Chokolade med grøn profil

Danmarks førende chokoladeproducent, Toms, springer nu på den grønne bølge. Kakaobønder i rika og Toms skal forsynes med grøn energi. Samtidig vil Toms reducere sit årlige CO2-udslip i Danmark med 30 procent på blot fire år.

22.12.2008

CSR.dk

Toms Gruppen køber hvert år omkring 3.500 ton kakao i Ghana. Inden luksuschokolader, skildpadder guldkarameller ender på supermarkedernes hylder, bliver tonvis af frugtskaller liggende på markerne. Frem for at frugternes tykke skaller rådner og udsender en af de mest farlige drivhusgasser, metangas, til atmosfæren, satser Danmarks førende chokoladeproducent på at levere grøn strøm fra biomasse til ghanesiske kakaobønder og den øvrige lokalbefolkning. Sammen med ghanesiske og danske partnere er det visionen i Toms at udnytte skallerne fra frugterne, der indeholder en masse kakaofrø, som biomasse og bruge det til at producere grøn strøm. Det bliver en ekstra gevinst oven i Toms’ nye klimastrategi, der skal reducere chokolade- og slikkoncernens udledning af drivhusgasser med 30 procent på årsbasis i løbet af de næste fire år i forhold til 2008.

Tæt på aftale
Toms er tæt på at underskrive en partnerskabsaftale med energiselskabet DONG. Det ambitiøse mål er at spare drastisk på energien og reducere udledningen af CO2 med de nævnte 30 procent i 2012 i forhold til i år. Toms vil på sin største fabrik, der ligger i Ballerup, skære kraftigt på CO2-udledningen. Bl.a. ved at erstatte varmeforsyningen, der er baseret på oliefyring, med varme fra Vestforbrændingen og naturgas til Toms’ varmecentral.
»DONG har hjulpet os med forslag til, hvordan vi kan reducere strømforbruget. Det er alt lige fra at stoppe produktionsanlæggene, når medarbejderne går til frokost, til at slukke for lyset og computere og opladere til mobiltelefoner, når de ikke bruges. Jeg går selv rundt og slukker for lyset i kontorer og lokaler, når folk ikke bruger dem. Og jeg slukker altid lyset, når jeg forlader mit kontor,« siger administrerende direktør Jesper Møller.
Toms vil bruge energibesparelserne til at købe strøm fra DONGs havmøllepark Horns Rev 2 ved Esbjerg, der ventes færdig i 2009 umiddelbart op til det globale klimatopmøde i København. (www.business.dk)

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025CSR.dk

Ny rapport: Danmark mangler mindst 162 mia. kr. frem mod 2050 til at beskytte og genoprette biodiversiteten

06.11.2025CSR.dk

FN slår fast: Målet om 1,5 graders opvarmning er tabt

06.11.2025CSR.dk

Alm. Brand Group ruller klimasikringsplan ud til udsatte boligejere

05.11.2025CSR.dk

Danmark udskældes for madspild: Tallene kan dog snyde

05.11.2025CSR.dk

EU’s klimaministre har vedtaget et 2040-klimamål

05.11.2025CSR.dk

Høje hæle, høje mål: roccamore vækster med erhvervsfremme

05.11.2025CSR.dk

Dansk kaffefirma bliver første europæiske virksomhed med Designated Evergreen-certificering

04.11.2025CSR.dk

Techgiganter satser grønt mens de rykker tættere på Trump

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København