Mærsk: Orden i eget hus er forudsætningen for at arbejde med de store udfordringer

Hvad kommer bæredygtighedsarbejdet i Mærsk til at handle om i 2018? CSR.dk har spurgt Annette Stube, bæredygtighedschef i A.P. Møller-Mærsk.

Annette Stube er bæredygtighedschef i A.P. Møller-Mærsk. .

09.02.2018

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Hvad er jeres top-prioriteter i 2018?
Den første prioritet for os er altid at have orden i eget hus. Det er noget, vi hele tiden har fokus på og hele tiden udvikler. I år kommer vi til at kigge særligt meget på, hvordan vi kan integrere det perspektiv i måden vi træffer ledelsesmæssige beslutninger.

Derudover har vi fire store prioriteter inden for bæredygtighed. Det første er ophugning af skibe, hvor vi har som mål at hæve den globale barre for, hvordan man gør det. Konkret sker det ved at opgradere værfter i Alang, Indien. Vi har allerede bevist, at det kan lade sig gøre at ophugge og genbruge et skib i overensstemmelse med de højeste internationale standarder i Alang. Nu drejer det sig om at få flere rederier med til at stille samme høje krav og betale den merpris ansvarlig ophugning koster, sådan at vi kan videreudvikle ansvarlig ophugning i Alang og andre steder.

Mærsk tager fra 2018 blandt andet fat i den svære opgave med at få trukket CO2-udledningerne ud af transport og logistik. .

De handler om at ”decarbonise” logistik, som er en videreudvikling af vores tidligere arbejde med CO2-reduktion, og hvor vi nu tager et mere langsigtet perspektiv og kigger ikke bare på vores egne skibe, men på hele logistikkæden. Vi er også gået ind i food loss, (forstået som madspild i forsyningskæden, red.). Vi står for 27% af al global transport af fødevarer i containere, og det er en forretningsprioritet at arbejde med at udvikle vores tilbud inden for temperaturreguleret logistik. På den måde kan vi være med til at afhjælpe en stor del af det spild, der forekommer under transporten, som er ca. en tredjedel af al spild.

Endelig skal vi fortsætte vores arbejde med at udvikle og udvide fordelene ved handel. Vi har en central position i forhold til international handel og har et indgående kendskab til de uformelle handelsbarrierer, som forhindrer især små og mellemstore virksomheder i udviklingslande i at vokse. Vi arbejder sammen med partnere for at fjerne nogle af disse barrierer (f.eks. unødige bureaukratiske procedurer), og give adgang til internationale supply chains for virksomheder, der ikke havde råd tidligere. Det giver også flere containere på vores skibe. Vi tror jo, at vi kan løfte mange forhindringer ved at digitalisere logistik og ved at undervise i, hvordan man bliver en del af den internationale handel. Så vi planlægger uddannelsesaktiviteter for f.eks. kvindelige iværksættere i udviklingslande ved at gøre nogle af vores medarbejdere til mentorer for dem. Dette er dog endnu på tegnebrættet.

Hvorfor har I valgt netop de indsatsområder?
Fordi det er her vi synes, at vi med den virksomhed, vi er, kan gøre den største forskel ude i verden og samtidig give fordele til os som virksomhed.

Hvilken impact håber I jeres arbejde får?
Det afhænger jo af de enkelte programmer. Men generelt vil vi gerne bidrage til at løse problemer, som f.eks. er defineret i FN’s verdensmål, hvor vi kan spille en særlig rolle gennem vores forretning og i samarbejde med andre.

Hvem skal i arbejde sammen med og/eller have hjælp af, for at nå jeres mål?
Det er ofte et samspil mellem offentligt og privat, hvor vi som virksomhed arbejder sammen med internationale organisationer, som sætter standarder, og lokale regeringer og myndigheder, som implementerer, for at få en forankret løsning.

Vi arbejder f.eks. sammen med toldmyndigheder i en del lande om at finde nemmere og mindre arbejdstunge måder at behandle dokumentation af transport af varer. Det handler ofte om digitalisering af arbejdsgange, som både er hurtigere og mere effektiv, og dermed gør det billigere for alle, men som også er med til at dæmme op for korruption i de sammenhænge.

Når vi sætter vores kræfter og forretning ind på at skabe forandring, er det typisk en stor og systemisk udfordring, der skal findes løsning på. Det kræver samarbejde og partnerskaber, og det er den måde at arbejde på, vi benytter os af på alle vores store prioriteter.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

10.12.2025CSR.dk

Fra mayonnaise til hudcreme: Forskere opdager vandmændenes store potentiale

10.12.2025CSR.dk

Innovationsprojekt skal skære 15 procent af procesindustriens CO2-udledning inden 2030

08.12.2025CSR.dk

Usikre rammer står i vejen for CO2-fangst: Seks ud af ti selskaber trækker sig fra milliardpulje

05.12.2025CSR.dk

Millioner til cirkulære løsninger i SMV’er skal skabe bæredygtig vækst

05.12.2025CSR.dk

IEA: De næste år bliver afgørende for verdens energifremtid

04.12.2025Dansk Standard

Sponseret

ISO 14001:2026 på vej: Nye dokumentationskrav og integrering af klima og biodiversitet

04.12.2025CSR.dk

Tre vigtige nøgletal: Så langt er Danmark fra sine egne klimamål

04.12.2025CSR.dk

Ny investeringsfond vil redde udpint landbrugsjord

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Special closing event for the Business & Human Rights Accelerator

Join us in Copenhagen on 10 December 2025-International Human Rights Day-for the special closing event of the Business & Human Rights Accelerator.

Dato

10.12.2025

Tid

13:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Event
Business & Human Rights Accelerator Networking Reception

Join us in Copenhagen on 10 December 2025 - to a networking reception of Human Rights Day - and the continued efforts of companies advancing business respect for human rights.

Dato

10.12.2025

Tid

15:00

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

11.12.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

SustainImpact ApS
Webinar
Drop-in webinar om National ESG undersøgelse - få hjælp

Har du et spørgsmål du har brug for at få afklaret om privatlivspolitik eller hvordan dine data bliver brugt, eller hvilke typer af svar undersøgelsen kan give så dropper du bare ind i det åbne webinar på fredag.

Dato

12.12.2025

Tid

11:30

Sted

Virtuelt Teams Møde

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 12. december: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

12.12.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom