Choko-bar - nu som fairtrade

Cadbury ifører sit mest sælgende produkt, Dairy Milk, Fairtrade-mærket. Det er det første masseproducerede chokolademærke, der går Fairtrade-vejen.

06.03.2009

CSR.dk

Cadbury gør noget ved samvittigheden. Virksomheden oplyser, at den inden sommer har omstillet hele produktionen af super-sællerten Dairy Milk til at leve op til Fairtrades princip. Det skriver Brandrepublic.com. Produktet er den første masseproducerede choko-bar, der omstiller sig til Fairtrade. Alene i Storbritannien og Irland sælges der årligt 300 millioner barer. Cadbury ser sig selv som rollemodel på området og forventer, at andre producenter følger det gode eksempel. Chokolade-brandet investerer 378 millioner kroner over det næste tiår i at støtte Fairtrade.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Ethical AI & digital sustainability – how responsible is your data strategy?

28.04.2026CSR.dk

2025 var et vendepunkt i global energihistorie

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

CSR.dk

Partnerskab: Mere brugt elektronik skal tilbage i kredsløb

CSR.dk

Status på natur som væsentligt emne for virksomhederne

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

SBTi-godkendte klimamål bredte sig i 2025

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle