbygning af elnettet kan komme i vejen for grønne tiltag

04.02.2026Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Vil du hjælpe dine kunder til en enklere IT-infrastruktur?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00