Chokolade med grøn profil

Danmarks førende chokoladeproducent, Toms, springer nu på den grønne bølge. Kakaobønder i rika og Toms skal forsynes med grøn energi. Samtidig vil Toms reducere sit årlige CO2-udslip i Danmark med 30 procent på blot fire år.

22.12.2008

CSR.dk

Toms Gruppen køber hvert år omkring 3.500 ton kakao i Ghana. Inden luksuschokolader, skildpadder guldkarameller ender på supermarkedernes hylder, bliver tonvis af frugtskaller liggende på markerne. Frem for at frugternes tykke skaller rådner og udsender en af de mest farlige drivhusgasser, metangas, til atmosfæren, satser Danmarks førende chokoladeproducent på at levere grøn strøm fra biomasse til ghanesiske kakaobønder og den øvrige lokalbefolkning. Sammen med ghanesiske og danske partnere er det visionen i Toms at udnytte skallerne fra frugterne, der indeholder en masse kakaofrø, som biomasse og bruge det til at producere grøn strøm. Det bliver en ekstra gevinst oven i Toms’ nye klimastrategi, der skal reducere chokolade- og slikkoncernens udledning af drivhusgasser med 30 procent på årsbasis i løbet af de næste fire år i forhold til 2008.

Tæt på aftale
Toms er tæt på at underskrive en partnerskabsaftale med energiselskabet DONG. Det ambitiøse mål er at spare drastisk på energien og reducere udledningen af CO2 med de nævnte 30 procent i 2012 i forhold til i år. Toms vil på sin største fabrik, der ligger i Ballerup, skære kraftigt på CO2-udledningen. Bl.a. ved at erstatte varmeforsyningen, der er baseret på oliefyring, med varme fra Vestforbrændingen og naturgas til Toms’ varmecentral.
»DONG har hjulpet os med forslag til, hvordan vi kan reducere strømforbruget. Det er alt lige fra at stoppe produktionsanlæggene, når medarbejderne går til frokost, til at slukke for lyset og computere og opladere til mobiltelefoner, når de ikke bruges. Jeg går selv rundt og slukker for lyset i kontorer og lokaler, når folk ikke bruger dem. Og jeg slukker altid lyset, når jeg forlader mit kontor,« siger administrerende direktør Jesper Møller.
Toms vil bruge energibesparelserne til at købe strøm fra DONGs havmøllepark Horns Rev 2 ved Esbjerg, der ventes færdig i 2009 umiddelbart op til det globale klimatopmøde i København. (www.business.dk)

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

19.12.2025CSR.dk

Bæredygtighed i 2026: Hvad sker der nu?

19.12.2025CSR.dk

Ny undersøgelse rejser alvorlig tvivl om Bovaers effekt på dyrevelfærden

19.12.2025CSR.dk

DI: Kommuner kan sætte turbo på den grønne omstilling gennem offentlige indkøb

18.12.2025CSR.dk

Ny national plan skal styrke naturnær turisme i Danmark

18.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

En introduktion til strategisk bæredygtighed: Fra compliance til resiliens og grøn konkurrenceevne

16.12.2025CSR.dk

Efterspørgslen på grønne kompetencer er skudt i vejret og giver konkrete karrierefordele

16.12.2025CSR.dk

Dansk model skal samle et grønt europæisk energisystem

16.12.2025CSR.dk

DMI åbner ny vejr-tidsmaskine til brug for grønne forretninger og klimatilpasning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 9. januar: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

09.01.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom