CONCITO opruster til travle og vigtige klimaår

En donation på 156 millioner nye kroner giver plads til mange nye ansatte og projekter hos den grønne tænketank CONCITO efter et par hektiske år.

03.06.2021

CSR.dk

VELUX fondene donerede i maj 2021 en historisk stor sum penge til den danske klimaindsats, bl.a. til klimatænketanken CONCITO som blev bevilliget 156 millioner over de næste frem år.

Der er god brug for de mange millioner hos tænketanken, som med omkring 100 organisationer, virksomheder og privatpersoner som medlemmer – heraf 14 nye alene i 2020 – har nok at se til.

CONCITO har de seneste år været inddraget med løbende sparring, politikudvikling og vidensinput på tværs af Folketing og aktører i arbejdet med klimaloven og planerne for at opfylde målet om 70 procents reduktion af CO2-udledninger i 2030. Ikke mindst de 13 klimapartnerskaber med erhvervslivet skabte arbejde til CONCITO, hvor hele ni af disse direkte efterspurgte tænketankens deltagelse i deres arbejde. Det samme gjorde myndigheder, organisationer og medier i forbindelse med lovgivningsarbejde på områder som f.eks. transport, affald og energi.

Syv nye folk og ny organisation
I denne uge kunne CONCITO slippe katten ud af sækken og fremvise hele syv nye ansatte på en gang, etableringen af en ny analyseenhed og styrkelse af sin kommunikations- og sekretariatsindsats.

”Det er en kæmpe milepæl, vi her er nået. Vi skaber nu et maskinrum for CONCITO, hvor vi med stærke analytiske og strategiske kræfter bliver i stand til at bringe endnu mere relevant viden i spil på helt aktuelle emner og diskussioner,” siger direktør for tænketanken Christian Ibsen.

Læs også: Novo Nordisk Fonden afsætter 750 mio. kr. til forskning i grøn bioteknologi

Den nyoprettede analyseenhed skal arbejde med at strukturere CONCITOs viden og skabe sammenhæng på tværs af de faglige områder internt og styrke opsamlingen af viden eksternt, både nationalt og internationalt. Det vil ifølge CONCITO selv ”…generere flere analyser, udspil og kommentarer til den løbende klimadebat. Da en stor del af den samfundsregulerede klimaindsats bygger på økonomiske styringsredskaber, vil også den økonomiske analyse få større fokus.”

”Samtidig frigør det ledelseskraft og giver analytiske muskler til rettidigt at bidrage til klimadialogen, dansk og internationalt. På den måde kan vi i endnu højere grad understøtte vores faglige områder, det politiske landskab, relevante aktører og debatten generelt ved at være mere til stede i medierne. Vi skal simpelthen bygge en stærkere bro mellem alle parter i den grønne omstilling,” siger Christian Ibsen.

CONCITO opruster også på kommunikationsområdet, så formidling af viden og etablering af klimadialog i endnu højere grad bliver strategisk forankret og drevet.

Foruden at styrke kernefunktionerne, vil bevillingen også blive brugt til to andre formål: dels at udrulle en række nye programmer på områder med særligt vidensbehov og dels at skabe en stærk vidensbro til den bedste globale klimaviden og -handling.

- EHS

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

08.04.2026CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

CSR.dk

H&M introducerer videnskabeligt baserede mål for natur og biodiversitet

CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online