Carlsberg implementerer genanvendt emballage til dåseforpakninger

Carlsberg konverterer nu alle omslag på de større dåseforpakninger til genanvendt plast. Det gælder hele øl- og sodavandsporteføljen, inklusiv Coca-Colas produkter. Plastic Change roser initiativet.

Carlsberg er klar til at gå skridtet videre og udelukkende bruge genanvendelig plastikemballage til sine større dåseforpakninger. Foto: Carlsberg.

12.03.2020

CSR.dk

Carlsbergs fortsætter som led i selskabets bæredygtighedsprogram, Together Towards ZERO, med at erstatte mere emballage med genanvendeligt materiale. Efter måneders tests konverteres omslaget på større dåseforpakninger, hvor den plastikreducerende Snap Pack ikke benyttes, nu til 100 procent genanvendt plast.

Læs også: Carlsberg vinder ny pris for bæredygtighedstiltag

Det nye initiativ inkluderer også Coca-Colas produkter i Danmark, da disse produceres af Carlsberg på tapperiet i Fredericia.

”Vi har gennemført en lang række tests for at sikre, at kvaliteten lever op til vores høje krav, og vi nu er klar til at sende produkter i markedet, hvor omslaget er fremstillet af 100 procent genanvendt plast. Det er endnu et godt skridt på vejen mod mere bæredygtige emballager, og vi vil fortsætte med at optimere alle vores forpakninger og emballager”, siger Charlotte C. Søgaard, produktionsleder i brewing and processing hos Carlsberg Danmark.

Genanvendt plast har op til 60 procent lavere CO2-aftryk sammenlignet med traditionel plastik. Konverteringen til genanvendeligt plastik på de store multipacks betyder samlet set, at Carlsberg forventer en reducering af forbruget på ny plast på over 500 tons om året.

Gennem et samarbejde med leverandøren CEISA er den genanvendelige plastik blevet testet på forskellige dåseforpakninger og produktionslinjer for at sikre, at materialet lever op til Carlsbergs og Coca-Colas kvalitetskrav.

Nyt liv til gammelt plastik
Emballagen kommer blandt andet fra Carlsbergs egen forretning, hvor en større del af plastikken stammer leveres eksternt til bryggeriet.

”Vi giver materialet nyt liv gennem genanvendelse, og der er noget tilfredsstillende ved, at vi her i Fredericia i partnerskab med vores leverandør og kolleger i produktionen, logistik og marketing har skabt en løsning, hvor vi kan øge genanvendelsesprocenten af plastikomslagene til 100 procent, herunder med plastik fra vores egen affaldsstrøm på bryggeriet”, siger Charlotte C. Søgaard.

Læs også: Nu vil Carlsberg også benytte elektrisk levering

Hos miljøorganisationen Plastic Change, der arbejder for at knække den stigende kurve over plastikspild, er man positive over for nyheden.

”Carlsbergs seneste initiativ er et godt eksempel på, hvordan virksomheder kan omdanne plastikaffald til at blive en ressource. Det er både innovativt, bæredygtigt og god forretning, og sammen med Carlsbergs Snap Pack, som blev introduceret sidste år, er det endnu en måde at reducere produktionen af ny plastik,” udtaler administrerende direktør for Plastic Change, Louise Lerche-Gredal.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

31.08.2026CSR.dk

STARK: Nye EU-krav ændrer rollerne i byggebranchen

28.08.2026CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Kan skolen bestemme over madpakken?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels gennemfører rokade blandt hoteldirektører

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Etisk Handel Danmark
Kursus
Modul 1: Kom godt i gang med due diligence

Lær, hvordan du går fra flotte politikker til konkret arbejde med at finde og prioritere risici i din virksomhed

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Jylland - nærmere lokation følger

Dansk Standard
Kursus
Bliv Sustainability Manager og vær med til at drive forandringen i din virksomhed

På uddannelsen som Sustainability Manager hos Dansk Standard får du den nødvendige viden og ekspertise til at drive indsatser med fokus på bæredygtighed. Fire moduler og otte undervisningsdage fordelt over fire måneder

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Hotel Aarhus