CBI Danmark lancerer koncept for bæredygtigt partnerskab

CBI Danmark har netop præsenteret et nyskabende partnerskabskoncept med fokus på bæredygtighed.

30.09.2014

CSR.dk

Den landsdækkende leverandør af papirisolering, CBI Danmark, har valgt at gå nye veje med konceptet +Partner. Konceptet fokuserer på, hvad CBI Danmark betegner som økonomisk bæredygtighed gennem hele værdikæden – og ikke kun dele af kæden.

CBI Danmarks +Partner-koncept er rettet mod isolatører, men skal betragtes som en værdibaseret alliance til gavn for producenten (Isocell), leverandøren (CBI Danmark), kunden (isolatøren) og samfundet generelt.

Læs også: Bæredygtige idéer i byggeriet skal hyldes

Som partner i det nye koncept indgår man i en fælles alliance for sikring af høj kvalitet og klimavenlighed på konkurrencedygtige vilkår.

”Hos CBI Danmark garanterer vi bæredygtige totalløsninger til nybyggeri- og renoveringsprojekter, og vores partnere skal være med til at agere ambassadører for nye standarder for isoleringsløsninger. Jeg ser bæredygtighed som et uundgåeligt konkurrenceparameter i dagens Danmark, og dette partnerskab vil være med til at differentiere dem fagligt, værdimæssigt og konkurrencemæssigt”, siger Henrik Clausen, bestyrelsesformand hos CBI Danmark i en pressemeddelelse.

Om virksomheden og konceptet

CBI Danmarks produkter består af 90 procent genbrugspapir.

Genbrugspapiret bliver blæst ind i vægge, etageadskillelser og åbne loftrum gennem særligt udviklede maskiner.

+Partner-konceptet betyder eksklusivitet i forhold til isoleringsmaterialet, som er baseret papirgranulat og leveres af den østrigske producent Isocell.

Over 70 virksomheder har udtrykt interesse for det nye koncept.

Til gavn for isolatør, slutbruger og samfund
Både herhjemme og på EU-plan bliver der sat flere og flere standarter for bæredygtighed i byggeri og renovering. CBI Danmarks +Partner-koncept imødekommer ikke kun denne udvikling – konceptet går også skridtet videre og går forrest i forhold til at højne ambitionsniveauet i isoleringsbranchen. Og det er til gavn for både isolatør og slutbruger.

Læs også: Topchefer: Bæredygtighed er virksomheders nye kerneforretning

Initiativet er også med til at give et løft i branchen, og det er til gavn for samfundet. Per Thomsen, administrerende direktør for CBI Danmark, uddyber i en pressemeddelelse:

”Vi har set, at innovative nye samarbejdsformer efterspørges i byggebranchen, fordi de er med til at skabe udvikling og nye løsninger – til gavn for såvel entreprisetagerne som samfundet – både miljø- og klimamæssigt samt ressourcemæssigt. Det totaløkonomiske aspekt, dette type partnerskab medbringer, tror vi på, er fremtiden”.

-KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.04.2026CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

21.04.2026CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

27.04.2026

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom