Carlsberg lancerer øl brygget på overskudsbrød

Under det mundrette navn BRØ&ØL er Carlsbergs husbryggeri Jacobsen klar med en øl, der brygget på overskudsbrød fra bageriet Jalm&B. Mindre madspild er det overordnede mål.

De har taget i alt syv måneder at få BRØ&ØL klar til offentligheden. Foto: Carlsberg.

17.08.2018

CSR.dk

Carlsberg har under sit brand Husbryggeriet Jacobsen brygget en øl på overskudsbrød fra det økologiske bageri Jalm&B. Øllen bliver præsenteret for offentligheden i forbindelse med årets Copenhagen Cooking & Food Festival, der starter den 24. august.

Her er der et ekstra fokus på madspild, inspireret af Verdensmål 12.3, som dikterer at det globale madspild på detail- og forbrugerniveau pr. indbygger skal halveres inden 2030. Med den nye øl, der er navngivet BRØ&ØL – sammensat af ordene brød og øl – vil Carlsberg vise, at det er en udfordring, man tager seriøst.

”Det er et stærkt udtryk, der samtidig minder os om, at to forskellige håndværk i fællesskab kan få noget fantastisk ud af de samme råvarer. Det er samtidig helt i tråd med Carlsbergs bæredygtighedsprogram at brygge bæredygtigt, og Jalm&B var med på idéen med det samme”, siger brygmester hos Husbryggeriet Jacobsen, Morten Ibsen.

BRØ&ØL bliver præsenteret på Copenhagen Cooking & Food festivals åbningsdag d. 24. august.Efterfølgende vil øllen være tilgængelig i alle COOPs butikker så længe lager haves. Foto: Carlsberg.

Med til at skabe en ny form for cirkulær vækst
Grundrecepten for den nye Jacobsen BRØ&ØL er en såkaldt saison, der som øltype er værdsat for sit generelle høje gastronomiske potentiale. I alt har det taget syv måneder fra de første tanker til BRØ&ØL var færdigbrygget, og undervejs er der blevet brygget næsten 20 testbryg, som 10 personer har været inde over som smagsdommere.

Initiativet vækker glæde hos en af Carlsbergs samarbejdspartnere, madspildspioneren Selina Juul, som er stifter af bevægelsen Stop Spild Af Mad.

“Brød er ifølge Miljøstyrelsen blandt de kategorier af fødevarer, som smides oftest ud. Derfor er det meget glædeligt at der nu er en mulighed for, at overskudsbrød bliver til øl. Det bidrager ikke kun til at mindske madspild, men er med til at skabe en ny form for cirkulær vækst, hvor overskudsprodukter bliver brugt”, siger Selina Juul, som også er en af de globale Champions 12.3, der er ambassadører for FNs Verdensmål 12.3.

Læs også: Gode fremskridt for Carlsbergs bæredygtighedsmål

BRØ&ØL bliver introduceret på Copenhagen Cooking & Food festivals åbningsdag. Indholdet fra den første tønde er gratis, så det gælder om at være der fra starten, hvis man vil have en smagsprøve. Efterfølgende vil øllen være tilgængelig i alle COOPs butikker så længe lager haves.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.06.2026CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

29.05.2026Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Nyt tilbud til danskere i overgangsalderen bliver revet ned fra hylderne

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Webinar
VSME: Lettere bæredygtighedsrapportering

Hvordan leverer man gode, relevante bæredygtighedsdata til kunder og samarbejdspartnere uden at drukne i bureaukrati?

Dato

17.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online