Carlsberg: Vi skal levere på vores strategi, nå forbrugerne og samarbejde med forskning og videnskab

Vi har talt med Carlsbergs bæredygtighedschef, Simon Boas Hoffmeyer, om hvad 2018 byder på inden for CSR i bryggerivirksomheden.

Simon Boas Hoffmeyer prøver her at lave strøm til øltapning ved at træde i pedalerne ved en event i 2017..

09.02.2018

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Hvad er jeres top-prioriteter i 2018?
Først og fremmest skal vi sørge for at levere på de mål for 2018, som vi har sat i vores Together Towards Zero-strategi. Det handler om reduktion af CO2-udledninger og vandforbrug, implementering af Responsible Drinking-aktiviteter og om at undgå arbejdsulykker. Selvfølgelig arbejder vi også konstant på at implementere vores politikker og følge op på standarder. Det skal være på plads.

Desuden skal vi arbejde med at gøre vores strategi forbrugerrelevant. Bæredygtighedsdagsordenen skal hives ud af back office, hvor arbejdet beskrevet ovenfor i store træk foregår, så vores mange brands kan bruge arbejdet med ansvarlighed, i det store arbejde de udfører med at engagere og påvirke forbrugerne. Det kræver oversættelse til noget, som er forståeligt og giver mening uden for back office.

Nummer tre er, at vi allerede nu engagerer os i forskning, så vi kan finde videnskabelige løsninger på de udfordringer, som vi kan se komme, men hvor der i dag ikke findes løsninger, som kan hjælpe os med at nå vores mål. F.eks. hvordan vi opnår carbon neutrality og vandreduktioner på det nødvendige niveau på vores bryggerier. Det skal vi i gang med allerede nu. Derfor lancerede vi i januar måned et community of unge forskere, som vi håber vil bringe ny viden ind fra hele verden, der kan hjælpe os med at udvikle nye innovative løsninger. 

Den bæredygtige flaske gør det ikke alene, men den er et af de mest synlige elementer i Carlsbergs bæredygtighedsarbejde. .

Hvorfor har I valgt netop de indsatsområder?
Fordi vi har en strategi vi skal levere på. Vi skal absolut ikke være kendt for at tale om tingene, men ikke handle på dem. Det er kolossalt vigtigt for os, at vi kontinuerligt kan vise fremdrift.

Arbejdet med at gøre bæredygtighed forbrugerrelevant og til en købsparameter handler om, at hvis det ikke lykkes, så opnår vi ikke de konkurrencefordele, vi gerne vil have ud af vores indsats. Vi er nødt til at komme ud til forbrugerne, hvis vi skal høste fordelene ved at have en super ambitiøs bæredygtighedsstrategi.

Med hensyn til forskningarbejdet, så er det sådan, at hvis vi ikke starter nu, så kan vi ikke nå vores mål. Så det giver sig selv.

Hvilken impact håber I at have?
Vi vil gerne sælge flere, bedre og mere bæredygtige produkter til vores kunder og forbrugere.

Hvem skal i arbejde sammen med og/eller have hjælp af, for at nå jeres mål?
Vi vil arbejde sammen med alle, der kan hjælpe os med at nå vores mål. Allerede nu får vi rigtig mange henvendelser om innovationer og ideer, som kobler sig til vores strategi. Det er virkelig spændende.

Så jeg synes egentlig ikke, at vi sidder og savner hjælp eller muligheder til noget specifikt længere. Der er mange folk og virksomheder, som gerne vil arbejde med bæredygtige løsninger i dag, så det er mere et spørgsmål om at prioritere. Hvor skal vi lægge vores kræfter henne, i hvilke partnerskaber?

Det er en ny situation, som bl.a. handler om, at investorer og start-up begynder at tro på, at der kommer til at være et marked for bæredygtige løsninger. Det kan jeg mærke på antallet af henvendelser Carlsberg får. Min analyse er, at vi ganske enkelt er kommet ind i en virkelig positiv spiral, hvor der er en generel tro på, at vi nok skal få noget fremdrift til at ske, opnå noget positivt og nå det, der er nødvendigt. På trods af de mange udfordringer vi står overfor, tror jeg for eksempel at Paris aftalens målsætning om at reducere den global opvarmning til 2, eller allerhelst 1,5 grader for første gang er inden for rækkevidde, drevet af teknologiske landvindinger.

Det er altid en hjælp for os, hvis der er kapital til rådighed, som er med til at tage noget af risikoen på udviklingen af nogle nye teknologier til f.eks. CO2-reduktioner. Der er mange midler derude i EU-programmer som Horizon 2020 og innovationsfonden, som start-ups kan få glæde af til at udvikle deres teknologier, hvilket i sidste ende også kommer os til gode. Vores udfordring er, som sagt, at prioritiere og identificere, hvilke områder der bidrager mest til vores strategi.

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

11.07.2025CSR.dk

Amerikanske virksomheder tilpasser ESG-strategier efter politiske skift

10.07.2025CSR.dk

Over seks millioner udtjente mobiltelefoner samler støv: Recipo vil genanvende dem ansvarligt

09.07.2025CSR.dk

Ny rapport: Fremtidens arbejdsplads er bæredygtig, hvis det står til medarbejderne

09.07.2025Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Case Study: How furnipart Uses Cradle to Cradle Certified® as a Strategic Backbone

07.07.2025CSR.dk

Store virksomheder og investorer advarer mod at udvande bæredygtighedskrav

04.07.2025CSR.dk

Økonomer vil gentænke regnemodeller for klimatiltag

03.07.2025CSR.dk

Flere virksomheder dropper miljøvenlig markedsføring

30.06.2025CSR.dk

Ny rapport: EU risikerer at bremse bæredygtigheden med for lave krav

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

03.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 8. august: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

04.08.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar August 5, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our Q&A webinar to learn more.

Dato

05.08.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk Mini MBA med certificering (DK) start 18. aug. 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Næste holdstart i aug 2025

Dato

18.08.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K