Carlsberg CEO: Fremtidens virksomheder skal være bæredygtige

Cees’t Hart, der er administrerende direktør i Carlsberg, mener at topchefer skal på banen i klimadebatten og lede gennem det gode eksempel.

Cees´t Hart som klimafortaler: CEO'er skal lede fremtiden for bæredygtige virksomheder. Foto: Carlsberg..

07.09.2018

CSR.dk

Administrerende direktør i Carsberg Cees't Hart er fortaler for, at topchefer skal være synlige i debatten om bæredygtighed, skriver finans.dk. Det er blevet vigtigt for folk, at arbejde for en virksomhed der har et formål, mener han.

”Min virksomheds formål er selve grunden til, at jeg går på arbejde. Helt ærligt har jeg ikke lyst til at stå op hver morgen og tænke, at nu skal jeg arbejde for, at en investor kan få sin tredje Ferrari. Der er meget mere i livet end det,” siger Cees't Hart til finans.dk.

Læs også: Gode fremskridt for Carlsbergs bæredygtighedsmål

Derfor har hollænderen, med tre år som øverste chef for Carlsberg i rygsækken, arbejdet på at formulere strategien for Carlsbergs fremtid. På den ene side handler strategien om finansielle mål og et nyt investeringsprogram, og på den anden side om at gøre bryggeriet grønnere og mere bæredygtigt.

”Jeg har først og fremmest ansvaret for denne virksomhed. Og hvis jeg ikke går op i, hvor meget affald og spild vi producerer, hvorfor skulle andre så? Jeg har muligheden for at sætte bæredygtighed på en agenda. Gøre det til et formål for Carlsberg og få folk bag den agenda. Det er et privilegium at være CEO i en virksomhed, netop fordi du kan have stor indflydelse,” udtalte Cees't Hart til finans.dk.

Studier: mere fokus på bæredygtighed
Carlsberg direktøren er ikke alene om at tænke på en grøn fremtid for virksomhederne. Andreas Rasche, der er professor på CBS, mener, at nye studier påpeger en stigende tendens:

»Vil du tiltrække dem, er det ikke længere nok at kaste penge efter dem. Der er flere studier, der viser, at unge studerende vil godtage en moderat nedgang i løn for et job, de mener, giver mere mening,” siger han til finans.dk.

Nemmere for en CEO end en politiker
Det ligger i CEO jobbet at have en aktivistisk hat på, mener Cees't Hart og udtrykker, at han har nemmere ved at gøre noget end politikerne:

Læs også: Carlsberg går i luften med ny beboelig og bæredygtig pub midt i vildmarken

”Det er nemmere for en CEO at skabe forandring end for politikere. Du ved, hvordan politik fungerer. Det er sværere for politikere at gøre en forskel,” sagde han til finans.dk.

Cees't Hart vil blive skuffet, hvis ikke virksomheder i fremtiden fokuserer på bæredygtighed. For så vil de både klare sig ringere som virksomhed og miste god arbejdskraft, lyder det fra ham.

- SN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.04.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

10.04.2026CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

CSR.dk

SBTi-godkendte klimamål bredte sig i 2025

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia