CONCITO opruster til travle og vigtige klimaår

En donation på 156 millioner nye kroner giver plads til mange nye ansatte og projekter hos den grønne tænketank CONCITO efter et par hektiske år.

03.06.2021

CSR.dk

VELUX fondene donerede i maj 2021 en historisk stor sum penge til den danske klimaindsats, bl.a. til klimatænketanken CONCITO som blev bevilliget 156 millioner over de næste frem år.

Der er god brug for de mange millioner hos tænketanken, som med omkring 100 organisationer, virksomheder og privatpersoner som medlemmer – heraf 14 nye alene i 2020 – har nok at se til.

CONCITO har de seneste år været inddraget med løbende sparring, politikudvikling og vidensinput på tværs af Folketing og aktører i arbejdet med klimaloven og planerne for at opfylde målet om 70 procents reduktion af CO2-udledninger i 2030. Ikke mindst de 13 klimapartnerskaber med erhvervslivet skabte arbejde til CONCITO, hvor hele ni af disse direkte efterspurgte tænketankens deltagelse i deres arbejde. Det samme gjorde myndigheder, organisationer og medier i forbindelse med lovgivningsarbejde på områder som f.eks. transport, affald og energi.

Syv nye folk og ny organisation
I denne uge kunne CONCITO slippe katten ud af sækken og fremvise hele syv nye ansatte på en gang, etableringen af en ny analyseenhed og styrkelse af sin kommunikations- og sekretariatsindsats.

”Det er en kæmpe milepæl, vi her er nået. Vi skaber nu et maskinrum for CONCITO, hvor vi med stærke analytiske og strategiske kræfter bliver i stand til at bringe endnu mere relevant viden i spil på helt aktuelle emner og diskussioner,” siger direktør for tænketanken Christian Ibsen.

Læs også: Novo Nordisk Fonden afsætter 750 mio. kr. til forskning i grøn bioteknologi

Den nyoprettede analyseenhed skal arbejde med at strukturere CONCITOs viden og skabe sammenhæng på tværs af de faglige områder internt og styrke opsamlingen af viden eksternt, både nationalt og internationalt. Det vil ifølge CONCITO selv ”…generere flere analyser, udspil og kommentarer til den løbende klimadebat. Da en stor del af den samfundsregulerede klimaindsats bygger på økonomiske styringsredskaber, vil også den økonomiske analyse få større fokus.”

”Samtidig frigør det ledelseskraft og giver analytiske muskler til rettidigt at bidrage til klimadialogen, dansk og internationalt. På den måde kan vi i endnu højere grad understøtte vores faglige områder, det politiske landskab, relevante aktører og debatten generelt ved at være mere til stede i medierne. Vi skal simpelthen bygge en stærkere bro mellem alle parter i den grønne omstilling,” siger Christian Ibsen.

CONCITO opruster også på kommunikationsområdet, så formidling af viden og etablering af klimadialog i endnu højere grad bliver strategisk forankret og drevet.

Foruden at styrke kernefunktionerne, vil bevillingen også blive brugt til to andre formål: dels at udrulle en række nye programmer på områder med særligt vidensbehov og dels at skabe en stærk vidensbro til den bedste globale klimaviden og -handling.

- EHS

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.05.2026CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

21.05.2026UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

CSR.dk

Danskerne stoler stadig ikke på virksomheders grønne markedsføring

CSR.dk

Transparens er byrde og gevinst - og løber nedad

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

The invisible digital landfill: Why data sustainability is becoming a business issue

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

CSR.dk

Klimarisiko er ikke fremtidens problem – det er nu

CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V

Dansk Industri
Webinar
Bliv klar til ECGT-direktivet: Lev op til de skærpede krav om klimakommunikation

Fra september 2026 skal din virksomhed leve op til nye, skærpede regler for grøn markedsføring, når ECGT-direktivet bliver en del af dansk markedsføringslov. Er du klar til de nye regler – og ved du, hvor faldgruberne er? Tilmeld dig webinaret nu.

Dato

28.05.2026

Tid

13:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. maj: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.05.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby